KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

MELMEK’DE EV TEKSTİLİ VE PİKO KURSU

BAŞKAN AKAY ŞEKER ZAMMINI DEĞERLENDİRDİ

ÇEYREK ALTIN 1000 LİRAYA ULAŞTI

KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARINA YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ VERİLECEK

KTB BAŞKANI RECEP BAĞLAMIŞ TARIM FUARINI DEĞERLENDİRDİ

16. KAYSERİ TARIM, HAYVANCILIK VE GIDA FUARI AÇILIYOR

ÜRETİCİDEN HALKA ‘UCUZ 7 GÜN’

KUMSMALL AVM BAŞKANI TARLA 1. YILI DEĞERLENDİRDİ

BAŞKAN BÜYÜKSİMİTCİ: "İHRACATIMIZ GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE ARTMAYA DEVAM EDİYOR”

KAYSERİ’NİN İHRACATI İLK 9 AYDA YÜZDE 45,6 ARTTI

KAYSERİ OSB BAŞKANI YİBUR: "TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE BÜYÜYORUZ"

GÜLSOY: “DÖVİZ KURUNDAKİ OYNAKLIK BİZİ ÜZÜYOR”

BÜYÜKSİMİTÇİ: "ÜRETEREK BÜYÜYECEĞİMİZE İNANIYORUZ"

KTO, COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERİ YÖREX FUARI'NDA TANITTI

GÜLSOY: “DİJİTAL ÇAĞIN ŞARTLARINA AYAK UYDURMAK ZORUNDAYIZ”

PAZARCI OLCAY YILDIRIM “PAZARDA MUZUN FİYATI DÜŞTÜ”  

Gürkan Ofis Mobilyaları

KAYSO AKADEMİ EĞİTİM FAALİYETLERİNE DEVAM EDİYOR

“SÖZLEŞMELER HUKUKU VE ULUSLARARASI BOYUTU” KONULU EĞİTİM PROGRAMI DÜZENLENDİ

Kayseri Sanayi Odası bünyesinde, eğitim, seminer ve proje faaliyetlerini daha sağlıklı yürütmek ve üyelerine daha kaliteli hizmet vermek adına kurulan KAYSO Akademi eğitim faaliyetlerine devam ediyor.

KAYSO Akademi kapsamında “Sözleşmeler Hukuku ve Uluslararası Boyutu” konulu ikinci eğitim programı video konferans üzerinden düzenlendi. Üye firmalarımızın üst düzey yöneticilerine yönelik eğitim, Erciyes Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Şahan tarafından veridi.

İlk olarak sözleşmeler hakkında bilgi veren Doç. Dr. Gökhan Şahan, Türk Borçlar Kanunu’nun 12. maddesinin 1. fıkrasında, sözleşmelerin geçerliliğinin, kanunda aksi öngörülmedikçe, hiçbir şekle bağlı olmadığını belirterek, “Sözleşmeler konusu basit bir konu gibi olsa da aslında çok kapsamlı bir konu. Bazen bu konuda ciddi sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Bizim hukuk sistemimizde ve modern hukukun tamamında sözleşme özgürlüğü ilkelerimiz var. Bu konuda kanun bizi çok sınırlandırmaz. Aslında iradelere bırakmıştır. Birkaç tane emredici hükümler vardır. Onların sınırında kalmak şartı ile biz sözleşmeleri istediğimiz gibi yapabiliriz” ifadesini kullandı.

Tahkim hakkında da bilgiler veren Doç. Dr. Şahan “Tahkim sözleşmesi, tarafların, sözleşme veya sözleşme dışı bir hukuki ilişkiden doğmuş̧ veya doğabilecek uyuşmazlıkların tamamı veya bir kısmının çözümünün hakem veya hakem kuruluna bırakılması hususunda yaptıkları anlaşmadır. Uyuşmazlıkların alternatif çözüm yollarından en kolay ve en masrafsız olanıdır” değerlendirmesinde bulundu.

İşadamları ve sanayicilerin en çok uyuşmazlık çıktığı zaman sorun yaşadıklarını ifade eden Doç. Dr. Şahan, “Malumunuz yargılama süreçleri çok uzun. Mahkemeler en erken iki yılda sonuçlanıyor. 10 seneye kadar süren davalar olabiliyor. Bu süreç içerisinde birçok şey değişiyor. Dolayısı ile uyuşmazlıklarda tahkimin önemi büyüktür. Sanayicilerimizin tahkimi tercih etmesi büyük oranda zaman ve tasarruf sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Gökhan Şahan’ın sunumunun ardından, soru cevap bölümüyle birlikte toplantı sona erdi.