KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

HUZUR ÇINARI, HUZUR DAĞITIYOR

BAŞKAN AYDIN KORONA VİRÜSE YENİK DÜŞTÜ

BAŞKAN YALÇIN FATMA TEYZE’ NİN DE DUASINI ALDI

VATANDAŞ PAHALILIK VE İŞSİZLİKTEN DERTLİ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DİKTİĞİ ÇİÇEK SAYISI 10 MİLYONA ULAŞTI

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, YANGIN ÇIKAN FABRİKADA İNCELEMELERDE BULUNDU

DÜŞÜK REKOLTE, YÜKSEK FİYAT ENDİŞESİ YARATTI

KADES BİLGİLENDİRMESİ

ÜNİVERSİTELİLERE SICAK ÇORBA HİZMETİ

DOLANDIRICILARA DİKKAT !

KOCASİNAN’DA SONBAHAR BAKIMI

KAYSERİ ŞEKER’E SOSYAL SORUMLULUK YÖNETİMİ BELGESİ

KAYSERİ’DE 2021 YILINDA 3 MİLYON 953 BİN AĞAÇ TOPRAKLA BULUŞTURULACAK

BAŞKAN YALÇIN HAYVAN DOSTLARI ZİYARET ETTİ

DEVELİLİLER TURNA BALIĞI AVLADI

KADINA ŞİDDETE ‘HAVADAN’ FARKINDALIK

Anahtar Kelimeler: KAYSERİ SAKİNLERİ “SUCUK” DİYOR
Gürkan Ofis Mobilyaları

KAYSERİ SAKİNLERİ ÖNCE “SUCUK” DİYOR

Pastırma ve sucuk denince akla ilk gelen şehir olan Kayseri’de vatandaşın ilk tercihinin sucuk mu, pastırma mı olduğunu merak edenler için ilimiz esnafına mikrofon uzattık ve bakın ne cevap aldık.

Pastırma ve sucuk üretimin merkezi olan ilimizde de, hem pastırma hem de sucuk çok tüketiliyor. Özellikle yaz aylarının gelmesi ve gurbetçi vatandaşların gelişi satışları yükseltiyor.

Pandemi ve normalleşme sürecinde pastırma ve sucuk satışlarını düştüğüne dikkat çeken  Pastırmacı esnafı Mustafa Öksüzkaya gurbetçilerin gelmesi ile hareketlenen satışaların  yeniden düşüşe geçtiğini vurgulayarak şöyle konuştu. “Pandemi süreci mevsim itibariyle bizim için iyi geçti. Pandeminin ilk zamanları durgunluk yaşadık. Bu durgunluğun sebebi ise vatanlarımızın korkusundan kaynaklanıyordu. Normalleşme ile birlikte iş hareketlenmeye başladı. Ramazan ayında olan kapanma ile yeniden durgunlaşma yaşadık. Gurbetçilerin gelmesi hareketlenmeye sebep oldu. Gurbetçilerin yeniden ülkelerine dönmeleri yeniden işlerimizi düşürüyor.”

İlimiz sakinlerinin sucuk mu? pastırma mı? tercih ettiği sorusuna sucuk olarak cevap veren  Öksüzkaya, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Ramazan ayının gelişi ile bir yükseliş oldu. Bu da kırmızı etin fiyatlarından dolayıdır. İşin özüne bakacak olursak en büyük sıkıntı yem fiyatlarıdır. Bu fiyatlara gelen zamlar, et ve et ürünlerinin fiyatlarının artmasına neden oldu. Sucuk satışlarımız, pastırmaya göre daha fazladır. Pastırma biraz daha lükse kaçıyor.”

Haber: Şevket Tekin