MELİKŞAH ÜNİVERSİTESİ DAVASI BAŞLADI
TÜRKMEN “BEN KENDİME BİLE İMAMLIK YAPAMAM”
Tarih: 5.12.2017 17:36:21/ 1980okunma / 0yorum

Kanun Hükmünde Kararname  ile kapatılan Melikşah Üniversitesi mütevelli heyeti ve üniversitenin kurucu vakfının yönetim kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 31 sanıklı Melikşah Üniversitesi Davası 2. Ağır Ceza Mahkemesi´nde başladı.   Sanıkların bir kısmı nitelikli dolandırıcılık, bir kısmı nitelikle dolandırıcılıkla birlikte silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan yargılandığı   davanın 3 gün sürmesi beklenirken ;  ilk gün  duruşmasında  sanıklar, haklarındaki suçlamalarla ilgili savunma yaptı. Söz konusu davanın sanıkları tutuksuz yargılanmasına karşın bazı sanıkların başka davalardan tutuklu olması nedeniyle duruşma salonuna  jandarma nezaretinde getirildiler. Tutuklu sanıklar arasında yer alan İşAdamı Ahmet  Türkmen “Bana Adliye İmamı diyorlar , ben kendime imamlık yapamam” ifadesini  kullandı…

2. Ağır Ceza Mahkemesi´nde başlayan ve aralarında işadamı Memduh Boydak, Khk İle kapatılan Melikşah  Üniversite rektörü Mahmut Dursun  Mat´ın  da yer aldığı  31 sanıklı dava bir kez daha  görülmeye başladı…

Davanın  ilk gün duruşmasında  31 sanıklı,25 müşteki ve 17 tanıkla ilgili olarak önce müşteki sonra sanıkların isimlerini okudu. Müştekilerden birçok kişi katılmazken, şuan Mersin Vali Yardımcısı olan Mustafa Atsız´ın ismi de müşteki listesinde yer aldı.

Mahkeme başkanı, duruşmanın  başında  iddianamede isimleri bulunan sanıklara ve sanık avukatlarının savunma yapacaklarını, davada tutuklu sanık olmadığı için tutuklama ile ilgili talep alınmayacağı, iki farklı suçlamadan dolayı yargılanan sanıklarla ilgili bazı dosyaların, sanıkların başka davadaki dosyası ile birleştirilip davadan ayrılacağını belirtti.

Duruşmada sanık olarak savunma yapan akademisyen Abdülhakim Coşkun, Melikşah Üniversitesinin kurulma aşamasında YÖK tarafından Erciyes Üniversitesi´nin garantör üniversite olarak görevlendirildiğini hatırlatarak “Bu süreçte hayatını kaybeden dönemin Erciyes Üniversitesi rektörü benimde burada görev almamı istedi. Kente kurulan ikinci bir üniversite için dönemin siyasileri ve bürokratları destek vermişti. Bende bu teklifi kabul ettim ve 2008-2012 yılları arasında garantör üniversite adına mütevelli heyette görev aldım. Benim dönemimde üniversite için kamulaştırılan ve alınan arsalarla ilgili bir karar alınmadı” şeklinde  ifade  verirken, bir diğer sanık  Ersin Kıranartlıoğlu´da “Ben üniversitede mütevelli heyette kısa süren 2013-2014 arasında görev aldım. Benim görev aldığım dönem de arsa alımı olmamıştır. Böyle bir karar yada alımla ilgili imza atmadım. Müşteki olan arsa sahipleri beni tanımaz. Bende onları tanımam. Bildiğim kadarıyla üniversiteye arsa alımı ile ilgili görüşmeleri Necmi Somtaş ve Ömer Bozok yapıyordu” diye konuştu.

82 yaşındaki sanık Ahmet Akdeniz, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, müştekileri tanımadığını onlarında kendisini tanımadığını belirti. Üniversitesinin kurucu vakfında görev aldığını ama herhangi bir kimseyle arsa alımı ile ilgili görüşme yapmadıklarını, ticaretle uğraştığını ve emekli olduktan sonra bu işi bıraktığını ifade etti.

Hakkında tutuklama ve vatandaşlıktan çıkarılmasıyla ile ilgili kararın ardından  Ankara´da yakalanan ve Fetö´nün  ilimizdeki  adliye imamı olduğu  dillendirilen  iş adamı Ahmet Türkmen´de  mahkemede ifade verdi. Üniversitede mütevelli heyet üyesi  olarak görevde bulunduğunu ama sağlık sorunları  nedeniyle toplantılara 1 hafta katılırsa 5 hafta katılamadığını iddia eden Türkmen görevi süresince eğitim ve arsa konusunda kendisinin bir görev almadığını belirterek  “Müştekilerden bir kişi benim adımı zikretmiş. Ali Deniz. Kendisi ağabeyimin okul arkadaşıdır. Melikşah Üniversitesinin yanında arsası olduğunu beyan ederek yanıma geldi ve arsayı satma konusunda yardımcı olmamı istedi. Bende yardımcı olamayacağımı belirterek, kendisini Melikşah Üniversitesine yönlendirdim. Ameliyat olduğum içinde bir yere gidemiyordum. Ali Deniz hocam 75 yaşında birisidir. Benim buradaki arsalarla ilgili bilgim, mütevelli heyette başkanın duyarlı olunması yönündeki söylemleriydi. İnsanların birikimleri olan, büyük umutla değerlenmesini bekledikleri arsalarla ilgili olarak başkan, birçok kez kişilerin mağdur edilmemesi adına arsa değeri 10 lira ise, 15 liraya 20 liraya alınmasını istedi ve uyarmıştı. Gözleri geride, arsada kalmasın deniliyordu” şeklinde konuştu.

Ahmet Türkmen sözlerinin  devamında  kendisi ile ilgili yapılan adliye imamı söylemlerini  reddederek  ilkokul mezunu olduğunu ve imamlık yapmak için Diyanet İşleri Başkanlığının ataması yapması gerektiğini , ama böyle bir görevinin olmadığı, namaz kıldıran birisi olmadığını ve adliye imamı olamayacağını  iddia ederek  kendisini  savundu…

Melikşah Üniversitesinin eski rektörlerinden Reşit Özkanca, sanık olarak davada ifade verdi. İddianamedeki suçlamaları kabul etmeyen eski rektör, “Ben bir yıl görev yaptım. Görev yaptığım dönemde arsa konusu gündeme gelmedi” diye konuştu.

Duruşmada, sanık olarak akademisyen Cüneyt Turan, işadamı Mustafa Koyuncu, avukat Ekrem Horozoğlu, işadamı Nurettin Okandan ifade verdi ve suçlamalarla ilgili savunma yaptılar.

Avukat Ekrem Horozoğlu, suçlamaları kabul etmeyerek, arsa alımları ile ilgili bir kamulaştırma çalışması olduğunu, bu kamulaştırmada iki kez bilir kişi heyetinin gelerek karar verildiğini belirtti. Daha önceki savunmasının aynen geçerli olduğunu anlatarak, burada iddia edilen suçlamada birsinin malını hile ile almaya çalışılırken, aynı kişinin malını satmak içinde aracı koyduğunu ifade etti.

Nurettin Okandan, arsa satışı ile ilgili kendisinin bir imza yetkisi yada görüşmesi olmadığını, sadece mütevelli heyetin arsa sahiplerini mağdur etmeden alımların yapılmasıyla ilgili hassasiyet gösterilmesi uyarısına şahit olduğunu anlattı. Okandan, arsa alımları ile ilgili bildiği kadarıyla Necmi Somtaş, Ömer Bozok, Halit Gazezoğlu ve Veli Demirci´nin sorumlu olduğunu dile getirdi.

Duruşma gün içinde sanıkların ve avukatlarının iddianamedeki suçlamalarla ilgili savunma yapmalarıyla tamamlanırken  6 Aralık sabahı devam edilmek üzere  noktalandı…
Video Tarihi: 5.12.2017 17:36:21
Kaynak: HABER MERKEZİ

Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
20 Ekim 2018 Cumartesi
Bugün
Fırtına
22 °C
8 °C
Pazar
Sağanak
18 °C
7 °C
Pazartesi
Bulutlu
20 °C
9 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74