KEDİCİKLER SEZARYENLE KURTARILDI
İKİ YAŞINDAKİ KEDİ SEZARYENLE 7 YAVRU DÜNYAYA GETİRDİ ...
Tarih: 11.10.2017 16:12:37/ 506okunma / 0yorum

İKİ YAŞINDAKİ KEDİ SEZARYENLE 7 YAVRU DÜNYAYA GETİRDİ.

Kayseri´de, 2 yaşındaki Boddi isimli kedi sezaryenle 7 yavrusunu dünyaya getirdi. Anne karnından çıktıklarında nefes almayan yavru kediler, yapılan müdahale sonrasında nefes almaya başladı.

Kayseri´de yaşayan Şenay Hisar´ın sahibi olduğu iki yaşındaki Boddi hafta sonu sezaryene alındı. Uzman Veteriner Hekim Özgür Tahir Özden´in yaptığı operasyon sonrasında, 7 minik yavru dünyaya geldi. Operasyon hakkında bilgi veren Uzman Veteriner Hekim Özgür Tahir Özden, “Aile bize geldiğinde bir gün evvel gece doğumun başladığını söyledi. Genel muayeneleri yaptık. Ultrason ile baktığımızda yavrularda hareketin az olduğunu gördüm. Bir yavruda hareketsizlik daha fazlaydı. Onun için acil sezaryen kararı aldık. Ameliyata hazırladık ve ameliyatta 7 ufaklığı çıkardık. İlk başta nefes almıyorlardı. Kedilerde genellikle sezaryende bu tür şeyler olabiliyor. Normal doğumda anne yavru zarlarını kendisi temizler ve yavruyu yalayarak yavruya etki verir. Sezaryenle dışarıdan müdahale olduğu için ilk başlarda bu tür şeyler olabiliyor. Biz klinik olarak her türlü alet ve ekipman olarak hazır olduğumuz için zarları temizledik, göbek kordonunu temizledik, dezenfeksiyonunu yaptık, oksijen verdik ve kuvöze aldık ve gözlerini açtılar” dedi.

Anne ve yavru kedilerin sağlıklarının yerinde olduğunu söyleyen Şenay Hisar, “Doğum başladığında yaklaşık 10 saat kadar bekledik. Ancak sıkıntı olunca veterinere başvurduk ve Boddi sezaryene alındı. Şu anda anne ve yavruları gayet sağlıklı” diye konuştu.
Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: KEDİCİKLER SEZARYENLE KURTARILDI
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
17 Temmuz 2018 Salı
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74