KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

ŞEKER'E YÜKSEK KREDİ NOTU

KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞU TURKRATING'DEN KAYSERİ ŞEKER'E YÜKSEK NOT

KAYSERİ ŞEKER, KAMPANYA DÖNEMİNİ REKOR ÜRETİMLE BİTİRDİ

3 MİLYON 544 BİN TON PANCAR İŞLENDİ

KAYSO VE HALKBANK’TAN KOBİ'LERİ RAHATLATACAK FİNANSMAN ANLAŞMASI

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO)  ve Halkbank arasında “Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı Anlaşması" imzalandı.

ORAN’DAN KTB’YE 10 MİLYONLUK HİBE DESTEK

ÇAĞDAŞ VE MODERN BORSA TİCARET MERKEZİ PROJESİNE 10 MİLYON TL HİBE DESTEĞİ

KAYSERİ OSB’NİN ELEKTRİK TÜKETİMİNDE REKOR

SALGINA MEYDAN OKUDU

KTO İLE HALKBANK ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

KTO İLE HALKBANK ARASINDA 'PARAF KREDİ KARTI TEDARİK ZİNCİRİ FİNANSMANI' PROTOKOLÜ İMZALANDI

KRİTİK EŞİĞİ ATLAMALIYIZ

ASKON BAŞKANI ALİ ÖZCAN 2020’YE İLİŞKİN İHRACAT VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

GÜLSOY, TİM ARALIK AYI İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

“ARALIK’TA İHRACATIMIZ GEÇTİĞİMİZ YILA ORANLA YÜZDE 42,7 ORANINDA ARTTI”

GENÇ ASKON ŞUBE BAŞKANI ÇÖL, 2020 YILINI DEĞERLENDİRDİ

“2020’Yİ YARDIMLARLA KAPATTIK”

NURSAÇAN İNGİLTERE İLE YAPILAN TİCARET ANLAŞMASINI DEĞERLENDİRDİ

“SERBEST TİCARET ANLAŞMASI TARİHİ BİR ADIMDIR…”

İNGİLTERE İLE STE İMZALANDI

“STA, TÜRKİYE’NİN GÜCÜNE GÜÇ KATACAKTIR”

KTO İLE ZİRAAT BANKASI ARASINDA TEDARİK ZİNCİRİ FİNANSMANI PROTOKOLÜ İMZALANDI

TİCARİ MAL ALIM-SATIMLARINDA KOLAY FİNANSMAN İMKÂNI İÇİN İŞBİRLİĞİNE GİDİLECEK

DEVELİ BELEDİYESİ’NDEN 5.500 LAVANTA FİDESİ EKİMİ

5.500 LAVANTA FİDESİNİ DAHA TOPRAKLA BULUŞTURDU

BAŞKAN NURSAÇAN’IN 2020-2021 DEĞERLENDİRMESİ

“EKONOMİDE BÜYÜME RAKAMLARI BEKLENENİN ÜSTÜNDE GELDİ”

KONUT ALMAK NİYETİNİZ VAR İSE HEMEN HAREKETE GEÇİN

KAYİMDER BAŞKANI LEVENT AKDOĞAN: %30 ORANINDA ZAM GELECEK

KAYSO’NUN SANAYİDE VERİMLİLİĞİ ARTIRMA PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

50 FİRMAYA YALIN DÖNÜŞÜM DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLECEK

Gürkan Ofis Mobilyaları

KTO BAŞKANI GÜLSOY İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

Başkan Gülsoy: “Ağustos’ta 205 milyon 32 bin dolarlık ihracat yaptık”

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri’de Ağustos ayında ihracatın, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 12,40 büyüdüğünü belirterek 205 milyon 32 bin dolar ihracat yapıldığını açıkladı.

KTO Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)Ağustos Ayı İhracat rakamlarını değerlendirdi. Pandemi sonrası ihracattaki toparlanmanın Ağustos ayında hızlanarak sürdüğünü belirten Başkan Gülsoy, “Kayseri'nin 2020 yılı 8 aylık ihracat rakamları incelendiğinde yüzde 6,7 azalış gözlenirken ülke genelinde bu oranında yüzde 12,8 olmuştur” dedi.

Ağustos 2020 ihracat verilerini değerlendiren Başkan Gülsoy, “2019 yılı için Kayseri İhracat rakamları Ağustos Ayı 148 milyon 448 bin dolar iken TİM verilerine 2020 yılı Ağustos Ayı 166 milyon 852 bin dolar olmuştur. Kayseri Serbest Bölgemiz Ağustos Ayında 38 milyon 180 bin dolar ihracat gerçekleştirmiştir. Kayseri’nin ihracatı toplam olarak 205 milyon 32 bin dolara çıkmıştır. Artış ise geçtiğimiz yılın aynı ayına bakarak yüzde 12,4’dür. Ayrıca şehrimizin ülkemiz genelinde 2020 yılı Ağustos Ayı verilerine göre en fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında artış oranı bakımından birinci olması da gurur vericidir. Kayseri dış ticaretine göre ise 2020 yılı Ağustos döneminde 1'inci ihracat pazarımız her zaman olduğu gibi Irak’dır. Almanya, ABD, İngiltere, İsrail ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde de ihracatımız artmıştır” dedi.

Sektörler bazında Kayseri ihracat oranlarını da değerlendiren KTO Başkanı Ömer Gülsoy, " 2020 yılı gerek Ağustos ayı için Kayseri yerelinde hazır giyim ve konfeksiyon, halı, otomotiv endüstrisi ve çelik sektöründe artış gerçekleşirken 2019 yılı ile karşılaştırıldığında makine aksamları, madencilik ürünleri, sektörlerinde azalmıştır” diye konuştu.

Başkan Gülsoy rakamlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Korona virüs salgını nedeniyle tüm dünya ekonomik anlamda kayıplar vermektedir. Devletimizin almış olduğu tedbirler ve uygulanan politikalarla normalleşme dönemini artışlarla sürdürüyoruz. İhracat yaptığımız ülkelerde de normalleşme adımlarıyla birlikte dış ticaretimiz ilerleyen dönemde güçlü bir şekilde ivme kazanacağını düşünüyorum. Bu yılın ikinci çeyreğinde AB ekonomisinin yüzde 14,1, ABD ekonomisinin ise yüzde 31,7 daralarak rekor seviyede küçülme yaşadı. Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da ise öncü verilere göre COVID-19 salgını nedeniyle ihracatın gerilemesiyle ikinci çeyrekte, bir önceki çeyreğe göre %11,3 ile rekor seviyede daraldı. Japonya ekonomisi ise ikinci çeyrekte yüzde 10,0 oranında daraldı. Tüm bu verilere baktığımızda tüm dünyada ekonomi küçülme eğilimindedir. Ülkemizde bu oran ise 9,9’da kalmıştır. Normalleşme dönemiyle birlikte ihracattaki toparlanmamız hızlanarak sürmektedir. Tüm bu zorluklar ve ihracat pazarlarında yaşanan sıkıntılara rağmen Türkiye, süreci çok iyi yöneten ülkelerin başında yer almaktadır. Her zaman söylediğimiz gibi moralimizi bozmadan, işimizi en iyi şekilde yaparak ülkemizin ve şehrimizin büyümesi için her türlü gayreti göstereceğiz“ dedi.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ