KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

İL HIFZISSIHHA KURULU YKS’YE ÖZEL TEDBİRLER ALDI

ERKİLET BULVARI’NA 7,5 MİLYONLUK ASFALT YATIRIMI

BAŞKAN PALANCIOĞLU GENÇBİRLİK ÜYELERİNİ AĞIRLADI

YENİ KURBAN KESİM YERİ BAYRAMA HAZIRLANIYOR

KASKİ’DEN HACILAR’A 8 MİLYON 939 BİN TL’LİK YATIRIM

BAŞKAN AKAY BAŞKAN PALANCIOĞLU’NU AĞIRLADI

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MERALARI ŞENLENDİRMEK İÇİN HAREKETE GEÇTİ

KTO TAHKİM VE ARABULUCULUK MERKEZİ RUHSATNAME TESLİM TÖRENİ

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, BÜYÜKKILIÇ'IN DA OLDUĞU 40 BELEDİYE BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İHALE YOLU İLE ARSA SATACAK

ESNAF TOKİ BÖLGESİ ÇEVRE DÜZENLEME ÇALIŞMALARIYLA DAHA GÜZEL

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ KORAMAZ VADİSİ’NDE GENÇLERLE YÜRÜDÜ

PARKLARDA AÇIK HAVA KONSERİ

KOCASİNAN'DA YENİLEME ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

TALAS'TA 2 YENİ OKUL YÜKSELİYOR

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’IN ‘MERA’ HASSASİYETİ

Gürkan Ofis Mobilyaları

MMO ŞUBE BAŞKANI AKSOY BACA TEMİZLİĞİ KONUSUNDA UYARDI

“BACA TEMİZLİĞİ GİDERİ GAZ TASARRUFU OLARAK GERİ DÖNER”

Adım adım kara kışa yaklaşırken Makine Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Akif Aksoy haber ekibimiz aracılığı ile ilimiz sakinlerini uyararak gerek karbonmonoksit zehirlenmeleri, gerek ise gaz faturalarını düşürmek için vakit geçirilmeden baca temizliğinin yapılmasını tavsiye etti.

Makine Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Akif Aksoy haber ekibimiz aracılığı ile yaptığı uyarıda kar yağıp, kara kış başlamadan baca temizliğinin yaptırılması uyarısında bulunarak şunları kaydetti “İç Anadolu ciddi anlamda kış mevsimini geçiren bir bölgedir. Kömür çok fazla kalmadı, tamamen doğalgaza geçmiş durumdayız ama kömürlü sobalardan başlayalım. Sobayı nasıl yakarsınız, ne zaman yakmanız gerekiyor öncelikle bunun bilinmesi gerekiyor. Bir soba yakılacaksa öncelikle kömür koyduğunuz da tutuşturmasının üstten yapılması gerekiyor. Sobanın çok aşırı doldurulmaması gerekiyor. Lodos estiği an kömürlü sobaların yanmaması gerekiyor. Ters bir tepki oluyor ve bacadan çıkacak gaz rüzgârla birlikte evin içerisine geliyor ve zehirlenmelere neden oluyor. Gece yatarken sobanın sönmesi gerekin ona da dikkat etmemiz gerekiyor. Soğuk bir memleketteyiz ama can güvenliği için de bunların yapılması gerekiyor. Kömür kalitesi çok önemli bu konuda. En önemlilerinden biri de hem doğalgaz hem de sobalı evlerde baca temizliğidir. Her yıl bu bacaların temizlenmesi bizim nefes aldığımız gibi sobanın da o bacadan nefes alması gerektiğini unutmamamız gerekiyor. Bunları yaptığımız zaman daha güvende olacağımızı söyleyebiliriz.”

MMO Şube Başkanı Aksoy sözlerinin sonunda baca temizliği gideri gaz tasarrufu olarak geri döneceğini vurgulayarak “Her sene bu baca temizliğinin yapılması gerekiyor. Birkaç yılda bir temizlenen bacalarda bize sorun yaratabilir. Doğalgazlı bacaların temizliğinin akrediteli kuruluşlar tarafından yapılması gerekiyor. Bina Enerji Performans Yönetmeliği yayınlandı. Burada binalardaki bacaların yılda bir defa muhakkak ve muhakkak baca temizliğinin yapılması gerekiyor. Bunu da idarelerin kontrol etmesi gerekiyor. Burada ki sorumluluk tamamen bina yöneticisine ve bina sahibine aittir. Biz hep şunu söylüyoruz. Binalarda çok ciddi sayıda insanlar oturuyor. Yapılan baca temizliği bakımından sonra vatandaşlara tasarruf olarak da geri dönüşü sağlanıyor. Vatandaşlarımız bu baca temizliklerini kesinlikle yaptırmasını söylüyoruz.” İfadesini kullandı.