KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’ndan Kayseri OSB’ye ziyaret

Kayseri Şeker'de zam sevinci

OSB ‘de Rus Heyet

Talas’a 13.3 milyonluk altyapı yatırımı

180 gr ekmek 2,5 lira oldu

KTO Ocak ayı meclis toplantısı yapıldı

Kayseri OSB İstanbul Mobilya Fuarında

OSB Başkanı İmamoğlu mobilya fuarında

Kayseri OSB Atık Su Arıtma Tesisi 10 milyon metreküp su arıttı

Led teknolojili tasarruf

Fuarcılara Kumsmall daveti

Kayseri OSB’de Bakanlarla Enerji Zirvesi

Akay: “hedefimiz üretim odaklı projeler”

Hürmetçi manda sütü bu tesiste markalaşıyor

İstihdamı artıracak protokole destek

MÜSİAD Şube Başkanı Akmermer'den yeni ekonomik model değerlendirmesi

Gürkan Ofis Mobilyaları

KTB BAŞKANI BAĞLAMIŞ: "ÜRETİCİYİ KURTARMADAN TÜKETİCİ KURTULAMAZ”

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, üreticiyi kurtarmadan tüketiciyi kurtarmanın mümkün olmadığını vurgulayarak “Öncelikle üreticinin üretebilirliğini sağlamak zorundayız” ifadesini kullandı.

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış yaptığı yazılı açıklamada üreticiyi kurtarmadan tüketiciyi kurtarmanın mümkün olmadığını belirterek "Biz, bugün üreticiyi kurtarmadan tüketiciyi kurtaramayız. Şu an bizim üreticinin üretebilirliğini sağlamak zorundayız. Bugün üretici, artık hayvanlarına yem alamıyor. Üretici yaptığı işten soğudu. Bu zor şartlar altında hayvancılık yapanlar gerçekten bunları hak etmiyor. Artık çiftçimizin, üreticimizin ülkenin temeli olduğunu, ekonominin temeli olduğunu herkes görsün. Tarım Ülkemizin geleceği. Tarım ve hayvancılık bir milli meseledir" değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Bağlamış, son 1 yılda yem maliyetlerinin yüzde 100'ün üzerinde arttığını ifade ederek, "Aynı dönemde kırmızı et fiyatları yüzde 27 arttı. Her şeyin yüzde 100 arttığı bir ortamda kırmızı etin fiyatı nasıl sadece yüzde 27 artıyor? Çünkü üreticiler zarar ediyor. Mevcut şartlar düzelmediği takdirde önümüzdeki dönemde kırmızı et tarafında arz sıkıntısı yaşanabilir. Bunun maliyetinin tüm Türkiye'ye çok yüksek olacaktır. Besi çiftlikleri ortalama yüzde 45-50 kapasite ile çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Başkan Bağlamış hayvancılık sektörü zor bir süreçten geçtiğine de dikkat çekerek “ Maliyet ve satış fiyatları arasındaki dengesizliğe bir de piyasalardaki istikrarsızlık eklenince onarılması zor tahribatlar yaratıyor sektörde. Şimdi merak edilen iki seçenekli soru şu: Mevcut durum sadece izlenecek ve sektör kaderine mi terkedilecek yoksa müdahale edilerek hem üretici hem de tüketiciyi koruyacak hamleler mi atılacak? İlk seçeneğin faturasının sadece sektöre çıkmayacağını belirterek noktayı koyalım. Süt fiyatlarındaki artış bizi bir nebze olsun rahatlatmıştı. Ama ertesi sabah yem fiyatlarına gelen zamlarla yine yıkıldık. Bugünkü koşullarda bu üretimin sürdürülebilmesi artık mümkün değil. Bu inekler artık kesime gidecek. Günümüzde inekleri kestiren kendini kurtarıyor. Çünkü artık hayvancılığın maliyeti, getirisinden iki kat fazla. Bu hayvanlar makine değil. Yemi vermek zorundasınız. Yem pahalı diye hayvanların yeminden kısamazsınız. Şu an yemin fiyatı sütü geçti" diye konuştu.