İSRAİL´E TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR!
Kayseri´deki Odalar, Sivil Toplum Örgütleri ve Belediyeler Amerika´nın Kudüs´ü İsrail´in başkenti ilan etmesine tepki gösterdi.
Tarih: 7.12.2017 17:15:27/ 1402okunma / 0yorum

Yapılan yazılı açıklamalarla ABD´nin, Kudüs´ü İsrail´in başkenti ilan etmesinin kabul edilemez olduğu ifade edilerek, bu karara tepki gösterdiklerini ve kınadıklarını söylediler.

 

DÜNYA VAR OLDUĞU MÜDDETÇE KUDÜS MÜMİNLERİN HAREMİ OLARAK KALACAKTIR
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada," Dünya var olduğu müddetçe Kudüs müminlerin haremi olarak kalacaktır" dedi.

 

KTO BAŞKANI  MAHMUT  HİÇYILMAZ,

Filistinli Müslümanların İsrail Devleti tarafından acımasızca öldürüldüğünü, insanlık dışı uygulamalara maruz bırakıldığını hatırlatarak, “Birleşmiş Milletlerin aldığı kararlar ile İsrail´in toprağı sayılmayan Kudüs´ün statüsünün değiştirilmeye çalışılması hiçbir hukuki dayanağı olmayan bir harekettir. Alınan kararlar, semavi dinlerin kutsal şehri Kudüs´ün, Filistin´in başkenti olması gerçeğini örtemeyecektir. ABD´nin aldığı Kudüs kararını kınıyoruz” dedi.  Hiçyılmaz, “Müslümanların kanayan yarası olan Kudüs´ün işgal altında tutulmasına tüm dünyanın tepki vermesi gerekmektedir. Bu yalnızca Müslümanların değil, tüm insanlığın meselesidir. Uluslararası hukukun hiçe sayıldığı Filistin meselesinde tarafını ortaya koyan ABD, İsrail´in en büyük emellerinden birine verdiği desteği geri çekmelidir” diye konuştu. Başkan Hiçyılmaz, “Biz Müslümanlar olarak, var gücümüzle bu zulmün karşısında duracağız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın ‘Kudüs, Müslümanların kırmızı çizgisidir´ şeklindeki ifadelerini, bölgedeki sorunları daha derinleştirecek adımların atılmaması konusundaki ikazını destekliyoruz” ifadelerini kullandı.


KUDÜS HEPİMİZİN ORTAK DEĞERİDİR VE VAZGEÇİLEMEZ
Organize Sanayi Odası Başkanı Tahir Nursaçan´da  yaptığı yazılı açıklamada ´´ABD´nin Kudüs´ü İsrail´in başkenti olarak tanıma kararını ve talihsiz açıklamalarını şiddetle kınıyor ve reddediyoruz.  Öncelikle belirtmek isterim ki “Kudüs tarihi, dini ve hukuki açıdan İsrail´in başkenti ilan edilemez. Bu uluslararası mevzuata aykırı bir durum”. ABD´nin bu provokatif, boş ve hiçbir değer ifade etmeyen kararı, Filistin´in başkenti Kudüs olduğu gerçeğini asla değiştirmeyecektir. Bölgede barış ve istikrar bakımından olumsuz yansımaları olacak bahse konu karar, barış zeminini tamamen yok etme riski taşımaktadır. Tüm Müslümanlar için hassasiyet arz eden bu meselede İslam dünyasının ortak tavır sergilemesinin son derece önemli olduğuna inanıyoruz.´´ ifadelerini kullandı. Nursaçan, sözlerini şöyle tamamladı :
´´Sonuç olarak bu maksatlı karar uluslararası hukuk ve ilgili BM Kararlarının açık bir ihlalidir. Zira Kudüs´ün İsrail tarafından ilhakı uluslararası toplum ve BM tarafından reddedilmiştir. ABD´nin tek başına aldığı bu karar, uluslararası hukukun değil, oldubittilerle, gücün hukukunun öne çıktığı kabul edilemez bir durumdur. Bilinmelidir ki; Kudüs nice Peygamberin hatırasını barındıran bir İslam şehridir. Kudüs, tarihten beri, farklılıklar içinde bir arada yaşama tecrübesinin en muhteşem örneğidir.  Bu nedenle; Kudüs hepimizin onuru, şerefi ve ortak davasıdır. Onu korumak için hepimiz gece gündüz çalışmak zorundayız. Bu bizim öncelikle imanımıza ve insanlığa olan görevimizdir. ´´

TÜMSİAD´TAN KUDÜS KARARINA SERT TEPKİ
TÜMSİAD Kayseri Şube Başkanı Nusret Uğurlu, ‘´Kudüs Filistin´dir, mukaddestir ve Müslümanlarındır. Ne biz ne de İslam âlemi bu kararı asla kabul etmeyeceğiz´´ dedi. ABD Başkanı Trump Müslüman coğrafyada büyük tepki doğuracak Kudüs açıklamasını Beyaz Saray´da yaptı ve ABD´nin Kudüs´ü resmen İsrail´in başkenti olarak tanıdığını açıkladı. Trump, Tel Aviv´deki ABD Büyükelçilik binasının Kudüs´e taşınması için gerekli emri verdiğini söyledi. Müslüman dünyası bu karara büyük tepki gösterirken, alınan kararın Ortadoğu barışının altına dinamit koymakla eşdeğer olduğu vurgusu yapıldı. Karara sert tepki gösteren TÜMSİAD Kayseri Şube Başkanı Nusret Uğurlu “ABD Hükümeti´nin Kudüs açıklaması apaçık bir hatadır. Bu hatadan bir an önce dönülmelidir. Kudüs haremimiz, ilk kıblemiz, ikinci mabedimiz, her şeyiyle Filistin´in ve Müslümanlarındır. Böyle bir durum asla kabul edilemez!´´ açıklamasında bulundu.

 

KAYSERİ ŞEKER´DEN PANKARTLI TEPKİ

Kayseri Şeker yönetimi kınayarak tepkisini ilk etapta Fabrika girişine astığı “Mescid-i Aksa Kutsalımızdır sahip çıkmalıyız” yazılı pankart ile dile getirdi.

 

KABUL EDİLEBİLECEK BİR DURUM DEĞİL

Saadet Partisi Melikgazi İlçe Başkanı Sinan Aktaş, “ABD Kudüs´ü İsrailin başkenti ilan etti ve elçiliğinin Tel Aviv´den Kudüs´e taşıyacağını belirtti. Bu islam alemi tarafından asla kabul edilebilecek bir durum değildir” şeklinde tepki gösterdi.

 

YAHYALI BELEDİYESİ MECLİSİ BİLDİRİ YAYINLADI

Yahyalı Belediyesi Meclisi bugün Amerika Birleşik Devletlerinin Kudüs´ü İsrail´in Başkenti olarak tanıma kararını kınamak için olağanüstü toplantı düzenledi.  Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, meclis toplantısında şu değerlendirmede bulundu… "Müslümanların ilk kıblesi ve en önemli yerlerinden biri olan Kudüs´ün Amerika Birleşik Devletleri tarafından İsrail´in Başkenti olarak tanınmasını kınamak için bugün Belediye Meclis üyelerimizle birlikte bir bildiri hazırlamış bulunmaktayız. bu bildiri de ABD´nin almış olduğu bu kararı tüm Yahyalı halkı adına Yahyalı Belediye Meclisimizden kınama kararı almış bulunmaktayız."

 

MEMUR – SEN ÜYELERİ DE SİYONİST İSRAİL HÜKÜMETİ´Nİ LANETLEDİ

Amerika Birleşik Devletleri´nin İsrail´in  başkenti olarak Kudüs´ü tanıma kararına İslam Dünyası´ndan  tepkiler çığ gibi  büyürken  Memur Sen  üyesi  memurlarda  Cumhuriyet Meydanı´nda tertiplenen  protesto eyleminde  ABD ve İsrail  hükümetlerini lanetleyerek  "Siyonist İsrail hesap verecek" slogan  attılar…
Video Tarihi: 7.12.2017 17:15:27
Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: İSRAİL TEPKİLER GİBİ BÜYÜYOR
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
20 Ekim 2018 Cumartesi
Bugün
Fırtına
22 °C
8 °C
Pazar
Sağanak
18 °C
7 °C
Pazartesi
Bulutlu
20 °C
9 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74