KAYSERİ´NİN BİLİMSEL ALT YAPISINA VURGU
Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK tarafından düzenlenen TÜBİTEM 2019 Konferansı başladı.
Tarih: 11.9.2019 15:46:01/ 365okunma / 0yorum

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK tarafından düzenlenen TÜBİTEM 2019 Konferansı başladı.

Türkiye Bilim ve Teknoloji Merkezleri (TÜBİTEM) konferansı bu yıl Kayseri Büyükşehir Belediyesi´nin ev sahipliğinde yapılıyor.  TÜBİTEM 2019 Konferansı´nın açılışına Cumhurbaşkanımızın gerçekleştireceği Büyükşehir Belediye Başkanları Toplantısı´na katılmak üzere Ankara´ya giden Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, katılmadı. Konferansa iştirak eden Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hasan Nuri Kuş, Türkiye´nin fiziki alt yapısı en mükemmel illerinden birisi olan Kayseri´nin bilimsel alt yapısını da mükemmel hale getirmek için çalıştıklarını söyledi.

TÜBİTEM Konferansı´nda bu yıl Bilim Merkezleri ve Okul Dışı Öğrenme temasıyla başladı. İki gün sürecek olan konferansın açılışı Kadir Has Kültür Sanat Merkezi´nde gerçekleştirildi. Konferansın açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hasan Nuri Kuş, Kayseri´nin bilime en yatkın şehirlerden birisi olduğunu söyledi. Kayseri Bilim Merkezi´nin şehre olan katkısından bahseden ve Büyükşehir Belediyesi´nin TÜBİTAK ile birlikte şehrimize kazandırdığı Bilim Merkezi´nin henüz 4 yılını dahi doldurmadan 400 bin ziyaretçiye ulaştığını ifade eden Başkan Vekili Hasan Nuri Kuş, “Bilim Merkezlerini en işlevsel kullanan ve en çok ziyaretçiyi ağırlayan illerin başında Kayseri geliyor. Düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz; Bilim Kampları, Yaz Kampları, Sömestr Kampları, Astronomi Kampları, Hafta Sonu Atölyeleri, Okul Grupları Atölyeleri, Canlılar Dünyasına Yolculuk Atölyeleri, Robotik Kampı ve Doğa Bilimleri Kampı gibi etkinliklerle ziyaretçi sayımızı artırıyoruz. 2019 yılının başından şu güne kadar 265 adet farklı bilim dallarını kapsayan atölye çalışması yaptık ve yaklaşık 2 bin 500 öğrenciye ulaştık. 32 aylık dönemde ise bu sayı 9 bini buldu. Ayrıca 27-28-29 Eylül tarihlerinde bu yıl 4´üncüsünü düzenleyeceğimiz bilim şenliklerimizde bugüne kadar yaklaşık 80 bin kişi ağırladık. Bu şenliklere okullarımız büyük ilgi gösterdi. Atölye çalışmaları, bilim kampları ve bilim şenliğinin yanı sıra okul gezileri, zaman zaman bilimsel sahne gösterileri, öğretmen eğitimleri, güneş enerjili araç yarışı gibi etkinlikler gerçekleştirerek bilime ilgiyi daha da artırmaya gayret ediyoruz” dedi.

Kayseri Bilim Merkezi´nde bulunan TÜBİTAK´ın 150 deney düzeneği ve özel tasarım galerileriyle yetinmeyerek yeni bilimsel alanlar oluşturduklarını da dile getiren Başkan Vekili Hasan Nuri Kuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle Yamula bölgesindeki kazı çalışmalarında 7,5 milyon yıllık olduğu belirlenen dünya doğa tarihinin en önemli fosillerine ulaşıldı. Dünyanın dikkatini çeken bu fosiller Kayseri Bilim Merkezi´nde kurduğumuz laboratuvarda sergilenmeye hazır hale getirildi ve 7 aydır halkımızın ilgi ve beğenisine sunuluyor. Bilimi sevdirmek ve bilime olan ilgiyi artırmak için Büyükşehir Belediyemizin yapmış olduğu bir başka çalışma ise Bilim Akademisi. Bilim Akademimiz; Öğretmen Akademileri, Lise grupları için Astronomi, Robotik, Kimya ve Biyoloji Akademileri, ilk ve ortaokullar için de Fen Okulları adı altında çalışmalar düzenleyecek. İlkokuldan lise son sınıfa kadar ve dahası öğretmenlerimize kadar planlamalarımız hazır durumda. 2´şer aylık periyodlarda eğitim anlamında her kesimin bilimsel çalışmalardan faydalanmasını amaçlıyoruz. Bir sonraki çalışmamız da inşallah Çocuk Üniversitesi olacak.”

Bilimsel zekanın heba olmaması için yeni çalışmalar yapmak ve yeni projeler gerçekleştirmek gerektiğini vurgulayarak Kayseri´de bilim alt yapısı oluşturmak için çalıştıklarını ifade eden Hasan Nuri Kuş, “Milli Eğitim Müdürlüğümüzle de dayanışma içindeyiz ve elimizden gelen katkıyı sunuyoruz. Kısa süre önce bir hayırseverimizle Kayseri´ye ikinci bilim sanat merkezinin yapılması için protokol imzaladık. Bilim Sanat Merkezlerimizle, TÜBİTAK gibi önemli kuruluşumuzla el ele vererek bu çalışmalarımızı çeşitlendireceğiz ve Türkiye´nin fiziki alt yapısı en mükemmel şehri olan Kayseri´nin bilimsel alt yapıda da en güçlü il olması için azami gayreti göstereceğiz” diye konuştu.

“KÜRESEL LİDERLİĞİN YOLU BİLİMDEN GEÇİYOR”

TÜBİTEM 2019´a katılan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da, ülkelerin güçlü olmasının yolunun bilimden geçtiğini belirtti. Bilime yönelik farkındalığı artırmak için gayret ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Mandal, “Bölgesel ve küresel lider olmak istiyorsak ürettiğimiz bilginin etki değerinin yüksek olması lazım. Bunun için nitelikli bilginin üretilmesi ve nitelikli insan kaynağının geliştirilmesi gerekiyor. Bunun da bilim ve teknoloji farkındalığı olmadan olmayacağını biliyoruz. Bilim toplum faaliyetlerine ne kadar doğru ve anlamlı yatırım yaparsak gelecekteki hedeflerimize ulaşma noktasında da başarılı oluruz” dedi.

TÜBİTEM Konferansı açılış konuşmalarının ardından bilim merkezleri ve okul dışı öğrenmeyi ele alan oturumlarla devam etti. Konferansa belediye başkanları, rektörler, akademisyenler, bürokratlar, farklı şehirlerdeki bilim merkezlerinin yöneticileri ve eğitimciler katıldı. Konferans çerçevesinde bilimsel çalışmalardan oluşan sergi alanları da oluşturuldu.
https://www.dailymotion.com/video/x7kvfn9 Kayseri Haber Gazetesi Video Haber


(11 Eylül 2019)KAYSERİ´NİN
BİLİMSEL ALT YAPISINA VURGU

Kayseri Haber Gazetesi

Video Tarihi: 11.9.2019 15:46:01
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: KAYSERİ BİLİMSEL YAPISINA VURGU
EMNİYET GENEL MÜDÜR YARDIMCISI KULULAR´A
EMNİYET GENEL MÜDÜR YARDIMCISI KULULAR´A
OSB´DE VEDA YEMEĞİ
AK PARTİ YEREL YÖNETİMLER İSTİŞARE VE DEĞERLENDİRME BÖLGE TOPLANTISI
AK PARTİ YEREL YÖNETİMLER İSTİŞARE VE DEĞERLENDİRME BÖLGE TOPLANTISI
AFYONKARAHİSAR´DA DÜZENLENDİ
BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, FARKINDALIK İÇİN EL KOYDU
BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, FARKINDALIK İÇİN EL KOYDU
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Türkiye Alzheimer Derneği Kayseri Şubesi´nce düzenlenen kermese katıldı.
BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ,  SUVEYDA´NIN SETİNDE
BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, SUVEYDA´NIN SETİNDE
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Ünlü Yönetmen Mesut Uçakan´ın Tomarza´da çekimlerini sürdürdüğü “Suveyda” isimli sinema filminin setini ziyaret etti.
KOCASİNAN BELEDİYESİ´NDEN BOZTEPE´YE DAHA KONFORLU YOL
KOCASİNAN BELEDİYESİ´NDEN BOZTEPE´YE DAHA KONFORLU YOL
Kocasinan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Boztepe Mahallesi Mahmut Şahin Caddesi´nde asfalt yenileme, yol genişletme ve kaldırım döşeme çalışması devam ediyor.
BAŞKAN PALANCIOĞLU, ALZHEİMER HASTALIĞINA DİKKAT ÇEKTİ
BAŞKAN PALANCIOĞLU, ALZHEİMER HASTALIĞINA DİKKAT ÇEKTİ
Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu ve Eşi Emel Palancıoğlu 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla Alzheimer Derneği Kayseri Şubesi´nin düzenlediği etkinliğe katıldı.
İL MÜFTÜSÜ GÜVEN:“ AŞURENİN TOPLUMSAL BARIŞA KATKISI BÜYÜKTÜR”
İL MÜFTÜSÜ GÜVEN:“ AŞURENİN TOPLUMSAL BARIŞA KATKISI BÜYÜKTÜR”
İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven Aşure gününün toplumsal barış açısından önemli bir katkı olduğunu söyledi.
BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ:
BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ:
“İNSANLARA TEPEDEN BAKAN BİR ANLAYIŞTA DEĞİLİZ”
AK PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ NERGİS:
AK PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ NERGİS:
“YENİ KURULACAK PARTİYE KATILMAK GİBİ BİR NİYETİM YOK”
VATAN PARTİSİ KURMAYLARI
VATAN PARTİSİ KURMAYLARI
DİYARBAKIR´LI ANNELERE DESTEK VERDİ
MELİKGAZİ BELEDİYESİ´DEN BÜYÜKPOYRAZ CAMİİ´NE ÇEVRE DÜZENLEMESİ
MELİKGAZİ BELEDİYESİ´DEN BÜYÜKPOYRAZ CAMİİ´NE ÇEVRE DÜZENLEMESİ
Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Yıldırım Beyazıt Mahallesinde yar alan Büyükpoyraz Camii´nde devam eden çevre düzenleme çalışmalarını yerinde inceledi.
TALAS BELEDİYESİ´NDEN REŞADİYE´DE ASFALT ÇALIŞMASI
TALAS BELEDİYESİ´NDEN REŞADİYE´DE ASFALT ÇALIŞMASI
Talas Belediyesi yol yapım ve asfalt ekipleri Reşadiye Mahallesi´nde asfalt çalışması gerçekleştirdi.
EV TURŞUSU YAPMANIN 9 ALTIN KURALI
EV TURŞUSU YAPMANIN 9 ALTIN KURALI
Sıcak havaların son demlerini yaşadığımız bugünlerde özellikle lahana, karnabahar ve kırmızı pancar gibi kış sebzeleri tezgahlardan göz kırpmaya başladı.
DOKTOR BAŞKAN´DAN ‘ALZHEİMER´ UYARISI
DOKTOR BAŞKAN´DAN ‘ALZHEİMER´ UYARISI
ULUÇINARLAR YAŞLI YAŞAM MERKEZİ 1 AYA HİTMETTE
BÜYÜKKILIÇ İTFAİYE HAFTASI´NI KUTLADI
BÜYÜKKILIÇ İTFAİYE HAFTASI´NI KUTLADI
KAYSERİ İTFAİYESİ´NİN KURULUŞUNUN 93´ÜNCÜ YIL DÖNÜMÜ
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
23 Eylül 2019 Pazartesi
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL