KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ZABITA EKİPLERİ 7/24 ÇALIŞIYOR

BÜYÜKŞEHİR ZABITASINDAN ‘DENETİM’ TEYAKKUZU

KASKİ’DEN SU BORCU OLANLARA BÜYÜK FIRSAT

SU VE ATIK SU BORÇLARINI YAPILANDIRABİLECEK

ENDÜRLÜK’E SOĞUK GÜNDE SICAK ASFALT

BAŞKAN YALÇIN ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ ÖZVATAN VE FELAHİYE'DE

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, İLÇELERE ZİYARETLERİNİ TÜM HIZIYLA SÜRDÜRÜYOR

MELİKGAZİ'DE 7 AYRI BÖLGEDE MUHTARLAR TOPLANTISI YAPILACAK

BAŞKAN PALANCIOĞLU, MAHALLE MUHTARLARI İLE BİR ARARA GELDİ

HAFTA SONU MELİKGAZİ VEZNELERİ AÇIK

Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi 2. taksit ödemesi 30 Kasım Pazartesi günü mesai bitimine kadar yapılabilecek

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR’A ORGANİK ÜRÜNLERİN ÜRETİMİ VE TÜKETİMİNE DESTEK TEŞEKKÜRÜ

ÇOLAKBAYRAKDAR, KAPTAR BAŞKANI VE YÖNETİMİNİ MİSAFİR ETTİ

ULAŞIM A.Ş.’DEN 'KAĞIT BİLET' AÇIKLAMASI

HES KODU EŞLEŞTİRME İŞLEMİ 30 KASIM’DA SONA ERECEK

ÖZHASEKİ'NİN TEDAVİSİNE HASTANEDE DEVAM EDİLECEK

ÖZHASEKİ: HAMDOLSUN Kİ ENDİŞELENECEK BİR DURUMUMUZ YOK

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU TOPLANTISI’NA KATILDI

“Yaşam alanlarında ve AVM’lerde hareketliliği azaltmak zorundayız”

MELİKGAZİ BELEDİYESİ 2020’DE ASFALT REKORU KIRDI

150 KİLOMETRE YOL ASFALTLANDI

TOPLU ULAŞIMDA HES KODU EŞLEŞTİRME, 30 KASIM’A UZATILDI

GÜNDE 150-200 CİVARINDA RİSKLİ KİŞİLER TOPLU TAŞIMAYA BİNMEYE TEŞEBBÜS EDİYOR

EN ÇAĞDAŞ NORMLARDA KONFORLU VE GÜVENLİ YOLLAR YAPIYORUZ

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, HIZ LİMİTİNE UYMALARI NOKTASINDA ÇAĞRIDA BULUNDU

TALAS’TAN ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERE ÖZEL DESTEK

“YANINIZDA OLMAKTAN MUTLUYUZ”

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN KORAMAZ VADİSİ VE TAŞ OCAKLARI AÇIKLAMASI

KAYSERİ SAHİPSİZ DEĞİLDİR

MELİKGAZİ'DE 110 DAİRENİN KURA ÇEKİMİ VE ANAHTAR TESLİMİ YAPILACAK

28 KASIM CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 11.00’DA İL KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ SALONUNDA YAPILACAK

Anahtar Kelimeler: BAŞKANI AKSOY’ AÇIKLAMA
Gürkan Ofis Mobilyaları

MMO BAŞKANI AKİF AKSOY’DAN AÇIKLAMA

ENERJİ KİMLİK BELGESİNDE YASA VAR FAKAT DENETİM YOK

Makine Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Akif Aksoy, apartmanlarda dairelerin enerji verimini gösteren ‘Enerji Kimlik Belgesi’ ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Enerji Kimlik Belgesinde yasa var fakat denetim yok” dedi.

Belge ile binaların norm bina analizlerine göre sınıflandırılacağını söyleyen Akif Aksoy, “Enerji Verimliliği kanunu ve kanuna bağlı yönetmelikler yayınlandığı tarihte, ülkemizde konut ve konut dışı yapıların, enerjiyi verimli kullanması, enerji tüketimi açısından norm bina analizlerine göre sınıflandırılarak, kamuoyunu bilinçlendirmeyi, yeni yapılacak yapılarda enerji verimliliği kriterlerinin sağlanmasını, mevcut binalarda ise binaların gözetilerek enerji tüketimlerini minimize ederek enerjiden tasarruf etmeyi amaçlamaktaydı. 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve binalarda Enerji Performans Yönetmeliği 2008 yılında yayınlanmış, yayınlandığı tarihten 1 yıl sonrasında yeni yapılacak binalarda enerji kimlik belgesi zorunlu kılınmış, mevcut (2011 yılı öncesi ruhsat almış yapılar) binaların belgeyi alması için ise uzatmalarla birlikte 31 Aralık 2019 tarihine kadar süre tanınmıştı. Bu süre zarfında kullanılan ifadelerden anlaşılan 2020 yılından itibaren resmi kiralama ve konut satışlarında EKB zorunlu tutulacak, EKB olmayan konut ve konut dışı yapıların satışı ve resmi kiralaması yapılamayacağı, yapılacak yasal düzenlemelerle binaların enerji sınıfına göre emlak vergilerinin belirleneceği şeklinde kamuoyunu meşgul eden açıklamalar yapılmış, kamuoyu bu tarih öncesinde belge almaya yönlendirilmiş, yine bu hizmeti verecek yetkili kuruluşların oluşması belgelendirme ve yetkilendirilmesi çalışmaları ilgili kurumlarca yapılmıştır” dedi.

Aksoy, yasal zorunluluk olmasına rağmen yapıların neredeyse tamamına yakınında belge olmadığını söyleyerek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Geldiğimiz noktada ilgili kanun ve yönetmeliklere göre enerji kimlik belgesi alınması kanuni zorunluluktur. Yeni yapılaşmada ruhsat süresince belge alınması ilgili kurumlarca denetlenmekte belgesi olmayan yapılara yapı kullanım izin belgesi düzenlenmemektedir. Mevcut binalar için ise durum vahimdir, ortada yasa olmasına rağmen denetimlerin olmaması, evvelinde ifade edilen tapu devirlerinde belge zorunluluğunun uygulanmaması, satış esnasında kişilerin beyanına bırakılarak bilgileri dâhilinde satışların yapılmasın uygulamayı sekteye uğratmıştır. Bu denetimsizlik belge hizmeti verecek kurum ve kuruluşları da sıkıntıya sokmuştur. Yaptıkları yatırımlar, mekânsal ve teknik altyapılar ve uzun bir sürece dayalı eğitim ve belgelendirme çalışmaları hepsi boşa gitmiştir. İşin özü 2020 yılı itibari ile mevcut binalarda EKB alınmış olması yasal zorunluluk olmasına karşın uygulanmamakta ve denetlenmemektedir. Toplam yapıların yüzde 100’üne yakını belgesizdir. 2020 öncesinde çok az oranda yapılar belge düzenlemesi yapmıştı. Düzenlenen belgeler ister yeni ister mevcut bina olsun geçerlilik süresi düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl olup, 10 yılda bir EKB uzmanlarına ve yetkilendirilmiş kuruluşlara yeniletilmesi zorunludur. Enerji Kimlik Belgesi, bir binanın ısı verimliliği açısından oranın tabiri caizse bizim nüfus cüzdanımız gibi bir belgesidir. Bundan dolayı bu belgenin alınması hem kendileri için, hem de bizler ve ülkemiz için çok önemlidir. Belgesi olmayanlar, bir an önce belgelerini tamamlasınlar.”


Haber Kaynak : İHA