KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

UMKE GÖNÜLLÜLERİ HAKKARİ'YE GİTTİ

BAŞKAN ÖZTÜRK REHABİLİTASYON MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ

BÜNYAN’DA YOL YENİLEME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR ENGELLİLERİN GÖNÜLLERİNE DOKUNDU

KAYSERİ KİTAP FUARI 4. KEZ KAPILARINI AÇTI

ENGELLİ ÖĞRENCİLER HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

KAYSERİ’YE DIŞ TİCARET VE LOJİSTİK MESLEK LİSESİ YAPILIYOR

‘ENGELLERİ ORTADAN KALDIRAN’ PROJE

4. KİTAP FUARI'NDA HEDEF 800 BİNİN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ

KIZILAY'DAN BAŞKAN PALANCIOĞLU'NA ZİYARET

ULAŞIM A.Ş.'DEN 3 BİN FİDAN

KUMSMALL AVM YÖNETİMİNDEN TURKOVAC ÇAĞRISI

KAYSERİLİ GENÇLER, AB-TÜRKİYE İKLİM FORUMU’NDA BULUŞTU

EN KAPSAMLI 'ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ' HİZMETE BAŞLIYOR

3 ARALIK ENGELLİLER GÜNÜ MESAJLARI

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR 18 MESLEK ODASI TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Anahtar Kelimeler: MİLLİ SAVUNMA BAKANI TABLET DAĞITTI
Gürkan Ofis Mobilyaları

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR TABLET DAĞITTI

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİNİN ÇOCUKLARINA TABLET DAĞITTI

Milli Eğitim Bakanlığının kampanyası kapsamında Milli Savunma Bakanlığınca temin edilen tabletlerin şehit ve gazi ailelerinin çocuklarına dağıtmak üzere ilimize gelen  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar S-400'ün milli bir mesele olduğunu, Türkiye'nin bu tercihi ile egemenlik hakkını kullandığını belirterek "S-400 meselesi üzerinden ülkemize F-35 başta olmak üzere birtakım kısıtlamalar uygulanması müttefiklik ruhuna uygun değil. Türkiye, NATO'nun ve ABD'nin güçlü ve stratejik bir müttefikidir. ABD ile hem iki ülkenin hem NATO'nun hem bölgenin ve dünyanın yararına ortak yapabileceğimiz işler olduğuna inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığının kampanyası kapsamında Milli Savunma Bakanlığınca temin edilen tabletlerin şehit ve gazi ailelerinin çocuklarına dağıtmak üzere ilimize gelen  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz de eşlik ederken;  Vali  Şehmus Günaydın, AK Parti Kayseri milletvekilleri Taner Yıldız, İsmail Tamer, Hülya Atçı Nergis, İsmail Emrah Karayel, , MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ile şehit aileleri de ev sahibi statüsü ile iştirak ettiler.

Kayseri Orduevi'nde gerçekleştirilen törende konuşan Akar, Türkiye'nin bölgesindeki ve dünyadaki tüm sorunların barışçıl yöntemlerle çözümünden yana olduğunu belirtip, Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'taki sorunların da diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine yönelik inancını dile getirerek  "Bunun için çabalıyoruz. Bu çerçevede komşumuz Yunanistan'la olan görüşmelerimiz devam ediyor. Tüm yapıcı yaklaşımlarımıza rağmen maalesef birtakım olumsuz açıklama, eylem ve tacizlerle de karşılaşıyoruz. Bu tehdit dili ve tacizler kabul edilemez ve hiçbir yere götürmez. Tehdit dili, provokasyon ve gerilimi artırıcı girişimlerin yanı sıra silahlanma gayretlerinin en büyük zararının da Yunan halkına olacağı görülmelidir." ifadelerini kullandı.

Ege'de bilimsel araştırma yapan TCG Çeşme gemisine Yunan F-16'ları tarafından yapılan tacizi hatırlatan Bakan  Akar şunları  kaydetti. "Buna ilişkin gerekli cevaplar verildi.  Bu tutumun iyi komşuluk ilişkilerine uygun olmadığını bir kere daha ifade ediyoruz. Ayrıca Yunanistan, Türkiye ile problemlerini Türkiye-AB veya Türkiye-ABD problemi haline getirmeye çabalıyor. Bu durum ne hukuki ne de ahlaki. Israrla ifade ediyoruz ki bizim kimsenin hakkında, hukukunda, toprağında, suyunda gözümüz yok ancak kendi haklarımızdan da asla vazgeçmeyiz. Kıbrıs dahil mavi vatanımızdaki hak, alaka ve menfaatlerimizi korumakta azimliyiz, kararlıyız ve buna muktediriz. Bu çerçevede tamamen eğitim amaçlı, planlı Mavi Vatan Tatbikatı'nın icrası da başarıyla devam etmektedir."

Bakan Akar sözlerinin  devamında  son dönemde yaşanan gelişmeler dikkate alındığında Türkiye'nin savunma sanayisine tüm ülkelerden daha çok önem vermesi ve bu alanda güçlü olması gerektiğinin açıkça görüldüğünü belirtip "Dışardan satın aldıklarımız dahil yerli ve milli silah sistemlerimizle ordumuzun imkan ve kabiliyetlerini her geçen gün artırmaya çalışıyoruz." değerlendirmesinde  bulunup,  Türkiye'ye yönelik artan risk ve tehditler karşısında hava savunma sistemleri temininin zorunluluk haline geldiğini vurguladı "Bu kapsamda ABD'den Patriot, Fransa-İtalya'dan SAMP-T almak istedik ancak bu, çeşitli nedenlerle mümkün olmadı. Bunun üzerine istediğimiz şartları sağlayan Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini satın aldık.  S-400 milli bir meseledir. Türkiye, bu tercihi ile egemenlik hakkını kullanmıştır. 'Türkiye'nin son 10 yılda Patriot alımı konusunda fırsatı olmasına rağmen S-400 almayı seçtiği' yönündeki ifadeler, gerçeği yansıtmamaktadır. 10 yıl boyunca ABD tarafına sunulan tekliflerimizde vurguladığımız, teknolojik iş birliği, erken teslimat ve uygun fiyat beklentilerimize yeterli ve uygun cevaplar alınamamıştır.  Problemlerin çözümü için muhataplarımıza yazdığımız mektuba da henüz yanıt verilmemiştir."

Milli Savunma Bakanlığı olarak bir bütün halinde ve aynı ilkeler doğrultusunda FETÖ ile  mücadeleye kararlılıkla devam ettiklerini hatırlatan Bakan  Akar, "15 Temmuz'dan itibaren Türk Silahlı Kuvvetlerinden 21 bin 194 kişi ihraç edildi. FETÖ'den temizlendikçe güçlendiğimizin en açık göstergesi, ardı ardına gerçekleştirdiğimiz başarılı operasyonlar ve sayısı giderek artan büyük tatbikatlardır. Yeni bilgi, belge ve veriler ışığında gerekli işlemler yapılmakta. TSK üniformasını hiçbir hainin taşımasına müsaade etmeyeceğiz." Dedi  ve ekledi. "Bunun en güzel örneği Azerbaycan'ın öz topraklarını Ermenistan işgalinden kurtarmak için başlattığı 'tek vatan' harekatına milletçe verdiğimiz güçlü destektir. Şu anda anlaşmalar doğrultusunda ortak merkez ile ilgili faaliyetlerimiz planlandığı şekilde devam ediyor. 'İki devlet, tek millet' anlayışı ile kederde ve kıvançta bir ve beraber olduğumuz Azerbaycanlı kardeşlerimizin tüm imkanlarımızla yanlarındayız. 29 yıl önce bugün Hocalı'da vahşice katledilen Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin acısını yüreğimizde yaşamaya devam ediyoruz. Bu katliamı unutmadık, unutmayacağız. Hocalı'da şehit edilen tüm soydaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet diliyoruz."

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada toplumların ve bireylerin hayatlarında büyük değişimlerin yaşandığına dikkati çeken Akar,  bu değişimden eğitim sisteminin de etkilendiğine de dikkat çekip,uzaktan eğitim gibi yeni uygulamaların hayata geçirildiğini, eğitim-öğretimin yeni bir boyut kazandığının altını çizerek  "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, sağlık ve eğitim başta olmak üzere birçok alanda alınan tedbirler sayesinde bu süreci en iyi şekilde atlatmayı hatta bu süreçten güçlenerek çıkmayı hedefliyoruz. Devletimiz bu konuda tüm kurum ve kuruluşlarıyla eş güdüm içinde var gücüyle çalışıyor. Ülkemizin her köşesine hizmet götürme gayretindeyiz." İfadesini kullandı.

Bu sürece Milli Eğitim Bakanlığının birçok ülkeden çok daha hızlı reaksiyon gösterdiğini ve her türlü tedbiri başarıyla aldığını kaydeden Akar, "Tablet bilgisayarlar da bu süreçte önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı, bu ihtiyacın karşılanması yönünde yine büyük gayret sarf etmektedir. Bizler de Milli Savunma Bakanlığı olarak Milli Eğitim Bakanlığının bu gayretlerine destek vermekten büyük memnuniyet duyuyoruz." diye konuştu.

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın’ da  tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) eğitimi de etkilediğini ve eğitimin uzaktan teknoloji üzerinden gerçekleştirilmesi durumunu ortaya çıkardığını belirtip, çocukları yarınlara hazırlamak için salgın sürecinde bahane aramadan çalışmaları sürdürdüklerini vurgulayarak şunları söyledi.  "Tabii ki uzaktan eğitimin kaliteli bir şekilde çocuklarımıza sunulabilmesi için altyapının iyi olması lazım. Çocuklarımızın tablet ihtiyaçlarını gidermek adına gerek yerelde gerekse merkezi anlamda birçok katkı veriliyor. Birçok kurumumuz öğrencilerimize tablet desteği veriyor. Şehit ve gazi çocuklarımıza tablet desteği veren Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum."

Bakan Akar ve TSK komuta kademesi, tören öncesinde 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığındaki A-400M hangarını ziyaret ederek, A-400M retrofit faaliyetlerine ilişkin brifing aldı.