KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

ŞAHİN BAŞAKPINAR’DA KOYUN YETİŞTİRİCİLERİNİ ZİYARET ETTİ

"HEDEFİMİZ KAYSERİ’DE KALİTELİ VE VERİMLİ IRK SAYISINI ARTIRMAK"

BENİM İŞİM GİRİŞİM YARIŞMASI

IV. DÖNEM BAŞVURULARI BAŞLADI

KAYSO KASIM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

“YHT VE LOJİSTİK MERKEZİNİN BU DÖNEMDE MUTLAK SURETLE YATIRIMINA BAŞLANMALI”

ERCİYES TEKNOPARK, ‘İÇİNDEKİ GİRİŞİMCİYİ FARK ET’ ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

GİRİŞİMCİ ADAYLARIYLA SEKTÖRÜN ÖNDE GELEN İSİMLERİ BULUŞTU

ATA TOHUMLARINA SAHİP ÇIKAN HİBEYE HAK KAZANACAK

PROJE BAŞINA 250 BİN LİRA İLA 1 MİLYON LİRA DESTEK

SÜNGER HAMMADDESİ ÜRETİM TESİSİ İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

Büyüksimitci: “Çok ciddi ithalatı olan ve sadece mobilya sanayisinde değil birçok sektörde kullanılan hammaddeden bahsediyoruz”

YÜKSEK FAİZ PANSUMANDAN ÖTEYE GEÇMEZ

BAŞKAN ÖZCAN FAİZ ARTIRIMINI DEĞERLENDİRDİ

EMEK ÇELİK KAPI’DAN GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ YATIRIMI

Kapı sektörünün önemli markalarından Emek Çelik Kapı, 1200 KW’lık Güneş Enerjisi Santrali(GES) yatırımında Generalsolar’ı tercih etti

YERLİ VE MİLLİ TOHUMLARIN ULAŞAMADIĞI ÇİFTÇİ KALMAYACAK

YERLİ VE MİLLİ TOHUMLARIMIZIN ULAŞMADIĞI ÇİFTÇİ KALMASIN

DÖVİZ KURU DÜŞÜŞE GEÇTİ

İKİNCİ EL OTO PAZARLARI CANLILIĞINI KAYBETTİ

KAYSERİ HAYVANCILIĞINDA BİR İLK

‘GEBE DÜVE İHRACATI’ YAPILDI

KAYSERİ ÇİLEK ÜRETİMİNDE ZİRVEYİ HEDEFLİYOR

İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ MUSTAFA ŞAHİN: "KAYSERİ'NİN, TÜRKİYE'DEKİ ÇİLEK ÜRETİMİNDEKİ PAYINI ARTIRMAK İSTİYORUZ"

ERCİYES YENİ SEZONDA YABANCI TURİSTLERİN GÖZDESİ OLACAK

ARALIK AYINDA BAŞLAYACAK CHARTER SEFERLERİNDE DE ARTIŞ ÖNGÖRÜLÜYOR

TÜRKİYE'NİN ÇİLEK FİDESİ KAYSERİ'DEN

KAYSERİ, ÜLKE GENELİNDE SERTİFİKALANDIRILAN FİDELERİN YAKLAŞIK YÜZDE 50'SİNİ ÜRETİYOR

KTB‘DEN TARIM VE HAYVANCILIK RAPORU

"DESTEKLERDEN DAHA FAZLA PAY ALMALIYIZ”

BAŞKAN NURSAÇAN EKONOMİK GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

“ZOR DÖNEMLERDE BİLE ÇALIŞMAYA, ÜRETMEYE DEVAM ETMELİYİZ”

Gürkan Ofis Mobilyaları

KOCASİNAN'DA 'TEMİZ TARLA, TEMİZ ÜRÜN' KAMPANYASI BAŞLATILDI

AMAÇ, ÜRETİMDE KALİTEYİ ARTIRMAK

Kocasinan Ziraat Odası tarafından çavdarın buğdaya verdiği zararları çiftçilere anlatmak için 'Temiz tarla, Temiz Ürün' Kampanyası başlatıldı.

Kocasinan Ziraat Odası, çiftçilerin buğday üretiminde kaliteyi artırması, buğday dikimi öncesinde tarla hazırlığının iyi yapılması ve çavdarsız buğday üretiminin artırılması amacıyla Protein Tohum ile birlikte 'Temiz tarla, temiz ürün' kampanyası başlattı. Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş ve Ziraat Mühendisi Fahrettin Açıkgöz, kampanya kapsamında Kocasinan bölgesinde ekim yapılan tarlalarda inceleme yaparak, bilgiler aldı.

Kampanya hakkın bilgiler veren Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş “Bundan sonra çiftçilerimizin yapacağı tek iş; tarlasını erken sürecek, ikilemeyi erken yapacak ve çavdar çiçek açmadan çavdarı öldürecek. Bu çavdar bizim ürünlerimizin içinde olduğu zaman makarnalık buğdayın fiyatı düşüyor. Çavdarlı buğdayı ofise veya başka bir firmaya götürdüğümüz zaman içinde çavdar olunca değer kaybediyor. Bizim buğdayımızın kilosu yaklaşık 200-250 gibi değer kaybına satılıyor. Bundan sonra Kocasinan ilçemizde çiftçilerimiz ile birlikte bu işi yürüteceğiz. Nadas olan tarlalarımızı erken süreceğiz, erken ikileme yapacağız. Gerekirse 3 sefer süreceğiz. Çavdarı çiçek açmadan, çavdar tohum tutmadan öldüreceğiz. Bütün çiftçilerimize bunu duyuracağız. Bunun için ‘Temiz tarla, temiz tohum, temiz buğday’ kampanyası başlatıyoruz. Bütün çiftçilerimizin bu türlü çalışmalara özen göstermelerini rica ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Ziraat Mühendisi Fahrettin Açıkgöz de, "İmkanımız olursa Kocasinan ve Kayseri genelinde tüm sahaların çavdardan temizlenmesini sağlayacağız. Bununla ilgilide çiftçilerimizden istediğimiz şu, tarlalarında Nisan ayında sürümü yaptıktan 1 hafta 10 gün sonra mutlaka ikileme yapmaları lazım. Haziranda ikilemeyi bıraktıkları zaman çavdar çiçek açmış oluyor. Bunu tekrar toprağa gömmüş oluyorlar. Bundan sonra ürettikleri ürünün ekonomik değeri düşmüş oluyor. Ofisin aldığı ürünün yüzde 85’i yemlik alınıyor. Eğer biz burada bu kaliteyi tutturabilirsek çiftçinin cebine en az yüzde 20 ilave para girdirmiş olacağız. Mayıs ayında çavdar çiçek açmadan tarla temizliğini yapmamız lazım. Başkanıma bu konuda gösterdiği ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Kocasinan ilçesine bağlı Höbek Mahalle Muhtarı Hasan Özkök de, "Bu kampanya bölgemiz çok önemli. Bende zaten bir üreticiyim. Yıllardır biz bunla mücadele ediyoruz. Hatanın nerede olduğunu şimdiye kadar araştırıyorduk. İnşallah sonuç alırız. Çiftçilerimize faydalı olacaktır diye düşünüyorum" dedi.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ