KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

MHP’DE KONGRE ZAMANI

KOCASİNAN VE MELİKGAZİ İLÇE KONGRELERİ HAFTA SONU YAPILACAK

BÜYÜKKILIÇ: NİCE 19 YILLARA

BÜYÜKKILIÇ, AK PARTİ’NİN 19’UNCU KURULUŞ YILDÖNÜMÜ PROGRAMINA KATILDI

PALANCIOĞLU: TÜRKİYE’DE İLK VE TEK “BULUŞMA NOKTASI”

MELİKGAZİ “BULUŞMA NOKTASI” ULUSAL FİKİR YARIŞMASI BAŞLADI

ÇOPUROĞLU VE BÜYÜKKILIÇ’TAN ‘19.YIL YORUMU

BÜYÜYEREK İLERLİYORUZ

ÖZDEMİR, ULAŞIM ÜCRETLERİNE DİKKAT ÇEKTİ

TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE

MHP’DEN İLK

MHP İL BAŞKANI TOK’TAN KONGRE AÇIKLAMASI

MHP'Lİ ÖZDEMİR, SULAMA SORUNUNA PARMAK BASTI

ÇİFTÇİNİN SULAMA SORUNUNU MECLİSE TAŞIDI

ÖZHASEKİ, STK YÖNETİCİLERİ İLE BULUŞTU

KÜLTÜR KURULUŞLARI İLE KAHVALTIDA BİRARAYA GELDİ

İYİ PARTİ’DEN COVİD-19 TEDBİRSİZLİĞİ İDDASI

AYRIÇ: SALGIN YAYILMA HIZI TESADÜFİ DEĞİL

ÖZHASEKİ GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

EN ÇOK BELEDİYEYE BİZ SAHİBİZ

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, AK PARTİ TEŞKİLATLARIYLA BAYRAMLAŞTI

“BELEDİYELERİMİZ GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALDI”

SP’DE İL BAŞKANI DEĞİŞTİ

SP İL BAŞKANI AV. BAKİ COŞKUN OLDU

ÖZDEMİR, YEŞİLHİSAR’I MECLİSE TAŞIDI

DON AFETİ ÇİFTÇİLERİ VURDU

TARİHİ BİR ANA ŞAHİTLİK ETTİK

ÖZHASEKİ: AYASOFYA BİZİM GENÇLİK HAYALİMİZ

VEKİL ÖZDEMİR’DEN SORU ÖNERGESİ

BAKAN SOYLU’YA ‘SU ALTI EKİBİ’Nİ SORDU

VEKİL KARAYEL YENİDEN SEÇİLDİ

AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU BAŞKANI

MHP´Lİ ERSOY, KAYSERİ´NİN SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI

Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri Milletvekili Baki Ersoy Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulunda yaptığı konuşmada yerel basının sorunları başta olmak üzere ilimizin çeşitli sorunlarını meclis gündemine taşıdı.

Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri Milletvekili Baki ErsoyTürkiye Büyük Millet Meclisi´nde gerçekleştirdiği konuşmada Kayseri´nin sorunlarını gündeme getirerek çözüm üretilmesini talep etti?

Vekil Ersoy ilimizdeki yumurta üreticilerinin sıkıntılarını dillendirerek başladığı konuşmasında şunları kaydetti? ?Kayserili yumurta üreticisi kardeşlerimizle yaptığımız görüşmelerde, yumurta maliyeti ile satışlar arasında 13 kuruş zarar ettiklerini belirtmişlerdir. Kayseri´de 4 milyon 825 bin 531 adet yumurta tavuk bulunmaktadır. Bu da üreticilerimizin gün başına 627 bin 319 TL zararda olduğunu göstermektedir. Bu durumu yorumlayacak olursak maalesef yıl sonuna kadar Kayseri´miz özelinde ve Türkiye genelinde yumurta üreticilerinin birçoğunun ayakta kalamayacağını görmekteyiz. Çözüm noktasında ise yapılacak olan yem fiyatlarının düşürülmesi ya da üreticilerimize yem desteği sağlanması uygun olacaktır diye düşünüyoruz. Bu konuda Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere tüm paydaşlardan çözüm beklemekteyiz?

Vekil Ersoy sözlerinin devamında sıkıntıda olan diğer bir sektörün inşaat sektörü olduğunu hatırlatıp, ülkemizdeki inşaat firmalarının önlem alınmadığı takdirde büyük bir krize sürüklenmekte olduğuna dikkat çekerekşöyle konuştu? ?Sayısal verilere baktığımızda, inşaat sektörü geçen yılın ikinci yarısından itibaren daralma sürecine girmiş, üçüncü çeyrekte 5,3; dördüncü çeyrekte ise 8,7 küçülmüştür. Bu küçülme 2019 yılında da maalesef devam etmektedir. Talep ve satışlardaki gerilemeyle birlikte, nakit akışlarında mali sıkışıklık ve daralma söz konusudur. Mevcut banka kredi borçlarının geri ödenmesinde yüksek döviz kurları ve faizler nedeniyle de sıkıntılar devam etmektedir. Sektörde bir yandan maliyetler artarken satışların gerilemesi, diğer yandan döviz ve TL kredilerinin artan maliyetleri müteahhitlerimizi sıkıntıya sokmaktadır. Özellikle de kamu müteahhitlerimiz döviz kurlarındaki dalgalanmalar neticesinde fiyat farkları nedeniyle zor duruma düşmüş, birçok firma aldığı işi yarım bırakmak zorunda kalmıştır. Bu noktada yapılması gereken ise kamu müteahhitlerimiz için fiyat farkıyla ilgili çalışma yapmak, konut kredilerinin faizlerinin düşürülerek vatandaşlarımızı gayrimenkul almaya teşvik etmek, inşaat şirketlerini kurumlar vergisi gibi vergilerden muaf tutmak, düşük faizli nefes kredileri imkânı sağlamak ve SGK prim oranlarını düşürerek istihdam sağlayan işverenlerin yükünü bir nebze hafifletmek gerekiyor.?

MHP Kayseri Milletvekili Ersoy sözlerinin sonunda yerel basının sorunlarını gündeme getirerek ?Borcu Yok´ belgesi ile ilgili kararın bir keza daha ertelenmesini talep ederek şöyle konuştu:

?Değinmek istediğim bir başka konu ise, cefakâr ve çalışkan basın mensuplarımızın ekmek kapısı olan yerel gazetelerimizle ilgili. Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanımız Sayın Veli Altınkaya´yla yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde, gazeteci kardeşlerimizin sıkıntıda olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Değerli milletvekilleri, bilindiği üzere Basın İlan Kurumunun ülkemizde 36 şubesi mevcut. Bu şubelerin olduğu illerde yayınlanan gazeteler için bir buçuk yıl önce, söz konusu kuruluş tarafından "borcu yok" belgesi istenmişti, Maliye´nin Basın İlan Kurumuna talimat göndermesi ve cemiyetlerin devreye girmesi ile bu uygulama 3 kez maliye genelgesiyle ertelenmişti. 1 Temmuz itibarıyla ertelenen süre bitti ve tüm girişimlere rağmen henüz yeniden bir erteleme kararı maalesef alınmadı. Kâğıt, kalıp, boya ve diğer sarf malzemelerin dövize endeksli olması, Basın İlan Kurumu tarafından resmî ilanların azaltılmasıyla birlikte zaten büyük sıkıntılar yaşayan Anadolu basını, söz konusu zorunlulukla birlikte daha çok borçlanmaya gidecek ve ilerleyen dönemlerde işletmelerin kapanması kaçınılmaz hâle gelecektir. Bu nedenle, ekonomi ve sektör böyle kritik bir noktadayken söz konusu kararın en azından bir kez daha ertelenip, yeniden düzenlenerek, gazeteci emekçi arkadaşlarımızın bir nebze de olsa nefes almasını sağlamamız gerektiğini düşünmekteyim."


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ