Son Dakika

 

KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

İldem köşe bucak temizlendi

Kırsal’a kıyafet desteği

Barajlarımız alarm veriyor

Kaski’den Yeşilhisar’a 11 milyonluk yatırım

Talas’ta kırsal aktarma durağı

Başkan Büyükkılıç kaşıkçıoğlu’nu tebrik etti

Ulaşım A.Ş. 86 milyon yolcuya hizmet verdi

Ücretsiz diyetisyen ve psikolog hizmeti

Yeşil bir Bünyan için çalışmalar sürüyor

Kayseri’de 129 yasaklı ırk köpek kayıt altına alındı

İtfaiye erlerinin 'komando' gibi zorlu eğitimi

Büyükşehir'den “Milli” Duyarlılık

Teke ile sahibinin dostluğu şaşırtıyor

Çolakbayrakdar: “Daha yeşil bir Kocasinan'ı inşa edeceğiz"

Develi’ye 7 milyonluk yatırım

Anahtar Kelimeler: HAZIRLIKLARI BAŞLADI
Gürkan Ofis Mobilyaları

KIŞ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

İMECE USULÜ´KIŞLIK YİYECEKLER HAZIRLANIYOR

Ağustos ayının son günlerini yaşarken sonbaharın ayak sesleri duyulmaya başladı bile? Çetin kış günlerinin de habercisi olan sonbahar mevsimi Anadolu insanı için aynı zamanda kışa hazırlık sürecidir de? Bu hazırlıkların en önemlilerinden olan turşular , salçalar, kışlık yufka ekmekler hazırlanmaya başlanırken haber ekibimiz Yenişehir mahallesinde kışlık salça yapan hanımları sizler için görüntüledi?

Ağustos ayının son günlerini yaşarken sonbaharın ayak sesleri duyulmaya başladı bile? Çetin kış günlerinin de habercisi olan sonbahar mevsimi Anadolu insanı için aynı zamanda kışa hazırlık sürecidir de? Eylül ayı ile birlikte start verecek olan sonbahar mevsimine sayılı günler kala kadınlarda kış hazırlığı telaşı başladı.

Günün ilk ışıklarıyla birlikte hazırlıklarına başlayan kadınlar imece usulü olarak her gün bir kişinin kışlık yufka ekmeğini sac ateşinde pişiriyor. Akşam saatlerine kadar süren pişirme işleminin ardından yufkalar kurutulmaya bırakılıyor. Kurutulan yufkalar soğuk kış günlerinde yufka ekmek ve börek olarak pişirilerek tüketiliyor. Hazırlanan yufkalarla pişirilen börekler kış sofralarına ayrı bir lezzet katıyor.

Yine aynı şekilde kış ayları boyunca tüketilecek ev yapımı salçalarda bugünlerde kaynatılarak depolanıyor. Şehrin hemen her noktasında kurulan kazanlardan yükselen kokular herkesi cezbederken; hem ekonomik, hem de katkısız olması tercih sebebi oluyor.