KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

ALS HASTASI ADAM HAVA AMBULANSI İLE HASTANEYE GETİRİLDİ

Kayseri’de ALS hastası bir vatandaş, hava ambulansı ile şehir merkezine getirilerek tedavi altına alındı.

KAYSERİ TABİP ODASI BAŞKANI PROF.DR. HÜSEYİN PER:

“2 BİN ADET KORUYUCU EKİPMAN DAĞITTIK”

MASKE DOĞRU KULLANILMAZSA BİZLER İÇİN ENFEKSİYON KAYNAĞI OLACAKTIR

Uzman Doktor Benhur Çetin: “Hastalığın bulaşmaması için sosyal mesafeyi korumalıyız”

KAYSERİ'DE HAVA AMBULANSI HAYAT KURTARMAYA DEVAM EDİYOR

BİRİ BEBEK İKİ KİŞİ AMBULANS HELİKOPTERLE HASTANEYE KALDIRILDI

BEYİN FARKINDALIĞI HAFTASI

Dr. Bülent Tucer: "Beyin sağlığımız açısından tüm vücut sağlığımız önemli"

KRONİK VE RAPORLU HASTALAR VİRÜSE MARUZ KALMADAN İLAÇLARINI ALABİLECEK

Kayseri Eczacı Odası Başkanı Uğur Nuri Akın: “Koordinasyon ekiplerimizle raporlu hastalarımıza ilaç teminlerinde yardımcı oluyoruz”

TALASEMİ VE LÖSEMİ HASTALARINI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE

MASKE İÇİN BİRAZ FEDAKARLIK ETSİNLER

HASTALIKLARDA BİR BÜTÜN OLARAK ÖNLEM ALARAK, BİLİMSEL VERİLERLE HAREKET EDİLMELİDİR

ERÜ VETERİNER FAKÜLTESİ DEKAN YARDIMCISI PROF. DR. ALİ CESUR ONMAZ: ŞAP HASTALIĞININ KESİN TEDAVİSİ OLMADIĞI İÇİN, KARANTİNA ÖNLEMİ ÇOK ÖNEMLİ

KAYSERİ’DE HASTALAR İÇİN DEVLET HASTANESİNİN BAHÇESİNE ÇADIR KURULDU

HASTANELERDE KORONA VİRÜS NEDENİYLE HASTA VE SAĞLIK PERSONELİ İÇİN TEDBİR ALINMAYA DEVAM EDİYOR

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN

BOL BOL SOĞAN SARIMSAK TÜKETİN

KARA PROPAGANDAYI DİKKATE ALMAYIN

ERÜ Başhekimi Prof.Dr. Ahmet Güney: “Kurumumuza yapılan haksız eleştiriler doğru değildir”

KORONA VİRÜSÜ EVCİL HAYVANLARA BULAŞMAZ

Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ergül: “Bizden hayvanlara, hayvanlardan bize virüs bulaşır mı diye kimse endişe etmesin böyle bir şey söz konusu değil”

MECBUR KALMADIKÇA SAĞLIK OCAĞI’NA GELMEYİN

Aile Hekimleri Derneği Başkanı Ümit Işıldak: “Aile hekiminize, ebenize, hemşirenize danışmadan, sormadan aşı, gebelik takibi, tahlil, okul taraması, ehliyet, işe girişi raporu, ilaç yazdırma için gelmeyin”

ERÜ KENDİ MASKESİNİ ÜRETMEYE BAŞLADI

ÇALIŞ: TEDBİRLER HAKKINDA EĞİTİME DEVAM

KAYSERİLİ ECZACI EL DEZENFEKTANI ÜRETİMİNE BAŞLADI

ECZACI AYŞE GEMİCİ: “OLAĞANÜSTÜ BİR DURUM OLDUĞU İÇİN TALEPLERE YETİŞMEYE ÇALIŞACAĞIZ.”

TOMARZA'DA SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN “EVDE KAL” ÇAĞRISI

Tomarza 1 No’lu Aile Sağlık Merkezi çalışanları, vatandaşlara evlerinde kalmaları çağrısında bulundu.

Anahtar Kelimeler: AYLARINDA SAĞLIĞINA DİKKAT

KIŞ AYLARINDA DERİ SAĞLIĞINA DİKKAT

EV TEMİZLİĞİNDE ELDİVEN KULLANILMALI

Acıbadem Kayseri Hastanesi Dermatoloji Doktoru Efşan Gürbüz Yontar, kış aylarında deri sağlığına dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler vererek, “Soğuk havalarda deri dış etkenlere karşı daha hassas hale geliyor” dedi.

Acıbadem Kayseri Hastanesi Dermatoloji Doktoru Efşan Gürbüz Yontar, kış aylarında deri sağlığına dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler verdi. Kış aylarında soğuğun etkisiyle deri üzerinde kan dolaşımının ve der neminin azalması ile birlikte derinin dış etkenlere karşı daha hassas hale geldiğini kaydeden Yontar, “Kış aylarında soğuğun etkisiyle deri kan dolaşımı ve deri neminin azalmasıyla birlikte deri dış etkenlere karşı daha hassas hale gelmektedir. Bu nedenle deride kaşıntı, kızarıklık ve kuruma gibi bulgular gözlenebilmektedir. Egzama olan hastalarda bu bulguları daha da şiddetlenmiş şekilde görmekteyiz. Kılın dikkat etmemiz gereken unsurlardan bir tanesi su işe fazla temastan kaçınmalıyız. El ve ayakların sık yıkanması ve sonrasında yetersiz kurulama neticesinde nemli bırakılması, soğuğun deri üzerinde daha şiddetli hissedilmesine neden olacaktır. Ayrıca deri üzerinde yer alan ve derinin nemlenmesini sağlayan sebum salgısında azalma meydana gelir. Bu nedenle sık duş alan kişilerde duş sonrasında nemlendiricinin hemen akabinde sürülmesi ve ellerini sık yıkayan kişilere de yıkamanın ardından nemlendirici kullanmasını önermekteyiz” ifadelerini kullandı.

“Ev temizliğinde eldiven kullanılmalı”

Yontar, “Ev temizliğinde dikkat etmemiz gereken faktörlerden birisi de eldiven kullanılmasıdır. Böylece deterjanlarla sık temastan kaçınılmış olunur. Bunun yanında ıslak mendil, kolonya, antiseptik solüsyonlar gibi deriyi tahriş edici maddelerden özellikle kaçınılması gerekmektedir. Güneş ışınlarında da nasıl yazın korunuyorsak, kışın da korunmamız gerekmektedir. Çünkü kışın da özellikle kış sporları ile uğraşan ve yüksek irtifada çalışan kişilerde yoğun ultraviyolen etkisi ile lekelenme oluşabilmektedir. Bu nedenle bu kişilerin özellikle güneş kremi kullanmasını öneriyoruz. Soğuğun deri üzerine olan etkisini özellikle dudaklarda da görmekteyiz. Kışın dudak çatlamaları ve buna bağlı olarak enfeksiyonlarda gelişebilmektedir. Bu neden dudakları sık sık nemlendirmek, bol su içmek ve bunun yanında nemlendirici dudak kremleri kullanmakta önermekteyiz. Deri gibi saçlarımızda kışın nem düzeyini kaybetmektedir. Bu nedenle saçın nemlenmesini saplamak amacıyla saç maskeleri yapılabilir. Ayrıca saçı besleyecek PRP gibi tedavilerde yapılabilir. Kış aylarında kuruyan derimizin nem dengesini sağlamak amacıyla bol su tüketimini öneriyoruz. Bunun yanında hem deri sağlığımızın hem de bağışıklık sistemimizi güçlendirmek amacıyla beslenmemize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller ve bunların yanında çiğ kuruyemişler derimizin sağlığı için gerekli besinler arasındadır. Özellikle su içmenin önemini tekrar tekrar vurguluyorum. Hem yazın hem de kışın mutlaka deri sağlığı için su içmeye özen göstermeliyiz” diye konuştu.

Soğuk havalarda polyester ve yünlü elbiselerin giyilmemesi gerektiğinin altını çizen Efşan Gürbüz Yontar, “Kış aylarında giyimimize özellikle dikkat etmeliyiz. Polyester ve yünlü elbiselerden özellikle kaçınmalıyız. Derideki kaşıntı kuruluğu artırabilir. Bunun yerine özellikle bol ve pamuklu giysileri tercih etmeliyiz. Kışın bize getirdiği avantajlardan birisi de, leke tedavileri ve sivilce izleri gibi deriye soyma ve leke açıcı işlemlerin muayeneleri için çok uygun aylar olmasıdır. Eğer cildimize leke açıcı, lazer gibi işlemler yaptıracaksak özellikle bu aylarda yaptırmayı tercih edelim. Çünkü yaz aylarında lekede aksine bir artış olabilmektedir. Ancak kış ayları bu işlemler için çok uygun mevsimdir. Tüm bu önlemlere rağmen eğer halen cilt kuruluğu devam ediyorsa, kişinin mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurması gerekmektedir. Bu durumda kişiye özel tedavilerde yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

Haber Kaynak : İHA