İLACINI, AŞISINI KENDİSİ ÜRETEN ÜLKE OLMAK İSTİYORUZ
Türkiye Bilim ve Teknoloji Merkezleri konferansına katılmak için Kayseri´ye gelen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Erciyes Üniversitesi´nde araştırma merkezlerini gezdi.
Tarih: 11.9.2019 15:46:52/ 518okunma / 0yorum

Türkiye Bilim ve Teknoloji Merkezleri konferansına katılmak için Kayseri´ye gelen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Erciyes Üniversitesi´nde araştırma merkezlerini gezdi. TÜBİTAK Başkanı Mandal, “Hem aşıda, hem ilaçta, ülkemizin yakın geleceğinde ithal eden değil, ilacını, aşısını kendisi üreten ülke olmak istiyoruz” dedi.

Erciyes Üniversitesi´nde ilk olarak Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış´ı ziyaret eden TÜBİTAK Başkanı Mandal, daha sonra sırası ile Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama Araştırma Merkezi, İlaç Uygulama ve Araştırma Merkezi, Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (ERNAM) ve Betül-Ziya Eren Genom ve Kök Hücre Merkezi´ni gezdi.

Araştırma merkezlerinde yapılan çalışmalar hakkında Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış ile merkez müdürlerinden bilgiler alan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Erciyes Üniversitesi´nin milli aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları açısından büyük önem arz ettiğini söyledi.

TÜBİTAK Başkanı Mandal, “Kayseri´ye, Türkiye Bilim ve Teknoloji Merkezleri Konferansı için gelmiştik ama eş zamanlı olarak da, ülkemizin köklü üniversitelerinden ve gelecekte de büyük iddiaları olan ve daha da yenilikler beklediğimiz Erciyes Üniversitemizin yakın zamandaki gelişmelerini izlemek istedik. Bu kapsamda hem aşı merkezi, hem de ilaç merkezini gezmiş bulunuyoruz. Bakmaya çalıştığımız bu alt yapıların daha çoklu kullanımı, müşteri odaklı kullanımı ve en önemlisi de buradan çıkacak olan beklentinin ürün niteliğinde en kısa sürede kullanılır olmasıdır. Çünkü ülkemizin şuan en çok ihtiyaç duyduğu konu yenilik odaklı, inovasyon odaklı ürünler. İlaçta bunların en önemlileri arasında. Nasıl biz savunma sanayiinde başarıya ulaştıysak yüzde 15´lerden yüzde 65´lere yerlilik oranında. İnşallah bu alt yapılarımızla Erciyes Üniversitemiz de bunu uzun yıllardır çalışıyor ve şuan daha da dinamik ve aktif bir şekilde bunu kuvvetlendiriyor. Hem aşıda, hem ilaçta, hem de kimyasal, biyoteknolojik ilaçlarda, biz ülkemizin yakın geleceğinde ithal eden değil, ilacını, aşısını kendisi üreten ülke olmak istiyoruz. Bizde TÜBİTAK olarak bu süreçlerin içerisinde yapabileceğimiz katkı neyse, hem görüş verme anlamında, hem de paydaş kuruluşlarla buluşturma anlamında, hem de gerektiğinde destek verme anlamında gerekli katkıyı sunmayı çalışacağız” dedi.

Açıklamalarında ilaç ve aşı çalışmalarında alt yapı ve insan kaynağının önemine de dikkat çeken TÜBİTAK Başkanı Mandal, “TÜBİTAK olarak bakıldığı zaman en kuvvetli normal firmalarımızın, üniversitelerimizin vermiş olduğu projeler var. Ama biz özellikle yakın zamandaki en önemli ihtiyaç noktası olan biyoteknolojik, biyobenzerden başlayarak orada belli bir düzeye geldiğimizi ve daha da gelişeceğimizi düşünüyoruz. Ama onun ötesinde tabi ki orijinal molekül geliştirme, dolayısıyla Türkiye´nin sadece yatırım noktasında yurt dışındaki firmaların buraya gelip üretim yaptığı değil, aynı zamanda orijinal moleküllerin de geliştirildiği ülke olmasını istiyoruz. Onun içinde alt yapı çok çok önemli. İnsan kaynağı çok çok önemli. Üniversitelerimizin, özelinde Erciyes Üniversitemizin, hem alt yapı açısından, hem de çok yakın gelecekte alt yapı ile zenginleştirilmiş insan kaynağı açısından; hem biyobenzer yapılarda, hem biyoteknolojik ilaçlarda olsun, hem de orijinal molekül geliştirmede olsun, iddialı olacağına inanıyoruz” diye konuştu.
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

PROF DR. ERGÜN SEYFELİ:
PROF DR. ERGÜN SEYFELİ:
“DAMAR TIKANIKLIKLARINDA RİSK FAKTÖRLERİ AZALTILMALI”
HAVALAR SOĞUDU VATANDAŞ AKTARLARIN YOLUNU TUTTU
HAVALAR SOĞUDU VATANDAŞ AKTARLARIN YOLUNU TUTTU
Havaların soğuması, nezle, grip, soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıkların artış göstermesi, yurt genelinde aktarlarda mevcut bulunan şifalı bitklerin satışını diğer aylara göre biraz daha yükseltti.
KAYMEK´TEN SAĞLIK SEMİNERİ
KAYMEK´TEN SAĞLIK SEMİNERİ
Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren KAYMEK, eğitim seminerlerine hız kesmeden devam ediyor.
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN “SEPSİS” SEFERBERLİĞİ
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN “SEPSİS” SEFERBERLİĞİ
“SEPSİS´İ TANI HAYATI KURTAR”
UNUTKANLIĞIN BESLENMEYE BAĞLI OLABİLECEĞİNİ HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?
UNUTKANLIĞIN BESLENMEYE BAĞLI OLABİLECEĞİNİ HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?
BU BESİNLER UNUTKANLIĞA İYİ GELİYOR
50 YAŞ ÜZERİ HERKES
50 YAŞ ÜZERİ HERKES
MUTLAK BİR KARDİYOLOJİ UZMANINA GİTMELİ
KAYSERİLER EVDE TEDAVİYİ ÇOK SEVDİ
KAYSERİLER EVDE TEDAVİYİ ÇOK SEVDİ
22 BİN 500 HASTAYA MUAYENE, TETKİK, TAHLİL, TEDAVİ, TIBBİ BAKIM VE REHABİLİTASYON HİZMETİ SAĞLADI
MELİKGAZİ SAĞLIKLI HAYAT MERKEZİ,
MELİKGAZİ SAĞLIKLI HAYAT MERKEZİ,
YAŞAM İÇİN UMUT OLUYOR
NESLİHAN PAKER, KAYSERİLİ KADINLARLA BULUŞMAYA GELİYOR
NESLİHAN PAKER, KAYSERİLİ KADINLARLA BULUŞMAYA GELİYOR
HauteCoutreMakeup uygulamasının ülkemizdeki öncülerinden olan Neslihan Paker 20-23 Eylül tarihleri arasında geleceği ilimizde gerçekleştireceği atölye çalışmaları ile ilimiz kadınlarına uygulamanın detaylarını öğretecek…
BÜYÜKŞEHİR´DE  SAĞLIK TURİZMİ DEĞERLENDİRİLDİ
BÜYÜKŞEHİR´DE SAĞLIK TURİZMİ DEĞERLENDİRİLDİ
Büyükşehir Belediyesi birçok alanda olduğu gibi sağlık alanında da şehrin ekonomik olarak gelişmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor.
İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ:
İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ:
“TÜM KURUMLARA İLKYARDIM EĞİTİMİ VERMEYE HAZIR”
DİYABET HASTALARI AŞUREYİ DİKKATLİ TÜKETMELİ
DİYABET HASTALARI AŞUREYİ DİKKATLİ TÜKETMELİ
İçinde bulunduğumuz Hicri Muharrem ayı yoğun şekilde ‘Aşure´ tatlısının yoğun şekilde tüketildiği bir zaman dilimi…
84 YAŞINDA 20 YILLIK DERDİNDEN KURTULDU
84 YAŞINDA 20 YILLIK DERDİNDEN KURTULDU
Kayseri´de yaşayan 84 yaşındaki Kenan Sayan, 20 yıldır mücadele ettiği bağırsaklarındaki hastalığına Melikgazi Hastanesi´nde çareyi buldu.
SİGARAYA GELEN ZAMLARDAN SONRA
SİGARAYA GELEN ZAMLARDAN SONRA
SİGARA BIRAKTIRMA POLİKLİNİKLERİNE BAŞVURU SAYISI 2 KAT ARTTI
KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ
KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ
İŞİTME TARAMA PROGRAMINDA REFERANS MERKEZİ OLDU
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
23 Eylül 2019 Pazartesi
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL