OKUYAN-OKUTAN ŞEHİR
Başkan Çelik, Ekim ayını ekin (kültür) ayı ilan ettiklerini belirterek tüm Kayserilileri 14-22 Ekim arasında düzenlenecek olan Kitap Fuarı´na davet etti.
Tarih: 10.10.2017 17:25:29/ 600okunma / 0yorum

Başkan Çelik, Ekim ayını ekin (kültür) ayı ilan ettiklerini belirterek tüm Kayserilileri 14-22 Ekim arasında düzenlenecek olan Kitap Fuarı´na davet etti.

Büyükşehir Belediyesi, 14-22 Ekim tarihleri arasında Kayseri Dünya Ticaret Merkezi´nde Kitap Fuarı düzenleyecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, bu yıl ilkini düzenleyecekleri Kitap Fuarı´nı geleneksel hale getireceklerini belirtti ve Kayseri´ye yakışır bir fuar yapacaklarını dile getirdi. Okumanın gelecek için en güzel yatırım olduğunu vurgulayan Başkan Çelik, Kayseri´yi okuyan ve okutan şehir yapmak için çalıştıklarını söyledi. Basın toplantısına Kitap Fuarı´na katılacak 200´ü aşkın yazar arasında yer alan Kahraman Tazeoğlu ve Cansu Canan Özgen de katıldı. 

Büyükşehir Belediyesi´nin yapacağı 1. Kayseri Kitap Fuarı´nın basın toplantısı Tarihi Kayseri Lisesi Binası´nda gerçekleştirildi. Basın toplantısına katılan İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, 9 gün sürecek olan fuara Kayseri merkezindeki 144 bin öğrenci ile 9 bin 800 öğretmenin de katılacağını belirtti ve bunun için tüm hazırlıkları yaptıklarını söyledi. Elmalı, Büyükşehir Belediyesi´nin okuyan ve okutan şehir misyonuyla yapacağı Kitap Fuarı için Başkan Mustafa Çelik´e teşekkür etti.

“OKUYAN ŞEHİR İÇİN GAYRET EDİYORUZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de konuşmasında Kayseri´nin dünyanın en eski şehirlerinden birisi olduğunu belirtti ve tescillenmiş bin 500´den fazla kültür ve tabiat varlığımızla çok önemli bir mirasın üzerinde yaşadığımızı söyledi. Kayseri´nin ayrıca Alimler Şehri (Makarr-ı Ulema) olduğunu da hatırlatan Başkan Çelik, “Dolayısıyla bu bilgiler ışığında en başta gelen sorumluluklarımızdan birisi tarihimizin bize bıraktığı kültürel mirası geleceğe taşımaktır. Ticaret Şehri, Sanayi Şehri, Hayırseverler Şehri, Planlı Şehir gibi vasıflarla tanınan Kayseri´nin aynı zamanda bir Kültür Şehri olduğunu vurgulamak ve bu vurgunun gereği olan çalışmaları yapmak zorundayız. Bu bilinçle kent merkezi ve ilçelerimizde alt ve üstyapıda çok ciddi çalışmalar yapıyoruz; ancak aslında biz her alanda kapsamlı bir altyapı çalışması gerçekleştiriyoruz. Sporda, kültür ve sanatta, bilimde ve diğer alanlarda güçlü bir altyapı kurma gayreti içindeyiz. Kayseri´den daha çok sanatçı, daha çok yazar, daha çok sporcu, daha çok bilim adamı çıkmasını arzu ediyoruz. Bunun tek yolu da sanatla, sporla, bilimle, kültürle uğraşan insan sayısını artırmaktan geçiyor. İşte bu nedenle Kayseri´yi “Kütüphaneler Şehri”, “Okuyan Şehir” yapmak için gayret ediyoruz. Bu nedenle kütüphaneler yapıyor ve mevcut kütüphanelerimizi modernleştiriyoruz. Bu nedenle Kayseri´nin önemli tarihi miraslarından Meryem Ana Kilisesi´ni 24 saat açık olacak Türkiye´nin en prestijli kütüphanelerinden birisi haline getirmek için çalışıyoruz. Yine bu nedenle üniversite öğrencilerimizin yoğunlukta olduğu Talas ilçemize 24 saat açık, adeta bir eğitim kampüsü niteliğinde olacak olan bir kütüphane yapmak için çalışıyoruz. Bu nedenle belediyemizin yanındaki cafeyi Kitap Cafe haline getiriyoruz. Bu nedenle iki önemli dergi çıkarıyoruz. Bu nedenle Şehir Akademisi vasıtasıyla düşünen insan sayımızı artırmaya gayret ediyoruz. Ve bu nedenle Yazarlık Okulu açarak düşünen insanların düşündüklerini kaleme almalarını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

“EKİM AYINDA KÜLTÜR EKECEĞİZ”

Kitap okuma alışkanlığımızla ilgili olumsuz rakamları ters yüz etmemiz gerektiğini de vurgulayan Başkan Mustafa Çelik, “Çünkü, okumak iyi bir gelecek için en güzel yatırımdır. Yerel yönetimler için de insanlara iyi bir gelecek sağlayacak projeler en güzel yatırımlardır. Bu kapsamda yaptığımız yatırım ve hizmetlere bir yenisini daha ekliyoruz. 14-22 Ekim tarihleri arasında çok kapsamlı bir Kitap Fuarı gerçekleştireceğiz. Artık ekim ayı ekin ayı olacak. Ekim ayında şehrimize kültür ekimi yapacağız. Kayseri Dünya Ticaret Merkezi´nde yapacağımız Kitap Fuarı´na 110 yayın evi, 200´ü aşkın şair, yazar ve sanatçı katılacak” diye konuştu.

Basın toplantısına katılan yazarlardan Kahraman Tazeoğlu da fuarların okur ve yazarları bir araya getirmesi anlamında çok önemli alanlar olduğunu belirtti. Kayseri Kitap Fuarı´nı bu anlamda çok önemsediğini ifade eden Tazeoğlu, bu fuarın Kayseri Büyükşehir Belediyesi için prestij olacağını ve dua alacak bir hizmet olduğuna inandığını kaydetti.

Cansu Canan Özgen de konuşmasında okuma aşkının her yönüyle topluma empoze edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kayseri´ye böyle bir fuarın kazandırılması nedeniyle teşekkür eden Özgen, Anadolu´nun böyle organizasyonlara ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, daha sonra fuara katılacak olan şair, yazar ve sanatçıların isimlerini tek tek açıkladı. Fuarda, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Mete Yarar, Hanefi Avcı, İclal Aydın, Reşat Petek, Yavuz Bahadıroğlu, İlber Ortaylı, Yasin Aktay, Yusuf Kaplan, Canan Karatay, Üstün Dökmen, Ataol Behramoğlu, Abdülkadir Selvi ve daha pek çok önemli yazarın söyleşi, panel ve şiir dinletileriyle okurlarıyla buluşacağını vurgulayan Başkan Çelik, “Fuarımızda Kayserili yazarlarımız için de “Kayserili Yazarlar Standı” tahsis ettik. Kayserimizin önemli yazarları da fuar süresince okurları ile bir araya gelecek. Okuyan ve okutan şehir sloganı ile Kayseri´ye yakışır bir kitap fuarı düzenleyeceğiz ve bu fuarı geleneksel hale getireceğiz. Fuarların kültürel ve sanatsal yanına daha çok dikkat çekerek Kayseri´yi tarihsel süreçteki dokusuna ve yapısına uygun olarak bir kitap merkezi haline getirmemiz zamana, mekâna ve tarihe bırakacağımız en önemli miras olacaktır. Tüm hemşehrilerimi 14-22 Ekim tarihlerinde saat 10.00 ile 21.00 arasında Kitap Fuarına davet ediyorum. Fuarımız süresince şehrin belirli bölgelerinden ring servisleri ile fuar alanına ücretsiz ulaşım sağlayacağımızı da belirtmek istiyorum” dedi.
Video Tarihi: 10.10.2017 17:25:29
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: OKUYAN OKUTAN ŞEHİR
BAŞKAN ÇELİK: “HAFTA SONU YOĞUN GEÇECEK”
BAŞKAN ÇELİK: “HAFTA SONU YOĞUN GEÇECEK”
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, hafta sonu yapılacak etkinliklerle ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi.
“HER ZAMAN ZULÜM GÖRENİN YANINDA OLDUK”
“HER ZAMAN ZULÜM GÖRENİN YANINDA OLDUK”
BAŞKAN ÇELİK, DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ VESİLESİYLE BİR AÇIKLAMA YAPTI.
HAYIRSEVER ŞEHRİN HAYIRSEVER BÜYÜKŞEHİR´İ
HAYIRSEVER ŞEHRİN HAYIRSEVER BÜYÜKŞEHİR´İ
VALİ KAMÇI: “2018 OKUL YAPIMI KONUSUNDA SEFERBERLİK YILI OLACAK”
BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ,
BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ,
ERCİYES DAĞI´NDAKİ ESNAFI ZİYARET ETTİ...
KAYMESKOM YÖNETİMİ
KAYMESKOM YÖNETİMİ
MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MEMDUH BÜYÜKKILIÇ´I MAKAMINDA ZİYARET ETTİ…
KOCASİNAN´IN ‘KÜÇÜK DOSTLAR AMBULANS´INA
KOCASİNAN´IN ‘KÜÇÜK DOSTLAR AMBULANS´INA
VATANDAŞTAN TAM NOT
BAŞKAN MEMDUH BÜYÜKKILIÇ´IN ENİŞTESİ
BAŞKAN MEMDUH BÜYÜKKILIÇ´IN ENİŞTESİ
SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI …
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRÜ ÖZER,
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRÜ ÖZER,
“70 İNTİHAR GİRİŞİMİNE MÜDAHALEDE BULUNDUK…”
KAYSERİ ŞEKER KÜLLİYEDE,
KAYSERİ ŞEKER KÜLLİYEDE,
İSTİHDAMA KATKISINDAN DOLAYI İL BİRİNCİSİ OLARAK ÖDÜLLENDİRİLDİ
BÜYÜKKILIÇ´IN ACI GÜNÜ
BÜYÜKKILIÇ´IN ACI GÜNÜ
Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç´ın eniştesi Beşir Büyükkılıç hayatını kaybetti.
“ÇOCUKLARIMIZ İÇİN NE GEREKİYORSA YAPARIZ”
“ÇOCUKLARIMIZ İÇİN NE GEREKİYORSA YAPARIZ”
BAŞKAN ÇELİK, HACI MUSTAFA POSTAAĞASI MESLEKİ ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİYLE GÖRÜŞTÜ
VALİ SÜLEYMAN KAMÇI,
VALİ SÜLEYMAN KAMÇI,
KAYMAKAMLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ KAMÇI´NIN EŞİ
VALİ KAMÇI´NIN EŞİ
AKKIŞLA´DA İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ ZİYARET ETTİ…
KOCASİNAN BELEDİYESİ
KOCASİNAN BELEDİYESİ
SELÇUKLU TARZI EMNİYET HİZMET BİNASI YAPACAK
MELİKGAZİ´DE 2018 YILI KENTSEL DÖNÜŞÜMDE
MELİKGAZİ´DE 2018 YILI KENTSEL DÖNÜŞÜMDE
PLANLAMA VE KOORDİNASYON TOPLANTISI
SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Resmi İlanlar

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
15 Aralık 2017 Cuma
Bugün
Parçalı bulutlu
13 °C
-1 °C
Cumartesi
Parçalı bulutlu
13 °C
1 °C
Pazar
Parçalı bulutlu
13 °C
2 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-9/7/1139320060307.jpg
KANALIMIZA
ABONE OL