KAYSERİ TABİP ODASI BAŞKANI PROF.DR. PER,
“AFRİN ŞEHİTLERİNE HÜRMETEN HİÇBİR TALEBİMİZ YOK”
Tarih: 14.3.2018 16:55:45/ 507okunma / 0yorum

14 Mart Tıp Bayramı tüm yurtta  çeşitli etkinliklerle kutlandı… İlimizdeki kutlamalar  Kayseri Tabip Odası Yönetimi ve Üyelerinin  Atatürk Anıtı´na  çelenk sunması  ile starat verdi…  Kutlamalar  kapsamında  oda üyelerini  ve medya mensuplarını  kahvaltıda ağırlayan Kayseri  Tabip Odası Yönetimi adına  günün anlam ve önemine binaen bir değerlendirmede  bulunan  Başkan Prof.Dr.Hüseyin  Per  "Afrin´de ‘Teröristlerle birlikte bizleri de öldürün´ diyebilen haysiyet sahibi şehit komutanlarımıza hürmeten sorunlarımızdan bahsetmeyeceğim” değerlendirmesinde  bulundu…

İlimizdeki 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri Kayseri Tabip Odası Yönetimi ve Üyelerinin  Atatürk Anıtı´na  çelenk sunması  ile start verdi…  Ata´nın manevi huzurunda başata Gazi Mustafa Kemal  ve silah arkadaşları olmak üzere  vatan savunmasında  şehadete eren bütün şehitlerimizin anısına  saygı duruşunda  bulunan  sağlık ordusunun yılmaz  neferleri  hekimlerimiz adına  Erciyes Üniveristesi Tıp Fakültesi  Dekan Vekili  Prof.DR. Murat  Borlu kısa  bir değerlendirmede bulunarak  14 Mart Tıp Bayramı´nın  bizim  milli bir günümüz olduğunun  altını çizdi…

Daha  sonra  Vali Süleyman Kamçı´yı makamında ziyaret  ederek  kısa sohbet gerçekleştiridiler…

Kutlamalar  kapsamında  son olarak  oda üyelerini  ve medya mensuplarını  kahvaltıda ağırlayan Kayseri  Tabip Odası Yönetimi adına  günün anlam ve önemine binaen bir değerlendirmede  bulunan  Başkan Prof.Dr.Hüseyin  yaptığı değerlendirmede  sözlerine  sağlık hizmetlerinin ülkemizde en üst seviyeye çıkarılması için fedakarca çalışan hekimlerin  ve tüm sağlık çalışanlarının  Tıp Bayramı´nı kutlayarak başlayarak “ 14 Mart 1827 Türkiye´de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart tarihi "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır. İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart´ında işgal altındaki İstanbul´da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran´ın önderliğinde tıbbiyeliler işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. Dün Nemrut Mustafa tarafından verilen idam kararı ile şehit edilen Boğazlıyan kaymakamı Kemal beyi sırtlarında taşıyan tıbbıyeliler bugünde aynı ruh ve inanca sahiptir. 1915 yılında Tıbbıye´ye kaydolan 1. sınıf öğrencilerinin tamamı Çanakkale´de şehit düşmüştür. Bu nedenle 1921 yılında Mektebi Tıbbıye-i Şahane 1921 yılında hiç mezun verememiştir” ifadelerini kullandı.

Tabip Odası Başkanı  Prof.DR. Per  sözlerinin devamında   “Hekimlerin özlük hakları, yıpranma payı, sağlık çalışanlarına şiddet, mesleki hastalıkları artmış iş yükü neticesinde artan iş kazaları, artan psiko-sosyal sorunlar, özel sektörün ezici tahakkümü, mecburi hizmetler gibi sorunlarımızdan Afrin´de ‘Terörist ile birlikte bizleri de öldürün´ diyebilen haysiyet sahibi şehit komutanlarımıza hürmeten bahsetmeyeceğim. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 20 Ocak 2018´de Türkiye´nin sınır hattı ile bölgedeki güvenlik ve istikrarın sağlanması, bölge halkının teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarılması ve evimizin önündeki pisliklerin temizlenmesi amacıyla Uluslar arası Hukuk´un verdiği hakla Suriye´nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde yedi düvele karşı başlatılan ‘Zeytin Dalı Harekatı´nda 54. güne girildi. Allah´tan Mehmetçiğimize yar ve yardımcı olmasını diliyor, ihtiyaç halinde tüm meslektaşlarımızın cepheye koşacağını bu anlamlı günde ilan ediyoruz” şeklinde konuştu.

 ‘Türk Tabipler Birliği Merkez konseyinin Afrin konusundaki tutumunu şiddetle reddediyoruz´ diyen Kayseri Tabip Odası Başkanı Hüseyin Per, “Türk Tabipler Birliğinin Başındaki TÜRK kelimesinin kaldırılmasını da doğru bulmuyoruz. Kurum ile kurumları yönetenlerin ayırt edilmesi gerekliliğini bir kez daha vurguluyoruz. Tıp, ilimler arasında en şerefli sayılan mesleklerden biridir. Ancak bunun en tehlikeli yanı tıp öğrenimi görmediği halde ve tıp bilgisine sahip olmayan kimselerin insanları tedavi etmeye kalkışmalarıdır. Kendi hevesini tatmin etmek ve para kazanmak üzere tıp mesleğini icra etmeye kalkışan ve insanlara kendisini tabip diye takdim eden kişilerin yaptıkları yanlışlıklar kolay kolay telafi edilemez. Bu tür insanlara halkımız itibar etmemeli, Yetkili kurumlar da gerekli denetimler yaparak gerekli cezaları vermelidir. Eğitim ve öğretimden elde edilecek ürün ise aynen toprağın verdiği ürün gibidir. Neyi ekersen onu biçersin. Güzel tohum toprağa düştü mü, güzel ürün verir. Tıp ilmi de iyi bir hazine ve güzel bir azığa benzer. Mükemmel bir şekilde elde edilirse kişiye mutluluk verir. İnsanlığa büyük bir hizmet yapılmış olur. Bu nedenle genç hekim adaylarını bu fikirlerle donatmalı onları iyi eğitmeliyiz. Ülkemizde tıp eğitiminde yaşanan sorunlarında iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Coğrafi bölgelere göre açılması gereken tıp fakülteleri birbirine çok yakın illerde bile açılmakta ve mesleki deneyimleri sınırlı öğretim elemanları ile eğitim yapılmaya çalışılmaktadır. Aynı durum vakıf ve özel üniversiteler içinde geçerlidir” şeklinde konuştu.
Video Tarihi: 14.3.2018 16:55:45
Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: KAYSERİ TABİP ODASI BAŞKANI PROF
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
18 Aralık 2018 Salı
Bugün
Fırtına
7 °C
5 °C
Çarşamba
Fırtına
7 °C
2 °C
Perşembe
Bulutlu
8 °C
1 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL