KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

TEMMUZ’DA KAYSERİ’DEN 234.5 MİLYON DOLARLIK İHRACAT YAPILDI

İHRACATIMIZ TOPARLANIYOR

ÖZCAN, İHRACAT VERİLERİNİ DETAYLANDIRDI

İHRACATTA PANDEMİ ETKİSİ GÖRÜLÜYOR

KAYSERİ ŞEKER’DEN EKONOMİYE CAN SUYU

ÇİFTÇİYE 68 MİLYON LİRA SULAMA VE BAYRAM AVANSI ÖDENDİ

KONUT SATIŞLARI REKOR KIRDI

KAYSERİ’DE SATIŞLAR YÜZDE 34 ARTTI

BAĞLAMIŞ’TAN KURBAN AÇIKLAMASI

KURBANLIK KONUSUNDA SIKINTI YAŞAMAYACAĞIZ

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARINDA YÜZDE 15 ARTIŞ ÖNGÖRÜLÜYOR

GALERİCİ AHMET YURTLU: KISA VADEDE ARABA ALMAYI DÜŞÜNENLER ÇABUK DAVRANMALI

ERCİYES ANADOLU HOLDİNG İSO İLK 500 GİREN ŞİRKETLERİNİ TANITTI

“Başarının gerçek mimarları bu şirketlerin genel müdürleridir”

İŞVERENE İSTİHDAM TEŞVİKİ ARTIRILDI

PROJENİN SÜRESİ 6 AY UZATILDI

İSO İLK 500’DE 15 KAYSO ÜYESİ FİRMA YER ALDI

BÜYÜKSİMİTÇİ’DEN FİRMALARA TEBRİK

NURSAÇAN’DAN İSO 500 DEĞERLENDİRMESİ

15 FİRMA İLK 500’DE YER BULDU

BAŞKAN AKAY TOKAT’TA

BUĞDAY İLE KOYUN GERİSİ OYUN

KOCASİNAN'DA 'TEMİZ TARLA, TEMİZ ÜRÜN' KAMPANYASI BAŞLATILDI

AMAÇ, ÜRETİMDE KALİTEYİ ARTIRMAK

KTO’DA TURİZM SEKTÖRÜ KREDİLERİ KONUŞULDU

TURİZM TEMSİLCİLERİ İLE KAMU BANKALARI KTO’DA TOPLANDI

HAVALAR ISINDI MEYVE FİYATLARI DÜŞTÜ

KAYISININ KİLOSU 10 TL’DEN SATILIYOR

KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ KARAMUSTAFA, KKTC KANAL T’DE ‘TURİZMİ’ ANLATTI

KARAMUSTAFA: TÜRKİYE, TURİZM SEKTÖRÜYLE, GÜÇLÜ VE LİDER BİR ÜLKE KONUMUNDADIR

DAĞITIMI YAPILAN TOHUMLAR BOY VERDİ

“CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATINI YERİNE GETİRMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

KAYSERİ’DE ODALAR ORTAK MESLEK KOMİTELERİ MÜŞTEREK İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

GÜLSOY: PANDEMİNİN BİZE VERDİĞİ MESAJLARI İYİ OKUMAMIZ LAZIM

Kayseri’de il ilçe Oda/Borsa Genişletilmiş Müşterek Meslek KomitesiToplantısında konuşan TOBB Başkanı RifatHisarcıklıoğlu, yeni normalleşme sürecinde Odalara ve Borsalara, daha büyük görev ve sorumluluk düştüğünü belirterek “Bu dinamik bir süreç, her gün yeni bir konu, yeni bir sıkıntı ortaya çıkıyor. Dolayısıyla hiç ara vermeden üyelerimizle temasta olup, sıkıntı ve önerileri toplamayı sürdürelim.” dedi.

Kayseri Ticaret Odası (KTO) ev sahipliğinde Kayseri il ilçe Oda/Borsa Genişletilmiş Müşterek Meslek Komitesi toplantısı video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı RifatHisarcıklıoğlu’nun konuk olduğu toplantının moderatörlüğünü Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy yaptı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan KTO Başkanı Gülsoy, Pandeminin verdiği mesajların iyi okunması gerektiğine vurgu yaparak, “KOVİD-19 salgını insan sağlığı, dijitalleşme ve kendi kendine yeten ülke olmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdi” dedi.

Başkan Gülsoy, “Mücbir sebep kapsamının genişletilmesi,  sicil affının genele yayılması ve COVİD-19 salgınının işyerleri için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi yönünde üyelerimizden şikayetler alıyoruz” diye konuştu.

Kayseri Ticaret Odası tarafından üyelerine kullandırılan Nefes ve Can suyu kredileri hakkında da bilgiler veren Başkan Gülsoy, “Nefes Kredisi için şu ana kadar odamızdan  toplam 617 başvuru yapılmış olup bunlardan 410 üyemize 23 milyon 884 bin 500 TL kredi kullandırıldı.  Cansuyukredisinde  ise toplam 758 başvurudan 705 üyemiz 17 milyon 560 bin lira kredi kullandı” ifadelerini kullandı.

Kayseri genelinde ticaret ile ulaşım arasında yaşanılan sıkıntılar konusunda bilgiler veren Başkan Gülsoy, Kayseri’ye günde 1, iki özel şirket te hafta da bir ve iki olmak üzere bir haftada toplam 10 sefer düzenlenecek. Yüksek hızlı trenimiz yok, otoban bağlantımız yok. Kayseri-Mersin demiryolumuz sıkıntılı. Havaalanında uçuşlar günde 1’e düşünce ticareti nasıl geliştireceğimizi siz düşünün. Siyasi büyüklerimize defalarca ilettiğimiz havaalanının genişlemesi, Kayseri-Ankara YHT hattı, otoban bağlantısı, lojistik köy, Boğazköprü OSB demiryolu hattı ve Mersin-Kayseri demiryolu hattının iyileştirilmesi sürecinde destek bekliyoruz.” dedi.

HİSARCIKLIOĞLU : “KORONAVİRÜS İLE YAŞAMAYI ÖĞRENECEĞİZ”

Toplantıda konuşan TOBB Başkanı RifatHisarcıklıoğlu ise salgının başladığı Mart ayından itibaren yapılan çalışmalar ile verilen destekler konusunda bilgiler verdi. Salgın hastalıktan dolayı içinden geçilen bu zor süreçte, Odalara ve Borsalara, daha büyük görev ve sorumluluk düştüğünü vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

 “Dinamik bir süreç yaşıyoruz. Her gün yeni bir konu, yeni bir sıkıntı ortaya çıkıyor. Koronavirüs ile yaşamayı öğreneceğiz. Normalleşme sürecine geçtiğimiz bu günlerde ihtiyaç duyulan sektörel destek tedbirlerini hükümetimize ileteceğiz. Hiç ara vermeden üyelerimizle temasta olup, sıkıntı ve önerileri toplamayı sürdürelim. Sizlerin de bu vizyonla çalıştığınızı, üyelerimize hizmete devam ettiğinizi memnuniyetle görüyorum. Sağolsunlar, tüm başkanlarım, canla-başla gayret gösteriyor. Üyelerimizin nabzını tutuyor, onlara tercüman oluyor, öneriler hazırlayıp, bize aktarıyorlar.”

BÜYÜKSİMİTÇİ : KAYSERİ GÜMRÜKLER BAŞ MÜDÜRLÜĞÜ KURULMASINI TALEP EDİYORUZ

Daha sonra söz alan KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcılıoğlu’na teşekkür ederek, “Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü günden itibaren hızlıca aksiyon alarak birçok talebimizi hükümete ilettiniz. İlgili Bakanlıklar ve kurumlar nezdinde sürekli olarak takip ettiğiniz konuların birçoğu sayenizde sonuçlanmış durumda. Gece gündüz demeden bu zor süreçte bizlere verdiğiniz tüm bu desteklerden dolayı şahsım ve yönetim kurulum adına şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

Daha sonra üyelerinden gelen sorunlara değinen Büyüksimitci, İran kapılarının kapalı olmasından dolayı uluslararası nakliye yapan firmaların ciddi manada sıkıntıda olduğunu belirterek, Kapıkule’de yapıldığı gibi geçici olarak dorse değişimine izin verilmesi veya kapının tamamen açılması yönünde talepleri olduğunu söyledi.

Karşılıksız çeklere de değinen Başkan Büyüksimitci, “Çeklerin mücbir sebep gösterilerek karşılıksız yazılması neticesinde alacaklının mağduriyetinin önlenmesi için bankalar tarafından ödeme sistemi geliştirilmeli. Gerekirse çek sahibinin bankalar tarafından kredilendirilmesi, çek sahibinin de sıkıntıya sokulamaması anlamında talebimiz var” dedi.

Son olarak Kayseri’ye Gümrükler Baş Müdürlüğü kurulması yönünde talepleri olduğunu ileten Başkan Büyüksimitci, “Sayın Başkanım bildiğiniz gibi Kayserimiz en çok ihracat yapan 10’uncu şehir konumunda.  Gümrükler konusunda sizden bir talebimiz olacak. İhracatta ve ithalatta yaşanan sorunları çözmek adına Kayseri Gümrükler Baş Müdürlüğü ve Kayseri Gümrük Laboratuvarları kurulmasını talep ediyoruz” diye konuştu. 

BAĞLAMIŞ : SAĞLIK İLE GEÇİM ARASINDAKİ DENGEYİ İYİ AYARLAMAMIZ GEREKİYOR

Toplantıda söz alan Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış ise şunları söyledi.

“ Çok şükür, şimdi normalleşme sürecini konuşmaya başladık. Biz bu süreçte, TOBB Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu öncülüğünde ekonomi için hazırlanan destek paketlerine katkı sağladığımız gibi, şimdi de normalleşme sürecinin planlanmasına da hep birlikte katkı sağlıyoruz.Kuşkusuz burada, sağlık ile geçim arasındaki dengeyi ayarlamamız gerekiyor. Normalleşme sürecini de iyi planlanmış bir şekilde yürüttüğümüz takdirde, bu süreci en az hasarla atlatacağımıza inanıyorum. İnşallah bu zor günleri hep birlikte geride bırakacağız”

Toplantıda Develi Ticaret Odası Başkanı Mustafa Maşlak, Bünyan Ticaret Odası Başkanı Naim Yavuz, Yahyalı Ticaret Odası Başkanı Ahmet Koyuncu birer selamlama konuşması yaptı. Yüksek İstişare, Genç Girişimciler, Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri ile Meslek Komite Başkanları ve Meclis Üyeleri de  söz alarak sıkıntı ve taleplerini iletti. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda TOBB Başkanı RifatHisarcıklıoğlu, Oda-Borsa Başkanları ve üyelerden gelen talepleri tek tek not alarak çözüm noktasında yardımcı olacağını belirtti.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ