KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

“OKULLARIN AÇILMASI PLANLANDIĞI GİBİ”

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EKİNCİ AÇIKLADI

BÜNYAN MYO 130 YENİ ÖĞRENCİ ALACAK

ALTUN: ÖĞRENCİLER KADAR HEYECANLIYIZ

NNYÜ’DE TANITIM GÜNLERİ DÜZENLENDİ

ÜNİVERSİTE ADAYLARI İÇİN DANIŞMANLIK

KAYÜ’DEN ÜNİVERSİTE ADAYLARINA ÇAĞRI

YKS TERCİHLERİNDE YÜZDE 100 DOLULUK BEKLENİLİYOR

BÜYÜKŞEHİR ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMIYOR

TERCİH MARATONUNDA REHBERLİK HİZMETİ

EĞİTİM BİR-SEN'DEN OKULLARDA "TEMİZLİK" UYARISI

GECİKME OKULLARDA TEMİZLİK VE PANDEMİ ÖNLEMLERİNİ SEKTEYE UĞRATIR

KAYÜ, YÖK SANAL FUARINDA

ÜNİVERSİTENİ KEŞFET

KAYSO BAŞARILI ÖĞRENCİYİ ÖDÜLLENDİRDİ

ÖĞRENCİLERİMİZ REKOR KIRIYOR

ŞEKER’DEN EĞİTİME BÜYÜK DESTEK

50 ÇOCUĞA ÜCRETSİZ EĞİTİM

NNYÜ’DE GENEL KURUL TAMAM

KAYSERİ YÜKSEKÖĞRENİM VE YARDIM VAKFI GENEL KURULU YAPILDI

MESLEK OKULLARI İÇİN ODALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

LGS TERCİHLERİNDE MESLEK OKULLARINI SEÇİN

‘GLOBAL ENGLISH HOUSE’ AÇILDI

YALÇIN: EĞİTİM EN BÜYÜK YATIRIM

SABUNCUOĞLU’NA ‘ALTIN PERFORMANS’ ÖDÜLÜ

AGÜ, ÖĞRENCİ MEMNUNİYETİNDE YİNE TÜRKİYE 1’İNCİSİ OLDU

ABDULLAH GÜL ÜNİVERSİTESİ’NDE MEZUNİYET SEVİNCİ

BU YIL 3. MEZUNLARINI VERDİ

BİLGENESİL OKULLARI’NDAN LGS’DE % 72’LİK YERLEŞTİRME BAŞARISI

DÖNGEL: VERDİĞİMİZ EĞİTİMİN KALİTESİNİ VE NİTELİĞİNİ GÖRMÜŞ OLDUK

ENGELSİZ EĞİTİM ÇALIŞANLARI SENDİKA ÜYELERİ GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNDULAR

BAŞKAN PARTİCİ: DAHA NİTELİKLİ İŞLERDE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ

LGS'YE GİRECEK ÖĞRENCİLERİNİN DEZENFEKTAN MALZEMESİ LİSELİLERDEN

LİSE ÖĞRENCİLERİ, 100 BİN ÖĞRENCİNİN KULLANACAĞI DEZENFEKTANI ÜRETİYOR

Kayseri'de meslek lisesi öğrencileri, ürettikleri dezenfektan malzemeleriyle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Liselere Giriş Sınavı'na (LGS) girecek yaklaşık 100 bin öğrencinin hijyenik bir ortamda soru çözebilmesi için çalışıyor.

Kocasinan ilçesinde faaliyet gösteren Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kimya teknolojisi bölümü öğrencileri, salgının başlangıcından bugüne ürettikleri 340 bin litre ortam ve el dezenfektanıyla virüsle mücadeleye katkı sağladı.

Zaman içerisinde ürün yelpazesini de genişleten lise, ortam ve el dezenfektanın yanı sıra  kolonya, kıyafet dezenfektanı ve siperlik gibi malzemeler de üreterek özellikle kamunun ihtiyacına destek oldu.

Bugüne kadar 12 ilde faaliyet gösteren başta milli eğitim müdürlükleri olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına dezenfektan sağlayan okul, şimdi de 20 Haziran'da yapılacak LGS'ye katılacak öğrencilerin okul ve sınıf ortamlarındaki hijyenini sağlamak için ihtiyaç olan malzemelerin üretimine devam ediyor.

Sınavın yapılacağı okullara el, ortam, kıyafet ve ayakkabı dezenfektanı üreten öğrenciler, yaklaşık 100 bin öğrenci kardeşleri için 5 ton dezenfektan kitini hazır hale getirmenin gayretiyle çalışıyor.

Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Halis Karabulut, koronavirüs sürecinin başından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen izinle aralıksız dezenfektan ürettiklerini söyledi.

Şimdi de LGS'ye girecek öğrenciler için dezenfektan ürettiklerini ve bir kısmını talep eden illerdeki okullara ulaştırmaya başladıklarını belirten Karabulut, "LGS için Kayseri'deki okullar başta olmak üzere Nevşehir, Çorum ve Yozgat'taki okullar için üretime geçtik ve malzemeleri göndermeye başladık. " dedi.

- "Alınan tedbirler çocukları psikolojik olarak rahatlatacak"

Malzemeleri bir an önce okullara ulaştırmaya çalıştıklarını, sınıfların ortam dezenfeksiyonunun 3 gün öncesinden yapılacağını ifade eden Karabulut, şunları kaydetti:

"Öğrencilerin hijyeni için okul girişinden sınava girecekleri sınıflara, sıralarına oturana kadarki süreçte uygulanacak hijyen tedbirleri doğrultusunda talep edilen dezenfekte ürünlerini öğrencilerimizle yaptık. Bu tedbir sınav günü zincirleme şeklinde yapılacak. Sınava girecek çocuklarımız dezenfektan paspaslarına basarak okula girecekler. Daha sonra sınıfa girişte hazırlanan dezenfektan stantında ellerini dezenfekte edecekler. Devamında salon sorumlusu öğretmenler kıyafet dezenfektanını öğrencilerin giysilerine uygulayacak. Kendilerine ayrılan sıralara oturan öğrenciler masaların üzerinde 250 mililitrelik şişelerdeki dezenfektanla sınav süresince ellerini temizleyebilecekler."

"Alınan tüm bu tedbirler hem çocukları virüsten koruyacak hem de psikolojik olarak rahatlatacak." diyen Karabulut, şöyle devam etti:

"Ayrıca sınav merkezlerine çocuklar için ürettiğimiz sıvı sabunlardan da gönderdik. Tüm ürünlerimiz insan sağlığını etkilemeyecek maddelerden üretilmiştir. Örneğin giysi dezenfektanında hidrojen peroksit gibi maddeler bulundurmayan malzemelerden ürettik ki kıyafetler zarar görmesin diye. Ben şimdiden sınava girecek evlatlarıma başarı diliyorum."


Haber Kaynak : AA