KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

KAYÜ - DEVELİ SEYRANİ KAMPÜSÜ'NE MODERN SOSYAL TESİS YAPILIYOR

500 METREKARE KAPALI ALANA SAHİP

KAYSERİ’DE 302 BİN 826 ÖĞRENCİ YARIYIL TATİLİNE GİRDİ

ÇANDIROĞLU: “BURUK BİR GÜN YAŞIYORUZ”

KAYSERİ’DE 3 EBA ARACI UZAKTAN EĞİTİMDE ÇOCUKLARIN SINIFI OLDU

3 EBA ARACI YAHYALI, DEVELİ VE BÜNYAN İLÇELERİNDE ÖĞRENCİLERİN HİZMETİNE SUNULDU

KAYMEK CANLI YAYINLARINA 1 MİLYON TIKLANMA

ONLİNE EĞİTİMLER VATANDAŞLAR TARAFINDAN YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

BU KIŞ BİZİMLE ÜNİVERSİTELİ OLMAYA VAR MISIN?

NNYÜ ONLİNE LİSE KIŞ OKULU AÇACAK

NNYÜ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ İLE TED KAYSERİ KOLEJİ LİSESİ ARASINDA

İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

ERCİYES ANADOLU HOLDİNG’TEN KAYÜ’YE ATÖLYELER BİNASI DESTEĞİ

KAYÜ’YE ATÖLYELER BİNASI YAPTIRACAK

KAYÜ KÜTÜPHANESİ’NE MEHMET AKİF ERSOY’UN İSMİ VERİLDİ

REKTÖRÜMÜZ KARAMUSTAFA, “MİLLİ ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF ERSOY’UN İSMİ KÜTÜPHANEMİZE ÇOK YAKIŞTI”

KAYÜ VE KSMMMO İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS VE EĞİTİM İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

KAYÜ’DEN SEMBOLİK MEZUNİYET TÖRENİ

İLK MEZUNLARI İÇİN SEMBOLİK DİPLOMA VE KUŞAK BAĞLAMA TÖRENİ DÜZENLEDİ

GÜRGAN LİSELİ ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

NNYÜ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ DEKANI GÜRGAN, BİLFEN LİSELERİ KARİYER GÜNLERİNDE ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİ’NDE YILIN SON ONLİNE SEMİNERİ

SEMİNER İNŞAAT MÜHENDİSİ HALUK TEKİN TARAFINDAN VERİLDİ

ZİYA ÖĞRETMEN İLE EĞİTİM BULUŞMALARI'NIN 100.'SÜ KAYSERİ'DE YAPILDI

SELÇUK: GÜCÜMÜZÜ SİZ ÖĞRETMENLERİMİZDEN ALIYORUZ

ÇANDIROĞLU, "OKUL ÖNCESİNİN KIYMETİ BU SÜREÇTE DAHA İYİ ANLAŞILDI"

ÇANDIROĞLU, ÖĞRETMENLERİN SALGIN DÖNEMİNDE KARŞILAŞTIKLARI SORUNLARI DİNLEDİ

BÜYÜKŞEHİR’İN TABLETLERİ ÖĞRENCİLERE ULAŞIYOR

EĞİTİME 6,5 MİLYON LİRALIK KATKI

ERÜ VE ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ ARASINDA ‘İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ’ İMZALANDI

AR-GE VE BİRÇOK ALANDA ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLECEK

Gürkan Ofis Mobilyaları

KAYÜ’DE TÜM BİRİMLERİNDE UZAKTAN ÖĞRETİM TEKNİK AÇIDAN AYNI STANDARTTA OLACAK

Karamustafa: “Kayseri Üniversitesi olarak geçtiğimiz dönem oldukça nitelikli bir uzaktan öğretim süreci geçirerek bu sahada iyi bir deneyim kazandık”

Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, koronavirüs pandemisine bağlı olarak 2020-2021 güz döneminde de Kayseri Üniversitesi’nde öğretim faaliyetlerinin uzaktan ve dijital platformlar üzerinden yürütüleceğini hatırlatarak, “Kayseri Üniversitesi olarak geçtiğimiz dönem oldukça nitelikli bir uzaktan öğretim süreci geçirerek bu sahada iyi bir deneyim kazandık. Uzaktan öğretim sürecinin yürüttüğümüz LMS platformunun daha nitelikli hale getirilmesi için gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Amacımız üniversitemizde hangi eğitim birimimiz olursa olsun, öğrenciye verilen uzaktan öğretimin teknik açıdan standardının aynı olması yönündedir” dedi.

Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kayseri Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (KAYUZEM) tarafından düzenlenen ve iki gün sürecek “Uzaktan Eğitim Teknolojileri Materyal Hazırlama Teknikleri Eğiticilerin Eğitimi” eğitim programının açılış konuşmasını yaptı.

Online yaptığı konuşmada üniversitenin öğretim elemanlarına seslenen Rektör Karamustafa, Kayseri Üniversitesi olarak uzaktan eğitimde oldukça iyi bir yol kat ettiklerini söyledi.

Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, “Geçtiğimiz dönemde uzaktan öğretime aniden geçme zorunluluğuna bağlı olarak bugüne göre göreceli olarak biraz hazırlıksız yakalanmıştık. Bu yüzden uzaktan öğretimde birtakım aksaklıkların geçmiş dönemde yaşanmış olması gayet doğaldı. Bizim Kayseri Üniversitesi olarak geçtiğimiz dönem uzaktan öğretimde örnek uygulamalar yaptığımızı ifade etmek istiyorum. Gerek Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezimizin başarılı çalışmaları, gerekse öğretim elemanlarımızın gayretleri ile sorunsuz bir uzaktan öğretim süreci geçirdik. Bu dönem eksiklikleri de gidererek, iyiye, daha iyiye, geleceği de iyi planlayarak, daha iyi bir uzaktan öğretim süreci geçirmeyi planlıyoruz. Kayseri Üniversitesi olarak uzaktan öğretimde tecrübelerimizin üzerine koyarak, daha iyisi olmak için çaba sarf edeceğiz” dedi.

Konuşmasında uzaktan öğretim stratejilerinin çeşitlerine de değinen Rektör Karamustafa, bu stratejilerin “sunuş”, “buluş” ve “araştırma ve inceleme yoluyla” öğrenme olduğunu kaydetti.

Rektör Karamustafa, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Uzaktan öğretim stratejilerinden “sunuş” yoluyla öğretim stratejisini zaten uzaktan öğretim derslerinde öğretim elemanı dersi anlatarak oldukça basit ve ancak bir o kadar da yükü üzerine alarak yerine getirebilmektedir. Üniversite olarak bizim uzaktan öğretimi gerçekleştirdiğimiz LMS platformu çok geniş uygulamaları yerine getirebilme kapasitesine sahip. Uzaktan öğretimde “buluş” ve “araştırma ve inceleme yoluyla” öğretim stratejilerini de uygulayarak, öğrencinin derse daha çok ve aktif katılımını, ödevler ve seminerlere ağırlık vererek öğrencinin dersi daha iyi anlamasını ve kavramasını sağlayabiliriz. Bu sebeple düzenlenen bu eğitim programının uzaktan öğretim platformumuzun daha iyi tanınması ve tüm yön ve boyutları ile öğrenilmesi açısından siz değerli öğretim elemanlarımıza büyük katkı vereceği kanaatindeyim. Bu arada öğretimde niteliğin kalitesini doğrudan etkileyen üç ana unsurun öneminden de bahsetmek istiyorum. Öğretimin niteliğinin sağlanmasında ve arttırılmasında sadece öğretim elemanının niteliği, sadece öğrencinin niteliği ve sadece mekânın niteliği yeterli değildir. Öğretimin niteliğinde, bilindiği üzere, bu üç unsurun niteliğinin bir arada işlevsel olması son derece önem kazanmaktadır. Birincisi öğretim elemanının niteliği, öğretim elemanının konuya hâkim olması, sınıfı ve dersi iyi yönetmesi ile birlikte uzaktan öğretimde özellikle teknik platformları da iyi kullanabilmesi belirleyici öneme sahiptir. İkincisi öğrencinin niteliği, öğrencinin çalışkanlığı, öğrencinin bu işe ne kadar adapte olduğu ve öğrenmeyi önemsemesi ve sevmesi ile bilinçli olması ile öğrenme ve kariyer motivasyonunun bulunması önemli belirleyicilerdendir. Üçüncü ise de mekândır; uzaktan öğretimde bizim mekânımız bu dijital platformlar, yani LMS sistemidir. O zaman biz LMS sistemini ne kadar kaliteli bilir ve kullanırsak, ne kadar dış parazitlerden uzak tutarsak o kadar iyi olur. Bu platformun, sınıf platformunun, öğrenme odalarının, öğrenim mekânlarının sanal da olsa daha nitelikli hale getirilmesi için gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Amacımız üniversitemizde hangi eğitim birimimiz olursa olsun, öğrenciye verilen uzaktan öğretimin teknik açıdan aynı standartta olmasını sağlamaktır.”

Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa’nın konuşmasının ardından uzaktan öğretimde “eğiticilerin eğitimi” programına, öğleden sonra çeşitli konularda uzman konuşmaların sunumları ile devam edildi, program ikinci gün de devam edecek.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ