KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KAYSERİ'DE KARANTİNADAKİ UMRECİLER YURTLARDAN ÇIKIYOR

244 UMRECİDEN YAKLAŞIK 200'ÜNÜN YURTLARDAN ÇIKIŞI BAŞLADI

KTB’DEN BİN AİLEYE GIDA YARDIMI

BAĞLAMIŞ: ZAMAN BİRLİK ZAMANI

İŞİNİ KAYBEDENLERE YARDIM

MEMUR SEN’DEN İŞİNİ KAYBEDENLERE 2 MİLYON TL YARDIM

İŞÇİNİN SAĞLIĞI DA İŞİ DE GÜVENCE ALTINA ALINMALIDIR

Genel Başkan Yunus Değirmenci: “Metal sektöründe ithalatın önüne geçilmeli, istihdam korunmalıdır”

ÖZ SAĞLIK İŞ SENDİKASINDAN AÇIKLAMA

KOCAMAN: “12 SAATLİK VARDİYA SİSTEMİ BİZ İŞÇİLERİ DERİNDEN ÜZMEKTEDİR”

TÜRKİYE’DE KORONA VİRÜS SEBEBİYLE VEFAT EDENLERİN SAYISI 168 OLDU

VAKA SAYISI 10 BİN 827

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYEM KAMPANYASINI BAŞLATTI

MİLLİ DAYANIŞMA KAMPANYASI BAŞLATTI

COVİD-19 TRAVMASINA KARŞI MEB İKİ AYRI KILAVUZ HAZIRLADI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilerin ve velilerin salgının ortaya çıkardığı kaygıyı normalleştirmelerine destek olabilmek için Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünün iki ayrı kılavuz hazırladığını duyurdu.

KAYSERİ’DE ŞEHİR GİRİŞLERİNDE KONTROLLER BAŞLADI

KAYSERİ’DE ARAÇ GİRİŞLERİNDEKİ KONTROLLER, UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN SU AÇIKLAMASI

TEMMUZ AYINA KADAR TÜM ABONELER 2019 YILI FİYAT TARİFESİNDEN SUYU KULLANABİLECEKLER

BAŞKANLARIN 'SAĞLIK' ZİRVESİ

BÜYÜKKILIÇ: REHAVET OLMAMALI

MAHALLELERDEKİ TRAFOLAR PLANLI GELİŞMENİN GÖSTERGESİ

PALANCIOĞLU: MAHALLELER BÜYÜYOR GELİŞİYOR

KOCASİNAN’DAN SOKAK HAYVANLARINA YEM VE MAMA TAKVİYESİ

ÇOLAKBAYRAKDAR: KÜÇÜK DOSTLARIMIZI UNUTMADIK

SEYAHAT İZİN BELGESİNE KOLAYLIK

SEYAHAT İZİN BELGESİ E-DEVLET'TEN ALINABİLECEK

İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURUL KARARI

SAHADAKİ DENETİM VE KONTROLLER EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILACAK

TOMARZA BELEDİYESİNDEN MASKE DAĞITIMI

TOMARZA’DA ‘EvdeKal’ ÇAĞRISI

‘KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI’

MERCEK ALTINA ALINDI

Kayseri Gazeteciler Cemiyetince gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında ‘Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ mercek altına alındı. Avukat - Arabulucu Nuriye Şimşek’in konuşmacı olarak iştirak ettiği etkinlikte ilimizde görev yapan medya mensuplarına ‘Kişisel Verilerde Dikkat Edilmesi Gereken Konular’ hakkında bilgiler verilerek, özellikle haber yaparken hangi bilgilerin deşifre edilemeyeceğinin altı çizildi.

Kayseri Gazeteciler Cemiyetince tertiplenen eğitim seminerinde medya mensuplarına seslenen Avukat Arabulucu Nuriye Şimşek, “Basın özgürdür. Bu özgürlük; bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama ve eser oluşturma haklarını içerir” sözleri ile başladığı konuşmasının devamında bu özgürlüğün kişi hak ve özgürlüklerini ihlal etmeden yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti. “Basın özgürlüğünün kullanılması ancak demokratik bir toplumun gereklerine uygun olarak başkalarının şöhret ve haklarının, toplum sağlığının ve ahlakını, milli güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği ve toprak bütünlüğünün korunması, devlet sırlarının açıklanmasının veya suç işlenmesinin önlenmesi, yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının sağlanması yoluyla sınırlanabilir. ‘Basın hürdür, sansür edilemez’ düzenlemesi ile basın hürriyetine vurgu yapılmıştır. Basın, fonksiyonu gereği haberleri toplamak, yorumlamak, eleştirmek ve kamuya aksettirmek haklarına sahiptir. Bu haklar 3 başlık altında toplanmaktadır. Haber, düşünce ve kanıları serbestçe öğrenebilmek ve toplayabilmek hakkı, düşünce ve kanıları serbestçe açıklayabilmek hakkı ve haber, düşünce ve kanıları serbestçe yayabilmek hakkıdır. Bu hakların kullanılmasına uyulacak ilkeler ise haberin güncel olması, haberin gerçek olması öz ile biçim arasındaki dengenin korunması ve en önemlisi kamu yararı olmasıdır. Haberin gerçekliğinin sonradan ortadan kalkması yahut haberin sonradan boyut değiştirmesi baştaki hukuka uygunluk sebebini ortadan kaldırmayacaktır. Uygulamada sıklıkla kişilik hakları ile basının haber verme hakkının çatıştığı görülmektedir. Basın özgürlüğü ve kişilik hakları çatışmasında temel ölçüt kamu yararıdır .Süreli yayınlarda Türk Medeni Kanunu’na göre evlenmeleri yasaklanmış olan kimseler arasında cinsel ilişkiyle ilgili haberlerde bu kişilerin, yine cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, reşit olmayanla cinsel ilişki, cinsel taciz gibi cinsellik içeren suçlar ile ilgili haberlerde mağdurların 18 yaşından küçük olan suç faili veya mağdurlarının kimliklerini açıklayacak ya da tanınmalarına yol açacak şekilde yayın yapanlar adli para cezası ile cezalandırılır. Özel hayatın gizliliğinin korunması TCK kapsamında da büyük önem arz etmekte, korunan hukuki amacın ihlal edilmesi cezai yaptırımlara bağlanmaktadır. Özel hayatın gizliliği basın yolu ile ihlal edildiği taktirde suçun nitelikli hali ortaya çıkmaktadır. Madde hükmüne göre ‘Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın veya yayın yoluyla yayınlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur’ denilmiştir”

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya’da bilgilendirme toplantısının sonunda katılımcılara medya mensuplarının sıkça yaptığı bazı yanlışları hatırlatıp, bu yanlışların ceza kanununda ciddi müeyyideler içerdiğinin altını çizerek daha dikkatli davranılması uyarısında bulunarak “Bizde, ‘Biz gazeteciyiz, gazeteci her şeyi yazar’ anlayışı var. Artık şartlar öyle değil. Ekonomik olarak çok sıkıntılar içerisindeyiz. Mesleğimizi icra etme noktasında çok ciddi sıkıntılarımız var. Mevzuatta bizi her geçen gün biraz daha sıkıyor. Bunun için biraz daha dikkat etmemiz lazım” ifadesini kullandı.

Avukat Arabulucu Nuriye Şimşek’e toplantının sonunda plaket takdim ederek şükranlarını sunan Başkan Altınkaya bu tür mesleki bilgilendirmelerin ileriki günlerde de gerçekleştirileceğini kaydetti.

Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ