KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

KAYSERİ'DE İÇ ISITAN FOTOĞRAF

ÇOLAKBAYRAKDAR TALİMAT VERDİ

SAĞLIK ÇALIŞANININ 'TÜRK BAYRAĞI' HASSASİYETİ

KAZA YAPAN MİNİBÜSÜN ÜZERİNDE BAYRAĞI TEMİZLEDİ

YABAN VE SOKAK HAYVANLARI TEDAVİ EDİLİYOR

SAHİPSİZ HAYVANLAR BÜYÜKŞEHİR KORUMASINDA

TRAFİK KAZASI MAĞDURU KÖPEKLERE ÖZENLİ KORUMA

BACAK: HAYVANLARDA CAN TAŞIYOR

TÜİK, TEMMUZ RAPORU YAYINLANDI

GİYİM VE AYAKKABI TÜKETİMİ AZALDI

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ YAMULA’DA BOĞULDU

20 YAŞINDAKİ GENÇ GÖZ YAŞLARI İLE UĞURLANDI

“DÖNMEYİ DÜŞÜNMEYENLER” SANAL ORTAMDA

1915 ÇANAKKALE – 15 TEMMUZ RUHU SERGİSİ’NE İLGİ ARTTI

JANDARMANIN DİKKATİ HAYAT KURTARDI

BABASININ OMZUNDAN DÜŞEN ÇOCUĞU JANDARMA PERSONELİ HAVADA YAKALADI

TÜRK KIZILAY KAYSERİ'DE KURBAN ETİ DAĞITTI

149 BİN HİSSE DAĞITILDI

KIBRIS GAZİSİ HAYATINI KAYBETTİ

TUTLU İÇİN ASKERİ TÖREN DÜZENLENDİ

ACEMİ KASAPLAR İŞ BAŞINDA

KAYSERİ’DE 130 ACEMİ KASAP YARALANDI

YABAN KEÇİSİ VE YAVRULARI GÖRÜNTÜLENDİ

YABAN KEÇİSİ SAYISI 1228’E YÜKSELDİ

YALIÇAPKINININ TEDAVİSİNE BAŞLANDI

MİLLİ PARKLAR EKİPLERİ TESLİM ALDI

ALİ DAĞI ZİRVEDE DOĞUM GÜNÜ KUTLAMASI

BU APARAT GERÇEK PAZARLIĞI ARATMIYOR

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar: "Bütün hazırlıklarımız tamam"

MEHMETÇİKTEN AKÜLÜ ARAÇ DESTEĞİ

2.MÜHİMMAT TABUR KOMUTANLIĞI’NDAN ÖRNEK DAVRANIŞ

KIBRIS ŞEHİDİNİN DUYGULANDIRAN GÜNLÜĞÜ

5 GÜN YAZILABİLEN GÜNLÜK DUYGULANDIRIYOR

46 yıl önce düzenlenen Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan ve Lefkoşa’da şehit düşen Kayserili Yusuf Uğur’un 15 ve 20 Temmuz 1974 arasında not aldığı günlük, okuyanları duygulandırıyor.

Kıbrıs’taki Rum mezalimini bitirmek için ‘Ayşe Tatile Çıksın’ parolası ile başlatılan Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan şehit Piyade Er Yusuf Uğur. 5 gün tutabildiği günlüğünde Kıbrıs Barış Harekatı’nda yaşadıklarını kaleme aldı. Günlüğünü yazdıktan 13 gün sonra Lefkoşa’da şehit düşen Yusuf Uğur’un günlüğünü okuyanlar duygu dolu anlar yaşıyor.

Tezkeresine 70 gün kala savaşın başladığını kaleme alan şehit Piyade Er Yusuf Uğur, “Savaş başladı. Biz de Bülbül şarkısını dinliyorduk. Etrafımıza birden top mermileri düşmeye başladı. Biz karşılığını veremedik, çünkü emir gelmemişti. 15.07.1974 günü akşamı biz mevziimizde manga olarak ve üç kişi idik. Manga, çavuş, ben ve cephaneci. O gün sırasıyla sabaha kadar nöbet tuttuk. O gece silah sesleri, makineli tüfek ve top sesleriyle her taraf cayır cayır yanıyordu" satırları ile yaşadıklarını anlatmaya çalıştı.

Kayseri'nin Bünyan ilçe nüfusuna kayıtlı olan şehit Yusuf Uğur'un 5 gün boyunca Kıbrıs Barış Harekatı'nda kaleme aldığı günlükteki satırlar şu şekilde:

"Sabah olmuştu, uyandık ve arabayla kahvaltı geldi. Gittik kahvaltımızı aldık. Kahvaltı olarak süt, beyaz peynir, ekmek ve büsküğüt (bisküvi) vardı. Kahvaltımızı yaptık ve o gün tam kırk derece sıcaklık vardı. Su içilecek gibi değildi. Ne kadar su içersen iç yine yanıyorduk. Bizim takım komutanı Üsteğmen Necati Alkan, “Yusuf, benim dürbünü ve matarayı al, gel” dedi. Hemen alarak yanına koştum. Bana “git şu karşı eve, teyze bize biraz su verin de” dedi. Ben koşarak gittim, evden çok güzel bir kız çıkmıştı. Kızla bir an göz göze geldik ve bir dakika bakıştık. Bana ne istediğimi sordu. Ben de soğuk su rica edecektim dedim ve kız tabi tabi dedi ve buzdolabından buz gibi su getirdi.

Dört tane matara vardı, hepsini doldurdu ve bana içer misin dedi. Ben de tabi, mahsuru yoksa dedim ve bir bardağa koyarak bana uzattı. Ben de gözlerine bakarak suyu içtim ve bardağı verdim. Tekrar tekrar teşekkür ettim ve döndüm. Kızın gözümün önünden hayali hiç gitmiyordu ve o gün hep onu düşündüm. Ve mevzide üçüncü gün olmuştu. Hala savaş devam ediyordu ve bizlerin gözünü ateş bürümüştü. Ateş etme emri bekliyorduk. Cephanemiz, tüfeğimiz, her şeyimiz vardı. Mevzide 6 gün geçtikten sonra 19.07 974 Cuma günü akşam 9-12 nöbetim vardı. Saat 11 sırası üsteğmenim geldi. Arkadaşlarını çabuk kaldır dedi. Ve ben de hemen kaldırdım. Arkadaşları götürdü. Geldiklerinde adam başı dört el bombası getirdiler. Benim nöbetim bitmişti. Yattım. Saat 3’te hepimizi kaldırdılar. Türkiye’den uçaklar ve paraşütla (paraşütle) komando askerlerinin geleceğini söylediler. Saat tam 5 oldu. Bizim jet uçakları geldi, her tarafı bombaladı ve arkasından 15 uçak geldi ve araziye paraşütle askerleri bırakmaya başladı. Sanki gök kartal dolu idi. 20.07.1974 Ve saat yedi oldu. Yunanlılar ateşe başladılar. Tabi ki biz onların ateş etmesini bekliyorduk ve artık biz de başladık. Her taraf toz bulut, bomba, makinalı tüfek sesleriyle inliyordu ve o gün akşama kadar birbirimize mermi yağdırdık. İkindi sırası tanklar ve aralarında piyadeler taarruza geçmişti. Bizim geri tepmesiz topçular, bunların geri çekilmelerini başardılar. Tanklar alev almıştı. O gün akşama kadar aç durduk. Akşam da beşer tane üzümle, bir tane biber dolması verdiler. Yanında ekmek de yoktu. Ne yapalım böyle yapmaya mecburdular. Bunun da sonu vardı. Ve o gün akşam oldu. Silah sesleri biraz dindi. Biz de biraz sigara içme fırsatı bulduk."

15 Temmuz ve 20 Temmuz 1974 arasında not tutabilen Yusuf Uğur, 13 gün sonra 3 Ağustos 1974 tarihinde Lefkoşa'da şehit düştü.


Haber Kaynak : İHA