KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KORONAVİRÜS 'TAKSİCİLERİ' VURDU

TAKSİCİ BAKİ ASLAN: "KORONA VİRÜS İŞİMİZİ İYİCE BİTİRDİ"

ERÜ’LÜ 62 ÖĞRENCİDEN 39 DİLDE 'EVDE KAL' MESAJI

Erciyes Üniversitesi'nde okuyan 62 yabancı öğrenci 39 dilde ve Türkçe olarak 'Evde Kal' mesajı verdi.

EVDE KAL TÜRKİYE ÇAĞRISI

AŞIK SEYRANİ ENBİYAOĞLU’DAN SAZILI – SÖZLÜ “EVDE KAL TÜRKİYE” ÇAĞRISI

KAYSERİ’DE CAMİ AVLUSUNU FARELER BASTI

HATIROĞLU CAMİ’Nİ FARELER BASTI

POLİS EKİPLERİNDEN YAŞLILARA KESİNTİSİZ HİZMET

Kayseri’de Akkışla İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 65 yaş ve üstü vatandaşlara ihtiyaçlarını karşılamak için kesintisiz olarak hizmet veriyor.

BELEDİYELERDEN KORONA VİRÜSE DAVETSİZ NİKAH TEDBİRİ

VİRÜSTEN DOLAYI DÜĞÜN SALONLARINDA İPTAL OLAN NİKAHLAR, BELEDİYELERDE MESAİYİ ARTTIRDI

TOMARZALI KADINLAR MASKE ÜRETMEYE BAŞLADI

Tomarza ilçesinde koronavirüs salgını sonrası artan maske ihtiyacını karşılamak amacıyla Tomarza Belediyesinin desteği ile Tomarzalı kadınlar gönüllü olarak maske üretimi yapmaya başladı.

HAYVANAT BAHÇESİ ISSIZ KALDI

KOVİD-19 HAYVANAT BAHÇESİ’Nİ DE VURDU

KAYSERİ AÇIK CEZAEVİ MAHKUMLARI MESLEK SAHİBİ YAPIYOR

OCAK AYINDAKİ KURSLARA 100 HÜKÜMLÜ KATILDI

EVDE KALAN YAŞLILARA YEMEK DESTEĞİ

DEVELİ BELEDİYESİ EKİPLERİ ÇALIŞMALARINI DEVAM ETTİRİYOR

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA ESNAF DESTEĞİ

Koronavirüs nedeniyle sokağa çıkmaları yasaklanan 65 yaş ve üstü esnaflara Develi ilçesinde Esnaf Sanatkarlar Odası destek veriyor.

YAŞLILARDAN "EVDE KAL" ÇAĞRISINA DESTEK

66 yaşındaki Zekeriya Hekimhan:"Evden çıkmazsan geçebilecek bir hastalık. İhtiyaçlarımızı zabıtalar getiriyor"

DEVELİ’DE CAMİLERDEN KORONAVİRÜS İÇİN DUALAR OKUNDU

CAMİLERDE EDİLEN DUALARA DEVELİ HALKI DA KATILDI

JANDARMA 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA YARDIM GÖTÜRDÜ

Kayseri İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan çalışmalarla, 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçları evlerine teslim edildi.

EVDEN ÇIKAMAYAN EMEKLİNİN MAAŞINI ZABITA EKİPLERİ GÖTÜRDÜ

Altun;" Salgın hastalık riskine karşı alınan önlemler kapsamında tüm ekiplerimiz görev başında.”

DEVELİ'DE SEBZE VE MEYVE PAZARI DEVAM EDECEK

SATICILARIN ELDİVEN VE MASKE TAKMASI ZORUNLULUĞUYLA AÇIK OLACAK

İLİMİZDEKİ KORUYUCU AİLE SAYISI 213’E ULAŞTI

Koruyucu Aileler Dernek Başkanı Aysel Büyükbaş: Kayseri’de koruyucu aile sayısı 213 ulaştı

Çeşitli sebeplerle öz ailesinin yanında kalamayan çocukların devlet kontrolünde gönüllü aileler tarafından bakılması olarak bilinen koruyucu ailelik ile ilgili haber ekibimize değerlendirmelerde bulunan Koruyucu Aileler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Aysel Büyükbaş, koruyucu aile olabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca belirlenen bazı şartların olduğunu hatırlatıp, bu şartları yerine getiren herkesin Koruyucu Aile olabileceğini vurgulayarak “Kayseri’de Koruyucu aile sayısı 213 ulaştı” müjdesini verdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından devlet korumasındaki çocukların en büyük ihtiyacı olan aile sıcaklığına kavuşabilmeleri için başlatılan ve her geçen gün yaygınlaşan ‘Koruyucu Ailelik’ sistemi ile ilgili haber ekibimize konuşan Koruyucu Aileler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Aysel Büyükbaş ilimiz sakinlerine koruyucu ailelik sistemi ile ilgili bilgiler verdi.

Koruyucu Aileler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Aysel Büyükbaş öncelikle koruyucu aile olabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlediği, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve Türkiye’de ikamet etmek. En az ilkokul mezunu olmak. Düzenli bir gelire sahip olmak. Temiz bir sicilin olması ve 25-60 yaş arasında olmak gibi bazı şartların olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu:

 “Koruyucu aile olabilmek için bazı şartlar vardır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve Türkiye’de ikamet etmek. En az ilkokul mezunu olmak. Düzenli bir gelire sahip olmak. Temiz bir sicilin olması. 25-60 yaş arasında olmak. Koruyucusu olacağınız çocuğun bir odası olması gerekiyor. Aile ortamının uygun olması gerekiyor. Bu şartları taşıyan ve bakanlığımız tarafından yapılan incelemeler sonucunda engel teşkil edecek unsurlar olmaması durumunda herkes koruyucu aile olabilir. Koruyucu aile olabilmesi için uzmanlarımız en ay üç ay titizlikle araştırma yapıyor. Çocuğumuzun bu aile ortamında yaşayabilmesi için topluma kazandırılabilmesi için şartlar uygun mu, değil mi uzmanlarımız incelemeler yapılıyor. Sözlerinin devamında ‘Koruyucu Aile’ ile evlat edinmenin farklı olduğunu, evlat edindirmede koşulların çok daha ağır olduğunu hatırlatan Dernek Başkanı Büyükbaş “Koruyucu ailelik ile 0-18 yaş arasındaki çocukların geçici olarak devlet kontrolünde ailelerde kalmakta. Evlat edinmede ise çocuğu nüfusunuza alarak yasalar önünde anne- baba olmaktasınız” ifadesini kullandı.

Koruyucu ailelere ve çocuklara aylık 700 ile 1500 TL arasında devlet desteğinin yanı sıra devletin koruyucu anneye sigortasını yapması, çocuğa ise sağlık güvencesi ile okula servis imkanı sağlandığını da belirten Başkan Büyükbüş şunları kaydetti“Koruyucu aile olan annenin sigortası devletimiz tarafından yapılıyor. Devlet ayrıca aylık 700 ile 1500 TL arası bir destek veriyor. Bu destek çocuğun yaşına göre belirleniyor. Üniversiteye giden çocuğa 1500 TL veriliyor, yaşı daha küçük çocuklarda ise bu rakam düşebiliyor. Devlet ayrıca sağlık güvencesi ile çocuklara servis imkânı da sağlıyor”

Sözlerinin sonunda Kayseri’de 213 koruyucu ailenin olduğunu belirten Koruyucu Aileler Dernek Başkanı Aysel Büyükbaş bu rakamın ilimiz nüfusuna oranlandığında diğer illere göre önemli bir rakam olduğuna dikkat çekip, sayıyı çok daha yukarılara taşımak adına çaba sarf edildiğini vurgulayarak “Koruyucu ailenin yanında yaşayan çocuklar biyolojik anne, babaları veya diğer akrabaları ile belli aralıklarla belli saatlerde görüşme imkânına da sahipler” şeklinde konuştu.

Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ