KTO ESKİ BAŞKANI HİÇYILMAZ
FETÖ´DEN BERAAT ETTİ
Tarih: 10.10.2018 17:15:03/ 555okunma / 0yorum

Kayseri´de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 491 gün önce başlayan davada tutuksuz yargılanan sanık Kayseri Ticaret Odası eski Başkanı Mahmut Hiçyılmaz ‘silahlı terör örgütü üyeliği´ suçundan delil yetersizliğinden beraat etti.

İŞADAMLARI DAVASI´NDA DOSYALAR TEFRİK EDİLMİŞTİ

Kayseri´de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, 491 gün önce 71 işadamı hakkında hazırlanan 316 sayfalık iddianameli dava 6 Haziran 2017´de başlamış, sanık sayısı 71´den 69´a düşmüş, daha sonra mahkeme heyeti bir kısım sanıkların dosyalarının tefrik edilerek, sanıkların tek tek yargılanmalarına karar vermişti.

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen davada tutuksuz sanık Mahmut Hiçyılmaz ile avukatı Ercan Avcı hazır bulundu.

Cumhuriyet Savcısı önceki celse verdiği mütalaasını yine tekrar ederek tutuksuz sanık Mahmut Hiçyılmaz´ın 2013 oda seçimlerinde FETÖ ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle kapatılan GESİAD´de yönetici ve iş adamlarının destek vermesi, silahlı terör örgütü üyesi işadamlarının yoğun bir şekilde seçimlerde Hiçyılmaz´ın kazanması için çalışması, tanıkların örgütsel toplantılara katıldıklarına dair beyanları, Ömer Dengiz´in örgütle irtibatı nedeniyle Mahmut Hiçyılmaz´a karşı çıkması ve etkin pişmanlıkta bulunan işadamlarının seçim çalışmaları ile ilgili beyanatları ile sohbet imamlarının Pensilvanya´dan Hiçyılmaz´ın desteklenmesi talimatı geldiğine dair beyanları neticesinde yoğun ve sistematik şekilde desteklendiği, MASAK raporları da göz önünde bulundurularak Hiçyılmaz´ın ‘silahlı terör örgütüne üye olma´ suçundan 5 ila 15 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

10 Ağustos 2016´da 120 işadamına yönelik düzenlenen FETÖ operasyonunda gözaltına alınan ve 17 gün sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Kayseri Ticaret Odası (KTO) eski başkanı Mahmut Hiçyılmaz savcılık mütalaasına ilişkin savunmasını önceki celse yapmıştı.

Hiçyılmaz, mahkemede şunları söylemişti: “2009´da seçimleri kaybettikten sonra 4 yıl ağzıma KTO ismini almadım. 2013´te arkadaşım Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştüm, odaya faydam olacağını söyleyerek seçimlerde aday olmamı istedi. Arkadaşlarım Celal Hasnalçacı ve Nuh Mehmet Saçmacı ile görüştükten sonra AK Parti ve Büyükşehir Belediyesi ile irtibata geçtik. Tüm SİAD´ları gezdik, sadece GESİAD olumsuz yaklaştı, adaylarının Mehmet Filiz olduğunu söyledi. Daha sonra Kozaklı´daki toplantının ardından Mustafa Elitaş beni arayarak ‘hayırlı olsun, çalışmalarına devam et´ dedi. Biz çalışmalarımıza başladık. Büyükşehir Belediye başkanımız bizi arayarak ‘GESİAD´ın da desteğini almanızda fayda var´ ricasını söyledi. Biz basın açıklaması yapmadan GESİAD´ın da bizi destekleyeceği duyumunu aldık. Ve adaylığımızı açıkladık. Orada fotoğrafta MÜSİAD, HASİAD, GESİAD başkanları yer aldı. Ben bu örgütün üyesi olsam beni destekleme kararı almaları lazımdı ama beni istemediler, istemeyerek desteklediler. Yönetimde İlhan Miraboğlu agresif tavırlarıyla beni yıldırmaya çalıştı. Duyduğuma göre aralarında ‘Hiçyılmaz kim ki, seçilsin, o seçilince onu şutlarız´ dediklerini öğrendim. Kaldı ki 2012 sonu, 2013 başıydı. 17/25 Aralık süreci olmamış, GESİAD´ın itibarlı ve üyeleri muteber olduğu bir dönemdi. Bakanların, milletvekillerin toplantılarına gelip, konuştuğu bir dönemdi. O dönem ile şu an ki dönemi karşılaştırıp, örgüt üyeliği suçunu kabul etmiyorum. Ben adaydım, bana oy verecek kişilere ben oy istemiyorum diyemezdim. Bugün suç isnad edilmesi bana yapılan haksızlıktır. AK Parti hükümetinin de bunların desteğini aldığını hepimiz biliyoruz. Devlette paralel devlet yapılanması, odada da paralel yönetim yapılanması vardı. Genel sekreter başkan olan benden değil, başkan yardımcısından talimat alıyordu. Ben nelerle mücadele ettim hakim bey. O zaman çok itibarları vardı, o zamanlar sessiz kaldık, bizi suçlarlardı. 17/25 Aralık süreci başladı, bunlar örgüt oldu, onlarla mücadelemizi daha sert şekilde sürdürdük.”

Duruşmada savunma tanıkları olarak MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Nedim Olgunharputlu, Kemal Altıntop, Kenan Erdem, Ersan Özbek ve Nuh Mehmet Saçmacı, sanık Hiçyılmaz lehine mahkemede dinlendi.

Karar verileceği uyarısı ile son sözü sorulan Hiçyılmaz, “Ben herkesle her yapı ile mesafe koyan bir insanım. Bu yargılama sürecinde üzerime atılı suçların hiçbiri gerçek değil sadece iftiradır. Benim gibi bir insanın Kayseri Ticaret Odası´nda olmaması gerekiyormuş. Öyle bir algı operasyonu yapıldı ki sanki ben bu yapının içerisinde birisiymişim gibi algı yapıldı. Devletimizin bir refleks göstererek beni de gözaltına almasını yadırgamadım. Yargılama süreci beni üzdü. Neticenin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu tutuksuz sanık Hiçyılmaz´a ‘silahlı terör örgütü üyesi olma´ suçundan delil yetersizliğinden beraat kararı verdi.
Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: ESKİ BAŞKANI HİÇYILMAZ
İLBER ORTAYLI´NIN KAYSERİ SEVGİSİ
İLBER ORTAYLI´NIN KAYSERİ SEVGİSİ
ÜNLÜ TARİHÇİ İLBER ORTAYLI´NIN KİTAP FUARI KAPSAMINDAKİ KONFERANSI BÜYÜK İLGİ NEDENİYLE KÜLTÜR MERKEZİ´NDE YAPILDI
KİTAP FUARI´NDA KAYSERİ FARKI
KİTAP FUARI´NDA KAYSERİ FARKI
KAYSERİ KİTAP FUARI ÜNLÜ YAZARLARI AĞIRLAMAYA DEVAM EDİYOR
29 ADET İŞ YERİ SATILACAK
29 ADET İŞ YERİ SATILACAK
ŞEHRİN YENİ SOSYAL YAŞAM MERKEZİNDE YATIRIMCILARA ÖNEMLİ FIRSATLAR SUNULUYOR
ÖZHASEKİ
ÖZHASEKİ
ANKARALI SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ BAŞKANLARIYLA BULUŞTU
YENİLİKÇİ BELEDİYEDEN
YENİLİKÇİ BELEDİYEDEN
KAYSERİ İÇİN YENİ BİR KAZANÇ KAPISI
MELİKGAZİ BELEDİYESİ
MELİKGAZİ BELEDİYESİ
‘H.MUSTAFA SATIR- BOZGEDİK CAMİİSİ´NİN TEMELİNİ ATTI…
BÜYÜKKILIÇ, KAZIM KARABEKİR KENTSEL DÖNÜŞÜM
BÜYÜKKILIÇ, KAZIM KARABEKİR KENTSEL DÖNÜŞÜM
İNŞAAT ALANINDA İNCELEMELERDE BULUNDU
BAŞKAN ALTINKAYA
BAŞKAN ALTINKAYA
YEŞİLHİSAR BELEDİYE BAŞKANI AKDENİZ´İ AĞIRLADI…
KAYSERİ´NİN DİLENCİLİKLE MÜCADELE EYLEM PLANI DİĞER İLLERE DE ÖRNEK OLACAK
KAYSERİ´NİN DİLENCİLİKLE MÜCADELE EYLEM PLANI DİĞER İLLERE DE ÖRNEK OLACAK
DİLENDİRİLEN 5 ÇOCUK DEVLET KORUMASINA ALINDI
BAŞSAVCI ABDULKADİR AKIN,
BAŞSAVCI ABDULKADİR AKIN,
“EMNİYET VE JANDARMANIN ÇALIŞMASINDAN MEMNUNUZ”
BAŞKAN ÇELİK, SARIOĞLAN´DAN SONRA AKKIŞLA´DA
BAŞKAN ÇELİK, SARIOĞLAN´DAN SONRA AKKIŞLA´DA
ASFALT ÇALIŞMALARINA KATILDI VE AKKIŞLALILARLA BİR ARAYA GELDİ
KESİNTİSİZ TRAFİĞİN SON HALKASI
KESİNTİSİZ TRAFİĞİN SON HALKASI
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ´NİN KOCASİNAN BULVARI´NDA YAPTIĞI 7 KAVŞAĞA ÇÖZÜM GETİREN KATLI KAVŞAKLARIN SONUNCUSU DA AÇILDI
KENT MERKEZİNDEKİ İMKANLAR İLÇELERE TAŞINDI
KENT MERKEZİNDEKİ İMKANLAR İLÇELERE TAŞINDI
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, HER İLÇEDE YAPTIĞI KADIN VE GENÇLİK MERKEZLERİ İLE KAYMEK VE GENÇ KAYMEK KURSLARINI İLÇELERE DE TAŞIDI
YENİLİKÇİ BELEDİYEDEN
YENİLİKÇİ BELEDİYEDEN
TEKNOLOJİ ÇAĞINA BÜYÜK HİZMET
BÜYÜKKILIÇ, "SOSYAL BELEDİYECİLİĞİ
BÜYÜKKILIÇ, "SOSYAL BELEDİYECİLİĞİ
ÖNEMSİYOR, DEĞER VERİYORUZ"
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
19 Ekim 2018 Cuma
Bugün
Sağanak
23 °C
7 °C
Cumartesi
Fırtına
22 °C
11 °C
Pazar
Sağanak
20 °C
10 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74