KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

ÖZHASEKİ, “BU MİLLETE TUZAK KURAN VESAYETÇİLERİ TOPRAĞA GÖMDÜK”

“MİLLETİMİZİN DERDİ, BAŞIMIZIN ÜSTÜNEDİR”

SAADET KAYSERİ KADIN KOLLARI’NDAN SU TASARRUFU VURGUSU

HEP BİRLİKTE TASARRUF SAĞLAMALIYIZ

ÖZER, UĞUR MUMCU'NUN SUİKASTİNİN YIL DÖNÜMÜNDE YAZILI BİR AÇIKLAMA YAPTI

“DEVLETİN NAMUS BORCU 28 YILDIR ÖDENEMEDİ”

İYİ PARTİ İL BAŞKANI ATAMAN’DAN ÖZHAKEKİ’YE KINAMA

“ÖZHASEKİ’Yİ KINIYOR VE ÖZÜR DİLEMEYE DAVET EDİYORUM”

ÖZHASEKİ, EDİRNE KEŞAN’DA

"CHP BİR TARAFINI İYİ PARTİ'YE YASLIYOR, BİR TARAFINI HDP'YE YASLIYOR"

CHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ARIK’TAN 40 BİN LİRALIK MEZARLIK TEPKİSİ

“FAKİRİN YAŞAMA DA ÖLMEYE DE HAKKI YOK”

İYİ PARTİ İL BAŞKANI ATAMAN DOĞALGAZ KONUSUNA DİKKAT ÇEKTİ

“SARIZ VE PINARBAŞI’NIN DOĞALGAZ İLE TANIŞMASI ALLAH’A KALDI”

CHP’Lİ VEKİL ARIK UCUZ ELMA KUYRUĞUNDAKİ VATANDAŞLARLA KONUŞTU

“BU KUYRUK YOKLUK KUYRUĞU”

CHP YÖNETİMİ PAZAR YERLERİNİ GEZEREK VATANDAŞIN DERTLERİNİ DİNLEDİ

“PAZAR ESNAFININ TEZGÂHLARI ÜRÜN DOLU VATANDAŞIN PAZAR ARABASI, TORBALARI BOŞ”

İYİ PARTİ’YE 162 KİŞİLİK TOPLU KATILIM

İYİ PARTİ’DE ÜYE KAYDI ORGANİZASYONU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ARIK KAYSERİ’DE YAŞANAN İNTİHAR OLAYLARINA DİKKAT ÇEKTİ

“EKONOMİK KRİZ İNSANLARI ÖLÜME SÜRÜKLÜYOR”

MHP İL BAŞKANI SERKAN TOK 'GELECEĞİMİZ TEHLİKE ALTINDA OLMASIN'

MHP İl teşkilatınca susuzluk ve kuraklık üzerine çekilen video sosyal medyada ilgi gördü

“NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ARI TELAFİ ETTİ, HELALLİK İSTEDİ”

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı'nın Kapadokya ve Erciyes açıklamasını hakkında, arkadaşımızın bir hatası oldu

AK PARTİ İL BAŞKANI ÇOPUROĞLU KURMAYLARI İLE İSTİŞARE YAPTI

İSTİŞARE VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ

ASKON’DAN SAADET PARTİSİ’NE ZİYARET

SP İL BAŞKANI COŞKUN ASKON ŞUBE YÖNETİMİNİ AĞIRLADI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ İSMAİL TAMER HACILAR BELEDİYESİ’NDE

TAMER: HACILARIN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ

Gürkan Ofis Mobilyaları

MİLLETVEKİLİ ARIK ÇİFTÇİLERİN BORÇLARININ FAİZİNİN SİLİNMESİ İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ

“ÇİFTÇİ RAHAT BİR NEFES ALSIN”

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Türkiye’nin yeniden bir tarım ülkesi olabilmesi için borç batağındaki çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na çiftçilerin bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının faizlerinin silinmesi, anaparanın da yapılandırılması için kanun teklifi sunan Arık, “Çiftçi rahat bir nefes alsın, çiftçi rahat nefes alsın ki, Türkiye yeniden bir tarım ülkesi olsun, ithal eden değil ihraç bir ülkeye dönüşsün” dedi.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, çiftçilerin kamu ve özel bankalar ile Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının silinmesi için hazırladığı kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Çiftçilerin borç batağında olduğunu belirten Arık, pandemi döneminde çiftçilerin yaşadığı zorlukların katlandığını söyledi. Arık, “Son günlerde patates üreticilerimizin feryadı yükseliyor. 800-900 kuruşa mal ettikleri patatesi 600 kuruşa satamıyor. Sadece patates üreticileri değil, tüm üreticilerimiz benzer durumda. Türkiye’nin bir Tarım Kanunu var ama uygulanmıyor. Eğer uygulanıyor olsa 12’inci madde gereği her yıl Milli Gelirin yüzde 1’i oranında çiftçilerimize destek verilmeliydi ama 14 yıldır bu destek verilmedi. Bu destek verilmediği gibi her geçen gün girdi maliyetleri arttı. Çiftçilerimiz borç sarmalı altına eziliyor, rahat nefes alamıyor. Çiftçi rahat bir nefes alsın, çiftçi rahat nefes alsın ki, Türkiye yeniden bir tarım ülkesi olsun, ithal eden değil ihraç bir ülkeye dönüşsün” diye konuştu.

Çiftçilerin özel ve kamu bankaları ile Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının silinerek, ana paranın bir yıl ötelenerek, 5 yılda 5 eşit taksitte ödenmesini öneren Arık, kanun teklifinin gerekçelerini şu sözlerle anlattı: “Bir tarım ülkesi olan ülkemiz son yıllarda tarımsal alanda ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştır. Çiftçi Kayıt Sisteminin uygulamaya başladığı 2006 yılında 2 milyon 761 bin çiftçimiz var iken 2019 yılı sonunda bu rakamın 2 milyon 269 bin kişiye düşmesi yani yaklaşık 500 bin çiftçinin üretimden kopması da bunun en önemli göstergelerinden biridir. Zor durumdaki çiftçilerimiz dünyayı etkisi altına alan Covid 19 pandemisi nedeniyle daha da zor duruma düşmüş, mağduriyeti katlanmıştır. Çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatifleri ile kamu ve özel bankalara olan borcu 130 milyar lirayı aşmıştır. Ne acıdır ki, çiftçilerimiz aldığı kredileri işlerini büyütmek için değil borçlarını kapatmak için kullanmıştır. Gelinen noktada borçlarını döndüremez hale gelmişler, üretimden kopmaya başlamışlardır.

ÇİFTÇİLERİN BORÇU 130 MİLYARI AŞTI

Ülkemizin son yıllarda birçok tarım ürününü ithal etmesinin altındaki temel nedenlerden biri de budur. Türkiye’nin yeniden kendi kendine yeten bir tarım ülkesi olması, ithalat değil ihracat yapan bir ülkeye dönüşmesi için çiftçilerimizin desteklenmesi gerekmektedir. Borç sarmalı içinde çaresiz kalan çiftçilerimizin borçlarının yapılandırılması hayati önem taşımaktadır. Ancak yapılandırmanın faizlerin mevcut haliyle kalmasıyla yapılması çiftçilerimizin derdine derman olmayacaktır. Çiftçilerimizin gerçek anlamda desteklenmesi için faiz borçlarının silinmesi ve anaparanın yapılandırılması gerekmektedir.”


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ