KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

KTO KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI

KTO BAŞKANI GÜLSOY ÜÇÜNCÜ ÇEYREK BÜYÜME RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

Serhat Çelik: "Asgari ücret insanca yaşamaya yetecek ücret olmalıdır"

BÜYÜKSİMİTCİ İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

BEYDEĞİRMENİ PROJESİ 1 MİLYAR TL KATKI SAĞLAYACAK

BAŞKAN GÜLSOY TÜİK RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

MELMEK’DE EV TEKSTİLİ VE PİKO KURSU

BAŞKAN AKAY ŞEKER ZAMMINI DEĞERLENDİRDİ

ÇEYREK ALTIN 1000 LİRAYA ULAŞTI

KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARINA YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ VERİLECEK

KTB BAŞKANI RECEP BAĞLAMIŞ TARIM FUARINI DEĞERLENDİRDİ

16. KAYSERİ TARIM, HAYVANCILIK VE GIDA FUARI AÇILIYOR

ÜRETİCİDEN HALKA ‘UCUZ 7 GÜN’

KUMSMALL AVM BAŞKANI TARLA 1. YILI DEĞERLENDİRDİ

BAŞKAN BÜYÜKSİMİTCİ: "İHRACATIMIZ GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE ARTMAYA DEVAM EDİYOR”

KAYSERİ’NİN İHRACATI İLK 9 AYDA YÜZDE 45,6 ARTTI

Anahtar Kelimeler: KAYSERİ ŞEKER’ KAMPANYA
Gürkan Ofis Mobilyaları

KAYSERİ ŞEKER’DE YENİ KAMPANYA

Kayseri Şeker, Kayseri Fabrikası’nda 67. pancar alım ve şeker üretim kampanyasını törenle başlattı.

Kayseri Şeker’de 85 gün sürecek 67’nci kampanya dönemi törenle başladı. Pancar alım sahasında gerçekleştirilen törene, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Dede, Kooperatif Yönetim Kurulu Üyeleri Dursun Yıldız ve Ali Türk, Denetim Kurulu Üyeleri Kaan Savruk ve Ümit Korkmaz, Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Üyeleri Gökhan Güzar ve Prof.Dr Mehmet Arslan ile Genel Müdür İsmail Gedik, Kayseri Pancar Kooperatifi Müdürü Mesut Karabulut, Şeker İş Sendikası Şube Başkanı İbrahim Dayı ile çiftçiler ve çalışanlar katıldı.                                                                   Törende konuşan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Fabrika’nın 67’nci kampanya döneminde 1 milyon 128 bin ton pancar işleyerek, 165 bin ton şeker üreteceğini kaydetti. Şeker fiyatında beklenen artışın henüz gerçekleşmemesinin burukluğu içerisinde olduklarını ifade eden Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü “Çok önemli bir iş yaptığımız inancındayız. Çiftçinin helal kazancını, alın terini değerlendirmek için bugün işte bir başlangıç yapıyoruz.  Geçen hafta Boğazlıyan Fabrikamızı, bugünde Kayseri Fabrikamızın kampanyasını başlatıyoruz. 3 Ekim itibariyle de Turhal Fabrika’mızda daha geniş katılımlı bir törenle kampanyamızı başlatacağız. Üç fabrikamız da çiftçimizin helal kazancını, alın terini en iyi şekilde değerlendirmek için çarklarımız dönmeye başlayacak. Her zaman söylüyoruz bu dumanlar tütsün, bu çarklar dönsün ki;  binlerce, on binlerce insanın geçim kapısı, hem bugünü, hem geleceği onun için buraların en iyi şekilde en başarılı şekilde işinin yürümesi sürdürülmesi lazım. Biz bu heyecanı duyuyoruz ama özellikle son yıllarda şunu görüyorum, bu sene daha net bir hale geldi maalesef şeker sektörü öksüz, şeker sektörü sahipsiz, Türkiye de her ürünün, her işin bir sahibi bulunuyor da maalesef şeker sektörü sahipsiz.Aylardır benim şeker fiyatlarının yeniden düzenlenmesi konusunu anlatmadığım merci kalmadı. Yani böyle nefesim tükeninceye kadar anlattım. Emin olun ve maalesef bakıyorum bu işe benim gibi bir kaç kişi sahip çıkıyor. Onlarla beraber bir şekilde yapmaya çalışıyoruz, onun dışında özelleşen fabrikaların sahipleri de bir sürü zararda olmalarına rağmen, Türk Şeker iyice batağa gitmesine rağmen kimseden ses çıkmıyor”                                 

Pancar taban fiyatının 420 lira olarak açıklanmasıyla birlikte geçen yıla göre bu yıl 400-450 milyon gibi bir maliyet artışı olacağına dikkati çeken Başkan Akay, şeker zammının kaçınılmaz olduğunu, aksi durumda söz konusu maliyet yükünün şeker fabrikalarını çok ciddi sıkıntıya düşüreceğini kaydetti.

Tören, geleneksel hale gelen fabrikaya ilk pancarı getiren Hakan Sevinç, Mehmet Asker ve Recep Aslan’a ödüllerinin verilmesi, dua ve kurban kesimini müteakiben, fabrikaya ilk pancarın alınmasıyla sona erdi.