KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

BAKAN SELÇUK AÇIKLADI

Emeklilerimizin Ramazan ikramiyelerini 7-11 Nisan’da verilecek

VİRÜSE KARŞI İKİ ÖNEMLİ TOPLANTI

Büyükkılıç: alınan önlemlere uyulmalı

MELİKGAZİ’DE STANDI KAPATILAN PAZAR ESNAFINDAN İŞGALİYE ALMAYACAK

Palancıoğlu: dezenfekte çalışmalarımız devam ediyor

KOCASİNAN’IN AKCİĞERLERİNE CEVİZ VE ÇAM FİDANI TAKVİYESİ

Çolakbayrakdar: 5 yılda 307 bin fidan dikildi

AK PARTİLİ TAMER’DEN VİRÜS KİTİ İDDİALARINA YANIT

Kit’ler sağlık bakanlığı kontrolündedir

DEVELİ KAYMAKAMI DURU:

Personellerimiz 24 saat hizmette

YAHYALI BELEDİYESİ’NDEN “EVDE KAL” ÇAĞRISI

Yahyalı ilçe meydanında bulunan ilçe isminin yazılı olduğu maket üzerine “evde kal” yazısı eklendi

DEVELİ’DE ÖĞRETMENLER GÖNÜLLÜ OLARAK MASKE ÜRETİMİNE BAŞLADI

Develi Halk Eğitim Merkezindeki öğretmenler ve kursiyerler maske üretimine başladı

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ

İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, kamu kurum ve kuruluşlarından gelen yardımlara yönelik teşekkür mesajı yayınladı

DEVLET HASTANESİ DOĞRU VE YANLIŞ BİLİNENLERİ ANLATTI

Kayseri Devlet Hastanesi, koronavirüsü salgınından korunma yolları ile ilgili doğru ve yanlış olarak bilinenleri anlattı

ERÜ’LÜ 62 ÖĞRENCİDEN 39 DİLDE 'EVDE KAL' MESAJI

Erciyes Üniversitesi'nde okuyan 62 yabancı öğrenci 39 dilde ve Türkçe olarak 'Evde Kal' mesajı verdi.

ANADOLU KADINININ MESAJLARI "MOTİFLER" KAYIT ALTINA ALINDI

MOTİFLER ANADAN KIZA, HAFIZADAN HAFIZAYA AKTARILMIŞ

KORONAVİRÜSTEN ÖLENLERİN SAYISI 108'E, VAKA SAYISI 7402'YE YÜKSELDİ

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bugün koronavirüsten 16 hastanın hayatını kaybettiğini, vefat eden sayısının 108'e vaka sayısının ise bin 704 kişi artarak 7 bin 402'ye yükseldiğini açıkladı.         

TALAS'TA VATANDAŞLARA HİJYEN ÇANTASI

10 BİN ADET HİJYEN ÇANTASI DAĞITILDI

39 BARO BAŞKANI’NDAN TBB’YE DESTEK ÇAĞRISI

TBB İLE BİRLİKTE OLUNACAĞI DUYURULDU

PANDEMİ KURULU TOPLANDI

VALİ GÜNAYDIN PANDEMİ KURULU’NA BAŞKANLIK YAPTI

KÜÇÜK MİLLET MECLİSİ’NDE DEPREM KONUŞULDU

Evsen; “Hem güneyden hem kuzeyden olan sıkıştırmalar Türkiye’deki depremlerin oluşmasına sebebiyet veriyor”

Kayseri Küçük Millet Meclisi Şubat Ayı Toplantısı’nda konuşan Jeoloji Mühendisleri eski Kayseri İl Temsilcisi Adnan Evsen; “Hem güneyden hem kuzeyden olan sıkıştırmalar Türkiye’deki depremlerin oluşmasına sebebiyet veriyor” dedi.

Kocasinan Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan toplantının moderatörlüğünü Rafet Ural yaptı. Toplantının konuğu Jeoloji Mühendisleri eski Kayseri İl Temsilcisi Adnan Evsen ‘Türkiye ve deprem; ülke olarak hazır mıyız’ konusunu ele aldı. Ülkede son 100 yılda meydana gelen depremlerde 100 bin insanın hayatını kaybettiğini söyleyen Evsen; “Türkiye’nin en son 2008 yılında ortaya koymuş olduğu Deprem Tehlike Haritasında en tehlikeli deprem kuşakları; Karadeniz kıyısından, İstanbul’dan Doğu Anadolu’ya kadar uzanan Kuzey Anadolu Fayıdır. Elazığ depremi, hemen Hatay’dan, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman’dan Bingöl’e doğru giden kısma da Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde gerçekleşti. Bir de ülkemizin batı kesiminde bir kısım var. Kayseri, Nevşehir ve Niğde’nin de olduğu Orta Anadolu kısımlar diğer bölgelere göre daha emniyetli ama Ecemiş Fayı’nın 6,5 büyüklüğünde deprem üretme kabiliyetini unutmamamız gerekiyor. Türkiye’yi etkisi altına alan depremleri özetledik, 4-5 tane ana segmenti var. Doğu Anadolu sıkışmalı bölge, Kuzey Doğu Anadolu tektonik bölge, Batı Anadolu genişlemeli tektonik bölge, Güneydoğu Anadolu sıkışmalı tektonik bölge ve Orta Anadolu normal bileşimli tektonik bölge olmak üzere 5 ana segmentten meydana gelmekte. En büyük tehlike oluşturan, en fazla yıkıma sebebiyet veren Kuzey Anadolu fay hattı, daha sonra Doğu Anadolu Fay Hattı. İkisi Bingöl Karlıova’da kesişiyor. Üçüncü büyük hasarları oluşturan depremler de Ege sisteminde meydana gelen depremlerdir. Orta Anadolu Bölgesi’ni tehdit eden Orta Anadolu Fay Zonu Bölgesi var, Ecemiş Fayı. Mersin, Adana istikametinden başlayıp Kayseri’ye kadar gelen, Kayseri’den de Sivas’a, oradan da Kuzey Anadolu Fayı ile birleşmiyor ama teğet geçiyor. Niçin bu depremleri yaşıyoruz_ dünya üzerinde plakalar var. Bu plakalar sabit değil; yerinde durmuyor. Türkiye de yerinde durmuyor, sürekli hareket ediyor. Güney ve kuzeydeki plakalar Türkiye’yi bir mengene gibi sıkıştırıyor. Bu sıkışmayla mütevellit Kuzey Anadolu Fayı’ndan itibaren Yunanistan’a doğru Anadolu plakası her yıl 2,5 santim ilerler. Kuzeyde Karadeniz, Güneyde Arap ve Afrika plakalarının sıkıştırmasıyla kuzey-güney istikametinde de 1 santim kısalmalar meydana geliyor. İşte bu hem güneyden hem kuzeyden olan sıkıştırmalar Türkiye’deki depremlerin oluşmasına sebebiyet veriyor. Tarihsel dönem içerisinde 1939 yılında Erzincan depremi şu ana kadar en büyük deprem. 7,9 büyüklüğünde yaklaşık 33 bin insanımız bu depremde hayatını kaybetmiş. Onun dışında kaydedilen en büyük deprem 17 Ağustos depremi, 7,4 büyüklüğünde. Yaklaşık 17 bin vatandaşımız bu depremde hayatını kaybetmiş. Türkiye’de meydana gelen depremlerde şuana kadar yaklaşık 100 bin insanımız depremde hayatını kaybetmiş” ifadelerini kullandı.

Mecliste ayrıca Hukukçular Derneği Kayseri İl Temsilcisi Avukat Durdu Mehmet Yalçın da gündeme dair diğer konularda görüşlerini bildirdi.

Haber Kaynak : İHA