KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ, "BU VİRÜS BİZE BİRÇOK EZBERİMİZİ BOZDURDU"

"PANDEMİDEN ÇIKIŞ YOLUNDA AŞILAMA ÖNEMLİ BİR ADIM"

YAŞLILARA AŞILANMA ÇAĞRISI

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ, "ADRESLERİ DOĞRU BİLDİRELİM"

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NE 10 AMBULANS DAHA GELDİ

VEKİL TAMER, “HALKIMIZA HİZMET ETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

BÜYÜKŞEHİR PERSONELİNDEN KAN BAĞIŞI

“KAYSERİ İNSANI SİSTEMİNİ FEDAKÂRLIK VE HAYIRSEVERLİK ÜZERİNE KURMUŞTUR”

AŞI KARŞITLIĞINI TAMAMEN REDDEDİYORUZ

Kayseri Eczacı Odası Başkanı Akın: “Vatandaşlarımız bilimsel kaynaklara inansınlar”

AZ UYUYAN İNSANLARDA OBEZİYE EĞİLİMİ ARTIYOR

İKİ GÜN ARKA ARKAYA UYKUSUZ KALMAK ÖLÜMLE EŞDEĞERDİR

KAYSERİ TABİP ODASI COVİD-19 AŞI KURULU SAĞLIK BAKANLIĞI’NA ŞÜKRANLARINI SUNDU

“ÜLKEMİZDE COVİD-19 AŞI UYGULAMASININ BAŞLAMIŞ OLMASI SEVİNDİRİCİDİR”

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA COVİD-19 AŞILARI VURULMAYA BAŞLANDI

1400 SAĞLIK ÇALIŞANI AŞI OLACAK

DEV SAĞLIK YATIRIMLARI GÜN SAYIYOR

75 YATAKLI BÜNYAN İLÇE DEVLET HASTANESİ İNŞAATINA İNCELEME

KORONA VİRÜS AŞILARI HASTANELERE DAĞITILMAYA BAŞLANDI

KAYSERİ'YE GELEN 15 BİN AŞI, HASTANELERE DAĞITILIYOR

MÜZİSYEN DOKTOR COVİTİ YENİP ÖLÜMDEN DÖNEN KÜÇÜK HASTASI İÇİN ÇALDI

ZEYNEP’ İ DOKTORLARI GEREKLİ TAHLİL VE TETKİKLERİ YAPTIKTAN SONRA HASTANEYE YATIRDILAR

KAYSERİ 112’NİN KADIN EKİPLERİNİ GÖREN GURURLANIYOR

“KADINLARIN HER ŞEYİ YAPABİLECEĞİNİ BU ŞEKİLDE ANLAMIŞ OLDUK”

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN ‘KAN BAĞIŞI’ SEFERBERLİĞİ

İLK OLARAK KASKİ PERSONELİ KAN BAĞIŞI YAPTI

112 ACİL SAĞLIK İSTASYONU ERCİYES’TE YENİDEN HİZMETE AÇILDI

CINGI: 112 ACİL EKİBİMİZ DOKTORLU OLARAK SÜREKLİ BURADA OLACAK

13 AMBULANS, AY VE YILDIZ KOREOGRAFİSİYLE HİZMETE ALINDI

Sağlık Bakanlığınca ‘Sıhhat Projesi’ kapsamında Kayseri'ye tahsis edilen 13 ambulans hizmete alındı.

DİKKAT UZMANLAR UYARIYOR !

“LAHANA BİNBİR DERDE DEVA”

Gürkan Ofis Mobilyaları

PSİKOLOG SEVİM BUZKAN ERTUĞRUL:

ÇOCUKLAR AİLELERİNİN KONUŞMASI İLE OKULA DAHA ÇABUK ADAPTE OLABİLİR

Acıbadem Kayseri Hastanesi doktoru Psikolog Sevim Buzkan Ertuğrul, okula yeni başlayacak olan öğrencilere nasıl davranılması gerektiği konusunda bilgiler verdi. Buzkan konuşmasında, ?Çocuklar ailelerinin konuşması ile okula daha çabuk adapte olabilir? dedi.

İlkokula başlayacak öğrencilerin okula adaptasyon sürecinde zorluk yaşadıklarını ve ailelerin çocuklara okul açılmadan bir süre önce konuşarak bu süreci daha kısa sürede atlatabileceklerini belirten Psikolog Sevim Buzkan Ertuğrul, üniversite sınavına hazırlanacak olan öğrencilerde gelecek kaygısının daha fazla oluğu için şiddete eğilim anlamına gelen psikopotoloji belirtilerinin de görülebileceğini belirtti.

Çocukların okula başlamasından sonra sosyal ilişkilerinden koparılmaması ve ders çalışma baskısına maruz bırakılmaması gerektiğini söyleyen Sevim Buzkan Ertuğrul, ?Çocukların okula başlama dönemi başladı ve aileler de çocuklar da bu konuda kaygılılar. Çünkü uzun süren bir tatil sürecinden sonra, okula adaptasyon süreci olacak. Şunu unutmamalıyız ki, aile çocuklarıyla bu konuyu konuşmalı ve her gün olmamak kaydı ile yavaş yavaş okulun açılacağını, bu dönemde yaşanacak sıkıntıları ve ders programlarını konuşmalı. Konuştuğumuz süre içerisinde çocuğun adaptasyonu daha kolay olabiliyor ama çocuk bir anda okula başlarsa adapte olmakta zorlanabiliyor. Bunu sürekli konuşmak da çocukları okula başlamaktan soğutabilir. Bu yüzden konu bugün konuşuluyorsa, okula yakın bir zamanda yeniden konuşularak tamamlanabilir. Unutmamak lazım ki, her çocuğun adaptasyon süreci farklıdır. Bazıları kolay bazıları da zor adapte olabilirler ama biz bu süreç için 1 aylık bir zaman belirtiyoruz. Bu süreçte hem aileler hem de çocuklar adapte olmuş olacaklar okullarına. Okulun açılış sürecinde ailelerin hemen çocukların ders çalışmasını beklememesi gerekiyor çünkü onlar için de yeni bir süreç başlayacak. Kaliteli zamanı eksik etmemeleri gerekiyor yani çocuk okula başladı diye sosyal ilişkilerinden kopmamalı. Okul ilişkilerine göre sosyal aktiviteler aile ile birlikte kademeli şekilde devam etmeli. Bunlarla beraber çocuk okula kolay bir şekilde alışacaktır? dedi.

Sevim Buzkan Ertuğrul, adapte olamayan öğrencilerin aileleri ile öğretmenlerinin iş birliği içinde olması ve bu süreç uzarsa uzmanlara başvurulması gerektiğini söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

?İlkokula başlayan çocuklarla üniversite sınavına hazırlanacak olan çocuklar arasında da adaptasyon farkları mutlaka olacaktır. Üniversite sınavına girecek çocukların da bir çoğunun daha yoğun kaygıları var. Bu dönemde psikopotolojilerle karşılaşmak çok daha sık olacaktır. O yüzden bu dönemlerde adaptasyonla veya ders çalışmayla ilgili problemler yaşanıyorsa mutlaka bir uzmandan destek almak lazım. İlkokula başlayacak öğrenciler için bu süreç, anne babadan ve oyundan ayrılmayla bağlantılı çok daha paralel olacaktır. Bu sebepten 1 aydan daha uzun bir süre okula gitmek istemeyebilir, ağlayabilir, ders çalışmak istemeyebilir, öğretmen ve arkadaşlarına adapte olmak istemeyebilir. Aileler telaşa kapılmadan bir süre bekleyerek öğretmen ile iş birliği yapmalı. Bunun sonucunda da ilkokul ve anaokulunda okuyan çocukların da adapte olduğunu görüyoruz. Adapte olamayan çocukları da 1 aydan uzun sürüyorsa eğer, mutlaka bir uzmandan destek alarak devam ettirmeliler. Sıkıntılar giderek artıyorsa bir problem var demektir ve bunlar çok rahat psikoterapi ile çözülebilir.?


Haber Kaynak : İHA