KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ 2020’DE YAPILANLARI, 2021’DE YAPILACAKLARI ANLATTI

“2021’DE DEV PROJELER İLE 3 MİLYAR 897 MİLYON TL’LİK YATIRIM PLANLANDI”

MELİKGAZİ 2020’DE GERİ DÖNÜŞÜMÜ AKSATMADAN TAMAMLADI

3 BİN 500 BİNA, 135 BİN DAİRE, 285 MARKET, 5 AVM, 302 OKULDA GERİ DÖNÜŞEBİLİR ATIK TOPLANDI

KOCASİNAN’IN DÖNÜŞÜM KONUTLARI İÇİN KURA ÇEKİMİ BÜYÜK YANKI UYANDIRDI

“KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUNU BİZİM İÇİN BİR FIRSATTIR”

TALAS’IN SOKAK HAYVANLARI ÖZEL EKİBİ

“HER CANLIYA HİZMET”

BÜYÜKŞEHİR’İN ‘KAR’ TİMİ, HAFTA SONU 276 MAHALLE YOLUNU ULAŞIMA AÇTI

12 İLÇEDE KAPANAN 276 MAHALLE YOLU ULAŞIMA AÇTILDI

KARLA MÜCADELEDE MELİKGAZİ'DEN YENİ VE HIZLI YÖNTEM

ISI HARİTASINA AKTARILAN YENİ BİR SİSTEM

MMO ŞUBE BAŞKANI SÜLEYMAN VAROL ÇAĞRIDA BULUNDU

“YARINIMIZI KORUMAK ADINA SUYUMUZU KORUYALIM”

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM A.Ş.

DÜNYAYA AÇILDI

MELİKGAZİ’DE PANDEMİ KISITLAMASINDA

KÜLTÜR HİZMETİNE DEVAM EDİLDİ

BAŞKAN YALÇIN

“EĞİTİMLER, HİZMET KALİTESİNİ ARTIRIYOR”

KOCASİNAN’IN

YUNUS EMRE KONUTLARI'NDA MUTLU SON

HAVUÇ  DEYİP GEÇMEYİN  !

KANSERİ  ÖNLEYİP, YAŞLANMAYI YAVAŞLATIYOR…

METEOROLOJİ DUYURDU

KAR YAĞIŞI DEVAM EDECEK

ERCİYES'TE PİSTLER

KAYAKSEVERLERLE DOLDU

KAYSERİLİ 93 YAŞINDAKİ ŞERİFE NİNE’DEN

AŞI OLUN ÇAĞIRISI

KAYSERİ POLİSİ'NDEN

HAYVANLARA YEM DESTEĞİ

Gürkan Ofis Mobilyaları

KAYSERİ VALİSİ ŞEHMUS GÜNAYDIN KAYSERİLİLERİ UYARDI

VALİ GÜNAYDIN: “KORONA VİRÜS İLE HEP BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİYİZ”

Vali Şehmus Günaydın, Polisevi’nde tertiplenen sohbet toplantısında medya mensupları ile bir araya gelerek ilimizdeki ‘Pandemi Süreci’ni değerlendirdi. İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli’nin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Vali Günaydın Organize Sanayi Bölgesi'nde Covid-19 vakalarının arttığına dikkat çekip, temaslı işçinin 14 gün izolasyon iznine ayrılması gerekirken başka fabrikada çalıştığını hatırlatarak “Rasyonel düşünmek lazım. Bu mücadeleyi hep birlikte yapmak lazım” ifadesini kullandı.

Polisevi’nde düzenlenen sohbet toplantısında ilimiz medya mensupları ie bir araya gelen Vali Günaydın ve İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, kentteki Kovid-19 sürecini değerlendirdi. Bazı günler kentte 4 bin test yapıldığını anlatan Günaydın, ne kadar çok test yapılırsa o kadar vaka yakalandığını dile getirdi. Evde tedavi edilenlerin iyileşme oranının yüzde 95 olduğuna dikkati çeken Günaydın, "Önemli olan vaka artışını engellemek. Devlet görevini yapacak ama vatandaş da üzerine düşeni yapmalı. Görevdeki arkadaşlarımız özellikle sağlık çalışanları yoruldu. Dün 85 öğretmen geldi gönüllü olarak çalışmak için." diye konuştu.

Sözlerinin devamında tedbirlere uyulmadığı sürece vaka sayısının artacağının altını çizen Vali Günaydın "Organize Sanayi Bölgesi'nde sayı artınca temaslı işçi 14 gün izolasyon alıp gidip başka fabrikada çalışıyor. Bu olacak iş mi? 'İhracat arttı, iş yetişmiyor' diyorlar. Senin ihracatın için binlerce kişi tehlikeye giriyor. OSB ve Kayseri Sanayi Odasını uyardık, yakın temaslıları da izole edin dedik. Fabrikayı kapat mı demek, maske, mesafeye dikkat et mi demek daha maliyetli? Rasyonel düşünmek lazım. Bu mücadeleyi birlikte yapmak lazım. Aklımıza gelen bütün tedbirleri alıyoruz, uyarıları yapıyoruz. Kararlı şekilde bu tedbirleri anlatacağız. Çevre iller sıkışınca test için onlara da yardımcı oluyoruz. Arkadaşlarımız 24 saat çalışıyor. Hiç boş durmuyorlar. Sadece makinenin temizliği için kısa süre ara veriliyor. Bu şekilde gidersek önümüzdeki günlerde çok zorlanacağız. Düğünlerde kuralları ihlal edenlerden tespit edebildiklerimize 3 bin 150 lira ceza kestik." değerlendirmesini kullandı.

Vali Günaydın, eğitimle ilgili tüm senaryolara hazır olduklarını, çocukların sağlıklı koşullarda okula gitmeleri için tedbirlere hep birlikte uyulması gerektiğini aktarıp,"Kovidli cenazeye gidiliyor, düğüne gidiliyor" ifadesini kullanan Vali Günaydın, "Kayserililer Nevşehir'de düğün yapıyor. Taşımalı düğün. Bunlarla ilgili ihbar gelmişti. Tedbir aldık. Çevre illerin valileriyle görüştük. Cezası var zaten ama aynı zamanda kul hakkına giriyorsunuz. İnsanların hayatını tehlikeye atıyorsunuz." diyerek sözlerini noktaladı.

İl Sağlık Müdürü Benli ise 24 saat içinde PCR testi sonucu vermeye çalıştıklarını, numune alınan riskli kişilerin evlerinde izole olması gerektiğine dikkat çekip, Covid-19 pozitif vakaların temas ettikleri kişilerin isimlerini vermekten kaçındıklarını hatırlatarak "72 saat içinde temaslı 15 dakikadan fazla ve 1,5 metreden yakın olanları tespit ediyoruz. Önceden temaslı tespitimiz 6,2'ydi şimdi 3 kişiye düştü. Bizlere söylemiyorlar, söylemeyen bir kişi 3-4 kişiye bulaştırıyor. Bu sarmaldan kurtulmak için doğru bilgi verilmesi çok önemli. 3-4 gün sonra ismi söylenmeyip saklanan kişi bize geliyor ve o da bulaştırmış oluyor. Yaklaşık 5 günde belirti veriyor. Salgının kontrolü için temaslılar evde kalmalı. Evde durmayanları yurtlara yerleştiriyoruz." şeklinde konuştu.

İl Müdürü Benli, filyasyon ekiplerine doğru bilgi vermeyenlerin fabrikalarını kendilerinin kapatmak zorunda kaldığını da vurgulayarak "Kayseri"de şu an herkesi Kovid-19 gibi düşünüp tedbir almalıyız. Zincir kırılırsa toparlamak zor. İzolasyondaki odadan çıkarken bile maske takmalı, ayrı tuvalet kullanmalı. Bölgenin sağlık üssüyüz ama Kovid-19 sayısı artınca normal hasta alımını azaltıyoruz. Karı koca aynı odada yatmak istemiyor. İkisi de pozitif. 'Virüs yüküm artar.' diyorlar. 2 pozitif aynı odada yatar ama bir şüpheli bir pozitif yatamaz. Testte virüsün genetiğini görüyoruz. 11 işlemden geçiyor. Emek isteyen bir test. İzolasyon sürecinde sıkıntı varsa yeniden örnek isteniyor. 6 mikronluk bir virüs. Ortamda kırıntı olursa makinedeki diğer örneklere de bulaşıyor. Cihazdaki testlerin hepsi pozitif çıkarsa kontamine olmuş sayıyor ve cihazı durdurup temizlik yapıyoruz. Zatürre varsa ölüm nedenine korona yazılıyor. Ölüm komisyonumuz var onlar değerlendirip karar veriyor."dedi.

İl Müdürü Benli sözlerini noktalarken aile hekiminin "Yatış gerekmiyor ama test gerekir." dediği kişilere testin artık evde yapılacağının da altını çizdi.


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ