KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

KAYSO 2021 YILININ İLK MECLİS TOPLANTISINI VİDEOKONFERANS SİSTEMİ İLE YAPTI

“SALGIN SONRASINDA OLUŞACAK YENİ DÜNYA DÜZENİNE HAZIRLIKLI OLMALIYIZ”

ANADOLU ŞEHİRLERİ DAHA GÜÇLÜ ULAŞIM ALTYAPISI İSTİYOR

BÜYÜKSİMİTCİ: 2020’DE TÜM ZAMANLARIN İHRACAT REKORUNU KIRDIK

2021’DE PASTIRMA VE SUCUK SATIŞINDA YÜZDE 25 ARTIŞ BEKLENİYOR

BAĞLAMIŞ: 2021’DE DE YATIRIMLARIMIZ VAR

ŞEKER'E YÜKSEK KREDİ NOTU

KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞU TURKRATING'DEN KAYSERİ ŞEKER'E YÜKSEK NOT

KAYSERİ ŞEKER, KAMPANYA DÖNEMİNİ REKOR ÜRETİMLE BİTİRDİ

3 MİLYON 544 BİN TON PANCAR İŞLENDİ

KAYSO VE HALKBANK’TAN KOBİ'LERİ RAHATLATACAK FİNANSMAN ANLAŞMASI

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO)  ve Halkbank arasında “Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı Anlaşması" imzalandı.

ORAN’DAN KTB’YE 10 MİLYONLUK HİBE DESTEK

ÇAĞDAŞ VE MODERN BORSA TİCARET MERKEZİ PROJESİNE 10 MİLYON TL HİBE DESTEĞİ

KAYSERİ OSB’NİN ELEKTRİK TÜKETİMİNDE REKOR

SALGINA MEYDAN OKUDU

KTO İLE HALKBANK ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

KTO İLE HALKBANK ARASINDA 'PARAF KREDİ KARTI TEDARİK ZİNCİRİ FİNANSMANI' PROTOKOLÜ İMZALANDI

KRİTİK EŞİĞİ ATLAMALIYIZ

ASKON BAŞKANI ALİ ÖZCAN 2020’YE İLİŞKİN İHRACAT VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

GÜLSOY, TİM ARALIK AYI İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

“ARALIK’TA İHRACATIMIZ GEÇTİĞİMİZ YILA ORANLA YÜZDE 42,7 ORANINDA ARTTI”

GENÇ ASKON ŞUBE BAŞKANI ÇÖL, 2020 YILINI DEĞERLENDİRDİ

“2020’Yİ YARDIMLARLA KAPATTIK”

NURSAÇAN İNGİLTERE İLE YAPILAN TİCARET ANLAŞMASINI DEĞERLENDİRDİ

“SERBEST TİCARET ANLAŞMASI TARİHİ BİR ADIMDIR…”

İNGİLTERE İLE STE İMZALANDI

“STA, TÜRKİYE’NİN GÜCÜNE GÜÇ KATACAKTIR”

KTO İLE ZİRAAT BANKASI ARASINDA TEDARİK ZİNCİRİ FİNANSMANI PROTOKOLÜ İMZALANDI

TİCARİ MAL ALIM-SATIMLARINDA KOLAY FİNANSMAN İMKÂNI İÇİN İŞBİRLİĞİNE GİDİLECEK

DEVELİ BELEDİYESİ’NDEN 5.500 LAVANTA FİDESİ EKİMİ

5.500 LAVANTA FİDESİNİ DAHA TOPRAKLA BULUŞTURDU

Gürkan Ofis Mobilyaları

KTO BAŞKANI GÜLSOY İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDERDİ

GÜLSOY: “EYLÜL’DE 236 MİLYON 360 BİN DOLARLIK İHRACAT YAPTIK”

KTO Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri’de Eylül ayında ihracatın, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 9,30 büyüdüğünü belirterek 236 milyon 360 bin dolar ihracat yapıldığını duyurarak “2020 yılı Eylül ayında gerçekleştirilen ihracaat rakamları bu yılının en yüksek rakamları oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Eylül ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, ihracattaki toparlanmanın Eylül ayında hızlanarak sürdüğünün altını çizerek “Kayseri'nin 2020 yılı 9 aylık ihracat rakamları incelendiğinde yüzde 4,77 azalış gözlenirken ülke genelinde bu oran yüzde 10,90 olmuştur” ifadesini kulllandı.

Eylül 2020 ihracat verilerini değerlendiren Başkan Gülsoy, “2019 yılı için Kayseri İhracat rakamları Eylül Ayı 176 milyon 496 bin dolar iken TİM verilerine göre 2020 yılı Eylül ayında Kayseri’de 192 milyon 867 bin ihracat yapılmıştır. Artış oranı geçen seneye oranla yüzde 9,30 oranında gerçekleşmiştir. Ağustos ayına bakarak ihracatımız yüzde 15.8 oranında artmıştır. Kayseri Serbest Bölgemiz Eylül Ayında 43 milyon 492 bin Dolar ihracat gerçekleştirmiştir. Kayseri’nin ihracatı toplam olarak 236 milyon 360 bin dolara çıkmıştır. Kayseri dış ticaretine göre ise 2020 yılı Eylül döneminde 1'inci ihracat pazarımız her zaman olduğu gibi Irak’tır. Almanya, İngiltere, ABD, İtalya gibi ülkelerde de ihracatımız artmıştır.” şeklinde konuştu.

Sektörler bazında Kayseri ihracat oranlarını da değerlendiren KTO Başkanı Ömer Gülsoy, " 2020 yılı gerek Eylül ayı için Kayseri yerelinde Demir ve Demir Dışı Metaller, Makine Aksamları, Hazır giyim ve Konfeksiyon, Halı, Otomotiv Endüstrisi, İklimlendirme Sanayii, Kimyevi Maddeler ve Mamülleri, Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri, Tekstil ve Hammaddeleri, Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri sektöründe artış gerçekleşirken Çelik, Madencilik Ürünleri, Elektrik Elektronik ve Halı sektörlerinde azalış gerçekleşmiştir. “ diye konuştu.

Başkan Gülsoy rakamlara ilişkin yaptığı değerlendirmede ise şunları kaydetti. “Tüm dünyanın COVİD-19 salgını nedeniyle ekonomik olarak kayıplar verdiği bu dönemde şehrimizde ihracatımızı artışlarla sürdürmekteyiz. Tüm zorluklar ve ihracat pazarlarında yaşanan sıkıntılara rağmen Türkiye, süreci çok iyi yöneten ülkelerin başında yer almaktadır. Ülkemiz Eylül ayı ihracatında yeni bir Cumhuriyet tarihi rekoruna imza atmıştır. İnşallah Yeni Ekonomi Programı ile 2020 ihracat hedefimiz olan 165,9 milyar dolara da ulaşacağız. Normalleşmeyle gelen son üç aydaki ihracat rakamlarımız, yeni dönemin ihtiyaçlarına hızla adapte olduğumuzu göstermişti. İhracattaki toparlanmamızda hızlanarak sürüyor. Türkiye, güçlü yatırım, üretim ve ihracat altyapısıyla ihracatta ve büyümede öncü olmaya yeni dönemde de devam edecektir. Dünya geneline baktığımızda ülkemizin ihracatının olumlu bir seyir gösterdiği görülüyor. Yeni dünya düzeninde daha güçlü bir şekilde yer alabilmemiz için üreticilerimizin korunması ve desteklenmesi büyüm önem arz etmektedir. Önümüzdeki 3 aydan da ümitliyiz. İş dünyası olarak ülkemizin ve şehrimizin ihracattaki payını artırmak için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. “


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ