KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

KÖY OKULUNDA BİLİM FUARI HEYECANI

KUR'AN KURSU ÖĞRETİCİLERİ’NE 'UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE' EĞİTİMİ

TALAS’TA KÜTÜPHANELERE YOĞUN İLGİ

BİLGENESİL DE ÖĞRETMENLER GÜNÜ

BÜYÜKKILIÇ AİLESİ’NİN OKULUNDA SONA DOĞRU

TALAS’A 4 YENİ OKUL

ERASMUS PROJESİ’ KAYSERİ’DE BAŞLADI

KAYÜ’DE MUHASEBECİLİK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

ERÜ’DE YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU’NUN YENİLENEN BİNASI VE BİLGİSAYAR LABORATUVARI AÇILDI

ÖĞRENCİLER KÖY HAYATINI YAŞADI, YAŞITLARIYLA EĞLENDİ

ÖZEL ÖĞRENCİLERDEN ÖMER HALİSDEMİR’E DUA

ÖĞRENCİLER ANADOLU TARİHİNİ YERİNDE ÖĞRENİYOR

AGÜ’DE ÇOCUKLAR İÇİN SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA AMAÇLARI ATÖLYESİ

GELECEĞİN YILDIZLARI GÖRÜCÜYE ÇIKTI

ÖZEL BİLGENESİL OKULLARI’NDA ÖDÜL TÖRENİ

KAYSERİ'DE 'DEĞER GENÇLİK' PROJESİ BAŞLADI

Gürkan Ofis Mobilyaları

KÜÇÜK HAFIZLAR 'ONLİNE MUKABELE' İLE EĞİTİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

ÖĞRENCİLER, ONLİNE MUKABELE PROGRAMLARI, DERSLER VE YARIŞMALAR İLE DERSLERİNDEN KOPMUYOR.

Korona virüs tedbirleri kapsamında okullarında kapatılmasının ardından eğitimi uzaktan sürdüren Mustafa Germirli Proje Hafızlık İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, online mukabele ile Kur'an-ı Kerim eğitimlerini almaya devam ediyor.

Korona virüs tedbirleri kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okulların kapatılmasının ardından uzak eğitim sistemine geçildi. Okulların kapatıldığı ilk günden beri öğrencilerini sıkı takibe alan Mustafa Germirli Proje Hafızlık İmam Hatip Ortaokulu yöneticileri de, online olarak çocukların eğitimlerini sürdürüyor. 40 eğitmenin takip ettiği öğrenciler, online mukabele programları, dersler ve yarışmalar ile derslerinden kopmuyor.

Çalışmalar hakkında bilgiler veren Mustafa Germirli Proje Hafızlık İmam Hatip Ortaokulu Yöneticisi İsmail Doğan, “Korona virüs nedeniyle okullar tatil edildikten sonra çocuklarımız evlerine geçtiler. Aynı şekilde hocalarımızda evlerinden uzaktan eğitim ile eğitimlerini sürdürdüler. Okulumuzda 21 tane Kur’an-ı Kerim hafızlık hocamız var. Bu hocalarımız uzaktan hafızlık eğitimlerini yaptırdılar. Bu noktada anketler yaptık ve hiçbir gerilemenin olmadığını gördük. Bazı öğrencilerimiz daha da fazla başarılı olduğu gördük. Bu süreci en az zararla atlatmaya çalışıyoruz. Bunu da başarılı bir şekilde yapan nadir okullardan bir tanesiyiz diye düşünüyorum" dedi.

Doğan, "Mukabele önceden beri İslam literatürüne yerleşmiş ve günümüze kadar gelmiştir. İslam dini mukabeleye çok önem vermiştir. Sebebi ise Kur’an-ı Kerim’in muhafazası açısından önemlidir. Onun hiçbir harfinin değişmeden günümüze kadar gelmesi açısından mukabele önemlidir. Ondan dolayı İslam dini buna çok önem ve değer vermiştir. Bizim ecdadımızda buna çok önem vermiş ve bunu camiye yaymıştır. Osmanlı’da mukabele evlerde de yapılmıştır. Burada önemli olan ezbere olmasıdır. Bu virüsten dolayı bu sene mukabeleyi camilerde uygulayamıyoruz. Daha önceki senelerde öğrencilerimiz camilere giderek imamlarımız eşliğinde orada mukabeleyi okuyorlardı ve cemaatimiz takip ediyordu. Böylece biz mukabele serüvenini atlatmış oluyorduk. Bizde burada online mukabele yapalım diye düşündük. Bütün öğrencilerimize cüzlerimizi dağıttık. Onlar okuyorlar, evlerinde anne ve babaları telefonla çekerek bize gönderiyorlar. Bizde onları sisteme yüklüyoruz. Takip etmek isteyen vatandaşlarımız, velilerimiz ve öğrencilerimiz istedikleri zaman açarak takip ediyorlar. Mukabele sünnetini de bu sene bu şekilde yapalım diye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.