KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

KTO’DA E-TİCARET VE E-İHRACAT ZİRVESİ

KTO KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI

KTO BAŞKANI GÜLSOY ÜÇÜNCÜ ÇEYREK BÜYÜME RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

Serhat Çelik: "Asgari ücret insanca yaşamaya yetecek ücret olmalıdır"

BÜYÜKSİMİTCİ İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

BEYDEĞİRMENİ PROJESİ 1 MİLYAR TL KATKI SAĞLAYACAK

BAŞKAN GÜLSOY TÜİK RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

MELMEK’DE EV TEKSTİLİ VE PİKO KURSU

BAŞKAN AKAY ŞEKER ZAMMINI DEĞERLENDİRDİ

ÇEYREK ALTIN 1000 LİRAYA ULAŞTI

KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARINA YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ VERİLECEK

KTB BAŞKANI RECEP BAĞLAMIŞ TARIM FUARINI DEĞERLENDİRDİ

16. KAYSERİ TARIM, HAYVANCILIK VE GIDA FUARI AÇILIYOR

ÜRETİCİDEN HALKA ‘UCUZ 7 GÜN’

KUMSMALL AVM BAŞKANI TARLA 1. YILI DEĞERLENDİRDİ

BAŞKAN BÜYÜKSİMİTCİ: "İHRACATIMIZ GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE ARTMAYA DEVAM EDİYOR”

Anahtar Kelimeler: KASAPLAR ODASI
Gürkan Ofis Mobilyaları

KASAPLAR ODASI

KURBAN KESİM FİYATLARINI AÇIKLADI

Türkiye Kasaplar ve Besiciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kayseri Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Adnan Aydın, kurban kesim fiyatlarını açıkladı.

Türkiye Kasaplar ve Besiciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kayseri Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Adnan Aydın, "Büyükbaş hayvan kesip yüzme ve sekiz parçaya ayırma 300 TL, büyükbaş hayvan sadece baş kesimi 150 TL, küçük baş hayvan kesip yüzme ve dört parçaya ayırma 100 TL, küçük baş hayvan kafa kesimi 50 TL´dir" dedi.

Adnan Aydın, "Odamız sınavla kurban kesme yaka kartı vermektedir. Vatandaşlarımız kurban kestirirken ehil kişilere kestirmeli ve kurban kesim yaka kartına özellikle dikkat etmelidirler" uyarısında bulunarak şu açıklamayı yaptı:

"Kurban Bayramında et çekme işini ?bayram öncesi et çekilir? duyurusu asarak, kasap olmayan bakkal, berber, manav dükkanlarında, sokak ortalarında veya bina görevlileri , paslı kıyma makinalarını kurarak hijyenik olmayan şartlarda insan sağlığını hiçe saymak suretiyle maalesef kıyma çekimi yapılmaktadır. Hatta kasap esnafımızın dükkanının önünde yapılmaktadır. Bu korsan kişilerle kasap esnafımız arasında zaman zaman tartışma çıkmaktadır ve bu tartışmalar kavgaya dönüşebilmektedir.

2000 Yılından itibaren İlçelerimizde Kurban hizmetleri komisyonları kurulup İlçe Kaymakamı, İlçe Belediye Başkanı, İlçe Müftüsü, İlçe Tarım Müdürü, Sağlık Grup Başkanı´nın katılımı ile kurulan bu komisyonun almış oldukları kararda ?Sokak ortasında izinsiz mekanlarda gayri sıhhi şartlarda et çekimine izin verilmemesi ve bu işi Belediye Zabıta Müdürlüklerinin önlemesi? gerektiğini belirtmişlerdir. Ancak yıllardır Belediye zabıta ekipleri bu duruma duyarsız kaldıkları hatta adeta teşvik edercesine Bayramda iki zabıta memuru nöbetçi bıraktıkları, bu memurların da Kurban Komisyonunun almış oldukları kararı uygulamadıkları, hiçbir korsan kişiye ceza kesmedikleri ve hiçbir korsan kıyma makinasını almadıkları müşahade edilmektedir. Dolayısıyla her yıl korsan kıyma makinası artmaktadır.

Ülkemiz Avrupa birliğine girmeye hazırlandığı ve Şehrimizin Avrupa şehirleriyle kıyaslandığı şu günlerde Kurban bayramında sokak ortalarında paslı kıyma makinalarında et çekim işi -ülkemizde 81 vilayetimizde böyle bir uygulama yoktur- sadece Kayseri´mizde vardır. Şehrimiz kurban bayramında dört bin km uzaklıktaki Afrika ülkelerini andırmaktadır. Esnafımız bize Kurban bayramı öncesi ?Belediyelere giderek kıyma makinalarını belediye zabıta müdürlerine vererek boykot edelim? şeklinde bize baskı yapıyor. Bu yılda yine korsan kıyma çekimi yapılırsa, biz, oda olarak basın-yayın ve her türlü haberleşme aracını kullanarak paslı kıyma makinalarını ve zabıtanın görev yapmadığını halkımıza duyuracağız. Yetkililerden daha duyarlı olmalarını bekliyoruz. Vatandaşlarımızdan ricamız ise bu korsan hijyenik olmayan hastalık davetçisi olan yerlerde et çektirmemeleridir. Kasap esnafımız daha sağlıklı ortamda hijyenik kurallara uygun et çekimi yapmaktadır."