KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

TEMMUZ’DA KAYSERİ’DEN 234.5 MİLYON DOLARLIK İHRACAT YAPILDI

İHRACATIMIZ TOPARLANIYOR

ÖZCAN, İHRACAT VERİLERİNİ DETAYLANDIRDI

İHRACATTA PANDEMİ ETKİSİ GÖRÜLÜYOR

KAYSERİ ŞEKER’DEN EKONOMİYE CAN SUYU

ÇİFTÇİYE 68 MİLYON LİRA SULAMA VE BAYRAM AVANSI ÖDENDİ

KONUT SATIŞLARI REKOR KIRDI

KAYSERİ’DE SATIŞLAR YÜZDE 34 ARTTI

BAĞLAMIŞ’TAN KURBAN AÇIKLAMASI

KURBANLIK KONUSUNDA SIKINTI YAŞAMAYACAĞIZ

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARINDA YÜZDE 15 ARTIŞ ÖNGÖRÜLÜYOR

GALERİCİ AHMET YURTLU: KISA VADEDE ARABA ALMAYI DÜŞÜNENLER ÇABUK DAVRANMALI

ERCİYES ANADOLU HOLDİNG İSO İLK 500 GİREN ŞİRKETLERİNİ TANITTI

“Başarının gerçek mimarları bu şirketlerin genel müdürleridir”

İŞVERENE İSTİHDAM TEŞVİKİ ARTIRILDI

PROJENİN SÜRESİ 6 AY UZATILDI

İSO İLK 500’DE 15 KAYSO ÜYESİ FİRMA YER ALDI

BÜYÜKSİMİTÇİ’DEN FİRMALARA TEBRİK

NURSAÇAN’DAN İSO 500 DEĞERLENDİRMESİ

15 FİRMA İLK 500’DE YER BULDU

BAŞKAN AKAY TOKAT’TA

BUĞDAY İLE KOYUN GERİSİ OYUN

KOCASİNAN'DA 'TEMİZ TARLA, TEMİZ ÜRÜN' KAMPANYASI BAŞLATILDI

AMAÇ, ÜRETİMDE KALİTEYİ ARTIRMAK

KTO’DA TURİZM SEKTÖRÜ KREDİLERİ KONUŞULDU

TURİZM TEMSİLCİLERİ İLE KAMU BANKALARI KTO’DA TOPLANDI

HAVALAR ISINDI MEYVE FİYATLARI DÜŞTÜ

KAYISININ KİLOSU 10 TL’DEN SATILIYOR

KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ KARAMUSTAFA, KKTC KANAL T’DE ‘TURİZMİ’ ANLATTI

KARAMUSTAFA: TÜRKİYE, TURİZM SEKTÖRÜYLE, GÜÇLÜ VE LİDER BİR ÜLKE KONUMUNDADIR

DAĞITIMI YAPILAN TOHUMLAR BOY VERDİ

“CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATINI YERİNE GETİRMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

KOOPERATİF ÇATISI ALTINDA BULUŞAN KADIN ÇİFTÇİLER İŞ HAYATINA ATILDI

Kayseri´de kadınların iş hayatına atılmaları, sosyal ve kültürel açıdan geliştirilmeleri için kurulan kooperatif, boş zamanlarını değerlendirmek isteyen kadın çiftçilerin gelir kapısı oldu

Kayseri´de boş zamanlarını değerlendirmek isteyen kadın çiftçiler, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün desteğiyle kurdukları kooperatif ile ev ekonomilerine katkı sağlıyor.

Tarladan geriye kalan boş zamanlarını kazanca dönüştürmek isteyen kadınlar, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hayata geçirilen Kadın Çiftçiler Ekolojik Eğitim ve Üretim Merkezi Projesi (KAÇEM) ile organik üretime başladı.

KAÇEM adıyla kurulan kooperatifte projeye dahil olan kadınlar, kurslara katılarak tarlalarında geleneksel yöntemlerle yetiştirdikleri meyve ve sebzelerini işleyip organik ürün olarak hazırladı.

Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle eski bir okulu kooperatif için işletmeye dönüştüren kadın girişimciler, mahsullerini el birliğiyle işleyip salça, erişte, reçel ve tarhana gibi ürünlere dönüştürüp elde ettikleri gelire de ortak olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği Başkanı Yeşim Bekyürek, yaptığı açıklamada, Karahıdır merkezli 8 üreticiyle 80 dekar alanda organik tarım üretimine başladıklarını söyledi.

KAÇEM projesinin kadınların üretime katılması ve sosyalleşmesi bakımından önemli olduğunu belirten Bekyürek, dernek olarak kadınlara rehberlik hizmeti verdiklerini dile getirerek, "Onların çalışmalarına destek oluyoruz. Eğitime ihtiyaçları varsa bu eğitimi verecek uzmanı bulup organize ediyoruz. Farkındalıklarını artırmak için çeşitli geziler düzenliyoruz. Bu projenin içerisindeki tüm kadınlar aynı zamanda dernek üyemiz." dedi.

"11 kadın üreticimiz aktif olarak çalışıyor"

Derneği kurdukları 2009 yılında 15 kişi olduklarını aktaran Bekyürek, şunları ifade etti:

"O zaman Kayseri´de sadece tek bir üretici vardı ve sadece organik bağı vardı, onun dışında hiçbir üretim yoktu. 2 bin 500 dekar alanda 80 üretici organik sebze ve meyve üretiyor. 100 dernek üyemiz var ve bunun yüzde 80´i organik üreticilerden oluşuyor. Ayrıca kooperatifimizde 11 kadın üreticimiz aktif olarak çalışıyor. Bunların hepsi birincil organik tarım üreticisi yani kendi alanlarında organik meyve ve sebze üretiyor. Kadınlar ürettikleri bu meyve ve sebzeleri işliyorlar. Kooperatifin dışarıdan herhangi bir girdisi yok. Zaten bu projenin özel olmasının tek bir sebebi kendi girdileri ve kendi emekleriyle büyümelerini sağlamak. O yüzden bizim organik tarım alanlarını ve çeşitliği artırmalarına yönelik çalışmalarımız var."

Bekyürek, kooperatiflerinin 2 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu hatırlatarak, devletin ve yerel yönetimlerin imkanıyla kurulan işletmenin kısa sürede çok mesafe aldığını ifade etti.

Çiftçi Şükran Başdoğan da tarladaki boş zamanlarını Kayseri Tarım Orman İl Müdürlüğünün projesiyle değerlendirdiklerini bildirdi.

Proje kapsamında çeşitli eğitimler aldıklarını aktaran Başdoğan, "10 kadınla tarlalarda organik ürünler üretiyoruz. Katma değeri yüksek ürünler haline getiriyoruz. Kayseri´nin ve Türkiye´nin sağlıklı beslenmesine katkı sağlamak istiyoruz. Tarlada çıkan ürünlerimizi kooperatifte değerlendirmek kolay oluyor. Hem aile bütçesine katkı sağlıyorum hem çocuğumun geleceğini garanti altınına alıyorum." dedi.

Çiftçi Ayşe Yerlikaya ise arkadaşlarıyla samimi bir ortamda çalıştıklarını söyledi.


Haber Kaynak : AA