KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

TEMMUZ’DA KAYSERİ’DEN 234.5 MİLYON DOLARLIK İHRACAT YAPILDI

İHRACATIMIZ TOPARLANIYOR

ÖZCAN, İHRACAT VERİLERİNİ DETAYLANDIRDI

İHRACATTA PANDEMİ ETKİSİ GÖRÜLÜYOR

KAYSERİ ŞEKER’DEN EKONOMİYE CAN SUYU

ÇİFTÇİYE 68 MİLYON LİRA SULAMA VE BAYRAM AVANSI ÖDENDİ

KONUT SATIŞLARI REKOR KIRDI

KAYSERİ’DE SATIŞLAR YÜZDE 34 ARTTI

BAĞLAMIŞ’TAN KURBAN AÇIKLAMASI

KURBANLIK KONUSUNDA SIKINTI YAŞAMAYACAĞIZ

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARINDA YÜZDE 15 ARTIŞ ÖNGÖRÜLÜYOR

GALERİCİ AHMET YURTLU: KISA VADEDE ARABA ALMAYI DÜŞÜNENLER ÇABUK DAVRANMALI

ERCİYES ANADOLU HOLDİNG İSO İLK 500 GİREN ŞİRKETLERİNİ TANITTI

“Başarının gerçek mimarları bu şirketlerin genel müdürleridir”

İŞVERENE İSTİHDAM TEŞVİKİ ARTIRILDI

PROJENİN SÜRESİ 6 AY UZATILDI

İSO İLK 500’DE 15 KAYSO ÜYESİ FİRMA YER ALDI

BÜYÜKSİMİTÇİ’DEN FİRMALARA TEBRİK

NURSAÇAN’DAN İSO 500 DEĞERLENDİRMESİ

15 FİRMA İLK 500’DE YER BULDU

BAŞKAN AKAY TOKAT’TA

BUĞDAY İLE KOYUN GERİSİ OYUN

KOCASİNAN'DA 'TEMİZ TARLA, TEMİZ ÜRÜN' KAMPANYASI BAŞLATILDI

AMAÇ, ÜRETİMDE KALİTEYİ ARTIRMAK

KTO’DA TURİZM SEKTÖRÜ KREDİLERİ KONUŞULDU

TURİZM TEMSİLCİLERİ İLE KAMU BANKALARI KTO’DA TOPLANDI

HAVALAR ISINDI MEYVE FİYATLARI DÜŞTÜ

KAYISININ KİLOSU 10 TL’DEN SATILIYOR

KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ KARAMUSTAFA, KKTC KANAL T’DE ‘TURİZMİ’ ANLATTI

KARAMUSTAFA: TÜRKİYE, TURİZM SEKTÖRÜYLE, GÜÇLÜ VE LİDER BİR ÜLKE KONUMUNDADIR

DAĞITIMI YAPILAN TOHUMLAR BOY VERDİ

“CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATINI YERİNE GETİRMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Anahtar Kelimeler: KAYİMDER BAŞKANI AKDOĞAN:

KAYİMDER BAŞKANI AKDOĞAN:

KONUT KREDİSİ DESTEĞİ SEKTÖRÜMÜZÜ CANLANDIRACAK

Kayseri İmar ve İnşaat Müteahhitleri Dayanışma Derneği Başkanı Levent Akdoğan haber ekibimize yaptığı değerlendirmede ‘Konut Kredisi Destek Paketi’ ndeki 0,64 ve 0,74’lük faiz oranlarının inşaat sektörünün yeniden canlandırılması için çok önemli bir hamle olduğunun altını çizerek “Vatandaşlarımız desteklerden yararlanarak konut sahibi olmaları için çok önemli bir fırsat doğarken aynı zamanda giderek darboğaza giren inşaat sektörü içinde can suyu olacak” ifadesini kullandı.

Kayseri İmar ve İnşaat Müteahhitleri Dayanışma Derneği- Kayimder Başkanı Levent Akdoğan konut kredisi destek paketindeki faiz oranlarının etkilerini haber ekibimize değerlendirdi.

Başkan Akdoğan sıfır konutlardaki 0,64 ve ikinci el konutlardaki 0,74 faiz, bir yıl geri ödemesiz ve 15 yıl eşit ödeme fırsatının belki de bir daha olmayacağına dikkat çekerken vatandaşlara ev sahibi olmak için bu dönemin en doğru zaman olduğunu belirterek “Pandemi döneminde hükümetimizin açıkladığı 100 Milyar TL’lik ekonomik paket vardı. Biz hep şunu diyorduk; açıklanan pakette inşaat sektörüyle ilgili desteğin az olduğu söyledik. 1 Haziran’da devletimiz buna güzel bir destekle cevap verdi. Konut faizlerini düşürdü, bir yıl ödemesiz ve 15 yıl eşit ödeme fırsatı oluştu. İlk başta üç kamu bankamız ve daha sonradan iki özel banka buna eşlik etti. Şu an beş bankada 0,64 ve 0,74 faiz oranları var. Bu oranlar nasıl fark ediyor onu da belirtelim. Müteahhitlerden alınan sıfır konutlarda 0,64 faiz, bir yıl ödemesiz ve 15 yıl eşit ödeme fırsatı ile konut sahibi olabiliyorsunuz. İkinci el konutlarda ise faiz oranı 0,74’tür. Aslında bu belki de bir daha göremeyeceğimiz kredi oranlarıdır. Tabi bu pandemi sürecindeki ekonomik sıkıntıları atlatmak ve sürdürüre birliliği artırmak için yapılmış bir hamledir. Bu desteği çok olumlu karşılıyoruz, sektörü çok canlandıracaktır. İnşaat sektörünün canlanması ekonominin %60’ını etkilediği için birçok sektörde buna paralel olarak bu zincire katılacaktır. “ şeklinde konuştu.

Başkan Akdoğan sözlerinin sonunda açıklanan destek paketlerinden sonra konut satacakların faiz oranlarındaki düşüş kadar ilave zam yapmasının fırsatçılığa neden olduğuna da dikkat çekerek “Konut satan müteahhitler ya da arsa sahipleri olsun veya yatırımcılar olsun, bunu fırsatçılık haline getirilmesin. Burada destekler hem inşaat sektörünü korurken aynı zamanda konut almak isteyen vatandaşlarımıza da bir destek amaçlıdır. Faiz oranındaki düşüş kadar ilave bir zam yaparsanız o zaman tek taraflı bir kazanç ortaya çıkmış olur. Bunu ben doğru bulmuyorum. Bu yönde birkaç şikayet aldık, bizlere de iletildi. Biz bunlarla ilgili ikili görüşmelerimizi yaptık. Bu süreci karşılıklı iyi değerlendirmek lazım. Tekrar etmek gerekirse konut faizlerindeki düşüşle inşallah vatandaşlarımız konut sahibi olabilirler“ değerlendirmesinde bulundu.


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ