KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

HAVALAR ISINDI MEYVE FİYATLARI DÜŞTÜ

KAYISININ KİLOSU 10 TL’DEN SATILIYOR

KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ KARAMUSTAFA, KKTC KANAL T’DE ‘TURİZMİ’ ANLATTI

KARAMUSTAFA: TÜRKİYE, TURİZM SEKTÖRÜYLE, GÜÇLÜ VE LİDER BİR ÜLKE KONUMUNDADIR

DAĞITIMI YAPILAN TOHUMLAR BOY VERDİ

“CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATINI YERİNE GETİRMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

KAYSERİ MODEL FABRİKA’NIN MAKİNE TESLİM ALMA PROSEDÜRÜ TAMAMLANDI

FABRİKA, KTO, KAYSO VE AGÜ ORTAKLIĞINDA KURULDU

TÜRK TOHUMLARI 80 ÜLKENİN TARIM ARAZİLERİNDE FİLİZLENİYOR

TSÜAB YÖNETİM KURULU BAŞKANI AHMET YILMAZ: BUGÜN DÜNYADA 11'İNCİ SIRADA YER ALAN BİR TOHUM SEKTÖRÜMÜZ VAR

TÜİK KAYSERİ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLADI

ENFLASYON %1,16 ARTTI

TARIMDA ÜÇLÜ İŞBİRLİĞİ

İLÇE TARIMININ BUGÜNÜ VE GELECEĞİ ELE ALINDI

KTO MAYIS VE HAZİRAN AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

PROF. DR. ÇELİK: PANDEMİ İÇİN ÖN GÖRÜLEN SÜRE 2022

KAYSERİ OSB'YE TSE COVID – 19 GÜVENLİ ÜRETİM/HİZMET BELGESİ

ULAŞ’TAN NURSAÇAN’A BELGE

KAYSERİGAZ, DOĞALGAZ TÜKETİM RAKAMLARINI AÇIKLADI

KOVİD-19, KONUTTA DOĞALGAZ TÜKETİMİNİ ARTIRDI

KAYSO’DA MECLİS TOPLANDI

TEDBİRİ ELDEN BIRAKMADAN ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

TARIM ARAZİLERİNDE HUMMALI ÇALIŞMA SÜRÜYOR

HASAT ZAMANI BAŞLIYOR

BAKAN VARANK, DENER MAKİNA'YI ZİYARET ETTİ

BAKAN VARANK, 5 KITADA 86 ÜLKEYE İHRACAT YAPAN DENER MAKİNA'YI ZİYARET ETTİ

ASKON YENİ ÜYE ZİYARETLERİNE BAŞLADI

“ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTIRMALIYIZ”

KOOPERATİFÇİLİK OTOBÜSÜ KTO’DA

KENTE ÖZEL İŞ FİKİRLERİ İÇİN İSTİŞARELER YAPILDI

İŞ BULAMAYAN GENÇ KADIN SERA KURUP KENDİ İŞİNİN PATRONU OLDU

GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ İLE HİBE KAZANIP DEVLETTEN DESTEK ALDI

Anahtar Kelimeler: KAYSO’ MECLİS TOPLANDI

KAYSO’DA MECLİS TOPLANDI

TEDBİRİ ELDEN BIRAKMADAN ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Haziran ayı olağan meclis toplantısı, meclis üyelerinin katılımı ile maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına riayet edilerek, KAYSO meclis salonunda yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, Covid-19 salgını ile birlikte hem dünyada hem de Türkiye’de birçok şeyin değiştiğini belirterek, özellikle ekonomik alanda tahminlerin ötesinde küçülmeler yaşandığını, ihracatın minimum seviyeye indiğini ve yatırımların bıçak gibi kesildiğini söyledi.

Ancak Türk ekonomisinin devletin aldığı tedbirler sayesinde normalleşme ile de birlikte bir önceki aya göre daha iyi durumda olduğunu açıklayan Özkaya, işletmelerin büyük çoğunluğunun faaliyetlerine geri döndüğünü, ihracat rakamlarında da Mayıs ayına göre yüzde 60’lara varan artış olduğunu belirtti.

Cazip faiz oranları ve ilave parasal desteklerle piyasalarda nispeten bir hareketlenme yaşandığına değinen Özkaya, “Temennimiz bunun devam etmesi yönündedir. Ancak temkinli olmakta fayda vardır.  Çünkü küresel ekonomilerin tamamı henüz küçülme aralığındadır. Euro bölgesi ile olan ticaretimizin çokluğu da bizi olumsuz etkilemeye devam edecektir. Buna karşın iç talepteki canlanma büyüme rakamlarımızı olumlu yönde etkileyecektir” dedi.

Özkaya, ikinci bir salgın olmazsa 2020’nin son iki çeyreğinde ekonomide daha olumlu bir tablo olacağını ve yılı sıfır yada buna yakın bir rakamla kapatacaklarını belirterek, bu süreçte esnafa, tüccara ve sanayicilere destek olan başta Cumhurbaşkanımız ve bakanlar olmak üzere sivil toplum kuruluşlarına ve TOBB Başkanı RifatHisarcıklıoğlu’na teşekkür etti.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, yeni normalle birlikte birçok sektörde toparlanma başladığını ve ekonominin çarklarının yeniden dönmeye başladığını belirterek, “Ancak pandeminin etkisi bir süre daha devam edeceğe benziyor.Maske, mesafe ve hijyen kurallarına hem özel hayatımızda hem de işletmelerimizde dikkat etmemiz gerekiyor.Tedbiri elden bırakmadan yeni normalle yaşamaya ve üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Oda olarak bu süreci en az hasarla atlatmak adına birçok çalışma yaptıklarını aktaran Başkan Büyüksimitci, “Özellikle sizden gelen sıkıntıları anlık olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımıza ileterek çözmeye çalıştık. Kısa çalışma ödeneği ve banka kredileri gibi birçok konuyu bire bir takip ettik. Bu süreçte taleplerimize olumlu cevap veren başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Bakanlarımız ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın RifatHisarcıklıoğlu’na şükranlarımızı arz etmek istiyorum” dedi.

Kayseri sanayisinde antikor testi başlattıklarını hatırlatan Başkan Büyüksimitci, “Bu testler şu anda sanayisi gelişmiş 12 ilde yapılıyor. Odamızın girişimleri ile bu testleri Kayseri’de de yapmaya başladık. Sizden gelen talepler doğrultusunda sağlık ekipleri işyerlerine giderek örnekler alıyor. Bu testler hem erken teşhis ile hastalığın diğer çalışanlara yayılması önlenmiş oluyor hem de çalışanların hastalık sürecini hafif şekilde atlatmalarına yardımcı oluyor. Üretimin devamlılığı açısından bu testleri çok önemli buluyoruz. Ben desteklerinden dolayı, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ve Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca başta olmak üzere,İl Sağlık Müdürümüz Dr. Ali Ramazan Benli ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. İsmail Kılıç’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Pandemi süreci ile birlikte e-ticaretin öneminin tüm dünyada artmaya başladığını açıklayan Başkan Büyüksimitci, e-ticaretin bu kadar genişlemesinin, faydalarının yanında potansiyel riskler de barındırdığına değinerek, “Online alışverişin önündeki en büyük engel güven eksikliğidir. Bu eksikliği gidermek adına, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ticaret Bakanlığı tarafından "Güven Damgası Sağlayıcı" olarak yetkilendirildi.Sisteme dahil olmak isteyen e-ticaret siteleri "www.guvendamgasi.org.tr" adresi üzerinden gönüllülük esasına göre başvuruda bulunabilecekler.Başvuru sürecinde 100'den fazla kriter kontrol edilerek, ilgili şartları sağladığını kanıtlayan e-ticaret sitelerine “güven damgası” veriliyor ve internet sitelerinde "TR-GO" logosunu yerleştirmelerine izin veriliyor.Vatandaşlarımızda TR-GO güven damgasına sahip e-ticaret sitelerini gönül rahatlığıyla tercih edebilecekler” dedi.

COVID-19 salgını sonrasında, Mayıs ayı sonunda başlayan ve devam eden normalleşme adımlarının ekonomiye yansımalarının olumlu yönde devam ettiğini açıklayanBüyüksimitci, tüketici güven endeksinin Haziran ayında son 14 ayın en yüksek seviyesi olan 62,6 puana yükseldiğini, yine imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranının bir önceki aya göre 3,4 puan artarak yüzde 66 seviyesinde gerçekleştiğini belirterek, önümüzdeki aylarda daha iyi noktalara geleceklerini söyledi.

İhracat verilerine de değinen Başkan Büyüksimitci, Nisan ayında dip yaptıklarını ancak TİM verilerine göre Mayıs ayında Nisan’a göre yüzde 17 civarında bir atış yaşandığını, Haziran ayının verilerinin çok daha iyi geleceğinden emin olduklarını sözlerine ekledi.  


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ