KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KAYSERİ’DEN SAMSUN’DAKİ ÖĞRENCİLERİNE DERS

ÖĞRETMENLERDEN TELEKONFERANSLI EĞİTİM

İL MİLLİ EĞİTİM’DEN ONLİNE TOPLANTI

Ekinci, 16 ilçe Milli Eğitim Müdürü, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve şube müdürleriyle online bağlantılı toplantı gerçekleştirdi

ÜNİVERSİTELERDE UZAKTAN EĞİTİM

AGÜ REKTÖRÜ PROF. DR. SABUNCUOĞLU: BU DÖNEMDEN ÖNEMLİ DERSLER ÇIKARMALIYIZ

AGÜ’DEN GENÇLERE ONLİNE DESTEK PROGRAMI

Gençler her akşam çevrimiçi platformda bir araya gelerek deneyimlerini ve bilgilerini paylaşıyorlar

KÜTÜPHANELERE EVLERİNİZDEN BAĞLANIN

E kütüphaneye kutuphane.kayseri.bel.tr adresinden girilebiliyor

KAYÜ, UZAKTAN ÖĞRETİME HAZIR

Kayseri Üniversitesi, 23 Mart 2020 tarihinde başlayacak olan uzaktan öğretime hazır.

UZAKTAN EĞİTİM BUGÜN SABAH BAŞLADI

UZAKTAN EĞİTİMDE ÖĞRENCİLER TELEVİZYON BAŞINA GEÇTİ

EKİNCİ'DEN 'EBA' AÇIKLAMASI

İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci: "Eğitim öğretim her aşamada devam ediyor"

PROJE OKULU İDARECİLERİN HAK KAYBINA

MAHKEME ” DUR” DEDİ

BAŞKAN ALAN, KAYÜ'DE ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ ANLATTI

ÖĞRENCİLER GELİŞTİRDİ,

LIFE SOLUTIONS HACKATHON İNOVATİF PROJELERİ ÖDÜLLENDİRDİ

TALAS, ROBOTİK KODLAMA EVİ AÇIYOR

YALÇIN: ÇOCUKLARIMIZI BU EĞİTİME TABİ TUTACAĞIZ

TOMARZA'DA ROBOTİK KODLAMA SINIFI AÇILDI

Tomarza ilçesinde, Rahime Akıncıoğlu Ortaokulunda robotik kodlama sınıfı törenle açıldı.

EĞİTİM BİR SEN SINIF ÖĞRETMENLERİ İÇİN

İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

51. TÜBİTAK LİSELER ARASI PROJE YARIŞMASI BAŞLADI

ÖĞRENCİLER PROJELERİ İLE EKONOMİDE 30 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLAYACAK

FABRİKA GİBİ OKUL

AHİ EVRAN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ, GEÇEN YIL 217 BİN TL KAR ELDE ETTİ

ÖĞRENCİLER EĞLENİRKEN ÖĞRENİYOR ÖĞRENİRKEN EĞLENİYOR

MATEMATİĞİ SEVDİRMEK İÇİN PROJELER GELİŞTİRİYOR

Kayseri Burhan Dinçbal Ortaokulu Matematik Öğretmeni Selçuk Tütak, derste uyguladığı yöntemlerle çocukları hem eğlendiriyor hem de öğrenmeyi kalıcı hale getiriyor. Her konu için bir etkinlik ve bir oyun da geliştiren Tütak, sosyal medyada tanıştığı öğretmenlerle bu projeyi ülke geneline de taşıdı.

Olumsuz matematik algısını ve fobisini ortadan kaldırmak için birçok projeye imza atan Öğretmen Selçuk Tütak, 81 ilde 173 öğretmen tarafından yürütülen projenin de aynı zamanda genel koordinatörlüğünü yapıyor. Tütak ayrıca lise, ortaokul ve ilkokul öğrencilerine yönelik üç matematik kitabının yazılmasına da öncülük ederken. 'Matematik nedir', 'nerelerde kullanılır', 'günlük hayatta nerelerde karşımıza çıkar', 'matematik olmasaydı ne olurdu' gibi sorulara kitaplarda cevap verdi. Yazılan hikaye ve masalların seslendirmelerinin yapıldığı, senaryolarının hazırlandığı projeye 'Matematik bilim ve sanat her yerde' projesi adı verildi.

Proje Yerli ve Milli Bir Bilinç de Sağlıyor

Projeyle okul araç ve gereçlerinde, duraklarda, çizim ve tasarımlarla yerli ve milli bilinç de aşılanıyor. Ülke genelinde binlerce tasarımının bir çoğunun öğrenciler tarafından yapıldığı tişört ve çantalar öğrencilere dağıtılıyor. Tişörtlerin ve çantaların üzerinde sanal kahramanların yerine bilimde sanatta edebiyatta ve özellikle matematikte iz bırakan Türk ve İslam alimleri resmediliyor. Böylelikle Matematik çizim ve karikatürleri ile daha sempatik bir görünüme kavuşturuluyor.

Ritim Matematik ile Çocuklar Şarkı Söyleyerek Eğleniyor

Projenin diğer bir ayağı ise 'Ritim Eğitim' ile çocuklar herhangi bir şarkı sözünü matematik terimleri ve bilgileri ile değiştirerek istedikleri tarzda seslendirebiliyorlar. Bu konuda okulda tüm sınıflara da konser vererek farkındalık oluşturuluyor. Yine öğrencilerin yazıp seslendirdiği Hacıvat ve Karagöz matematik oyununda öğrenciler okula mutlu geliyor ve mutlu ayrılıyor. Proje hakkında bilgiler veren Selçuk Tütak; "Matematik Bilim ve Sanat Her Yerde'' adı altında geniş bir öğretmen katılımı ile hayata geçiriyoruz. 173 öğretmen ile 81 ilde ekipler kurulmaya devam ediyor. İlçeler ile de iletişime geçildi. Eğitimin sadece bir branştan ibaret olmadığını, eğitimin sadece dört duvar arasına hapsedilmeyeceğini ve zaman mekan sınırlaması olmadan her yerde eğitim olabileceğini göstermek istiyoruz. Projemizin hayata geçmesi için bir çok kurum, kuruluş, dernek ve vakıfla da iletişim halindeyiz. Amacımız, Matematiği, bilim ve sanatı çizimlerle, karikatürlerle, resimlerle, oyunlarla, 3 boyutlu çizimlerle, giydirme sanatı ile, senaryo ve çizgi filmlerle, okul ve araç gereç tasarımları gibi birçok alanda eğlenceli hale dönüştürerek gündelik yaşamın bir parçası haline getirmekti. Bunu büyük ölçüde başardığımıza inanıyorum. Velilerden aldığımız geri dönüşlere bakacak olursak bu projenin bir gereklilik olduğuna kanaat getirdik. Öğrenciler matematik dersini dört gözle bekliyorlar. Akşam evde matematik ile ilgili araştırmalar yaparak olağanın dışında bir süreç başlatıldığını göstermiş olduk. Bu konuda Bakanımız Ziya Selçuk ile de görüşerek projeyi anlattım. Sayın bakanımızın çok hoşuna gitti. Telefon numaramı alarak mutlaka arayacağını belirtti. En üst seviyeden bu desteği almak da bizim için bir motivasyon kaynağı oldu. Öğrencilerimizin artık matematiği sevdiği günlerin konuşulacağı bir süreç planladık ve bunu başardık. Çok mutluyuz gururluyuz" ifadelerini kullandı.

Öğrenciler de artık Matematik derslerinden zevk aldıklarını, öğrenirken eğlendiklerini ifade ederek projeyi başlatan Selçuk Tütak'a teşekkürlerini iletti.

Haber Kaynak : İHA