KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

BROKOLİNİN FAYDALARI NELERDİR?

BROKOLİ KANSERİ ÖNLEYİCİ EN GÜÇLÜ SEBZEDİR

KAYSERİ'DE YAŞLILARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜREN UYGULAMA

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ, YATALAK HASTALARI RAHAT ETTİRMEK İÇİN EVLERİNE HASTA YATAĞI GÖTÜRÜYOR

LAHANA DEYİP GEÇMEYİN

UZMANLAR “BİNBİR DERDE DEVA”DİYOR

SALUR MAHALLESİ KARANTİNAYA ALINDI

150 HANENİN 50’SİNDE KORONAVRÜS TESPİT EDİLDİ

KAYSERİ'DE GÜNLÜK 150 COVİD-19 VAKASI TESPİT EDİLİYOR

HAFTALIK VAKA ORANI 1053

VİRÜS AVCILARI ZORLU YOLLARI AŞARAK AŞILAMA ÇALIŞMALARINI YAPIYOR

SAĞLIKÇILAR EN KÜÇÜK YERLEŞİM YERLERİNİ BİLE GÖZ ARDI ETMİYOR

KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ’NDE İLK KEMİK İLİĞİ NAKLİ BAŞARI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

58 YAŞINDAKİ HASTA TEDAVİSİ SONRASINDA TABURCU EDİLDİ

AŞI ÇALIŞMALARINDA YÜKSEK ORANDA KARŞILIK OLDU

Benli: "Toplumumuzun belli bir kesimi aşılandıktan sonra pandeminin çıkışında ki ışık büyümüş olacak"

BÜTÜN ZORLUKLARI KORONA VİRÜSÜ YENMEK İÇİN AŞIYORLAR

KAYSERİ'DE SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÇETİN KIŞ ŞARTLARINA RAĞMEN AŞILAMAYI SÜRDÜRÜYOR

“TURP” DEYİP GEÇMEYİN

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR?

KAYSERİ’DE TAZİYE EVLERİ VAKA SAYILARINI ARTIRIYOR

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli: “’Rahmetlinin ölüm yıl dönümü diyerek’ yemek yaptırıp toplanmalar görülüyor”

VAKA SAYISI ARTAN KÖY KARANTİNAYA ALINDI

CÜCÜN MAHALLESİ 10 GÜN BOYUNCA KARANTİNADA

SIHHAT PROJESİ KAPSAMINDA

KAYSERİ SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NE 2 ARAÇ TAHSİS EDİLDİ

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ

AŞI ÇALIŞMALARINI YERİNDE DEĞERLENDİRDİ

KORONA VİRÜS AŞISI, 2. DOZDAN SONRA VİRÜSÜN BULAŞICILIĞINI AZALTTI

Toker: “Aşının 2. dozdan sonra virüsün bulaşıcılığını azalttığı ve bulaşsa dahi hastalığı çok hafif, hatta belirsiz semptomlarla geçirildiği saptandı”

VALİ ŞEHMUS GÜNAYDIN KORONA VİRÜS AŞISI OLDU

VALİ GÜNAYDIN KORONA VİRÜS AŞISININ İLK DOZUNU YAPTIRDI

Gürkan Ofis Mobilyaları

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ, "BU VİRÜS BİZE BİRÇOK EZBERİMİZİ BOZDURDU"

"PANDEMİDEN ÇIKIŞ YOLUNDA AŞILAMA ÖNEMLİ BİR ADIM"

İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, koronavirüs ile ilgili olarak, "Bu virüs bize birçok ezberimizi bozdurdu" dedi.

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, Covid-19 ile ilgili yapılan çalışmalar ve mücadeleler ile aşı çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

İl Sağlık Müdürü Benli, “Bir bulaşıcı hastalığın sınırlandırılmasında aşılanma en önemli mekanizmadır. İlacını ya da tedavisini bulursunuz. Bu diğer bir yoldur ama bu şekilde herkes hastalığı geçirir. Bundan da en az insanların yüzde 60’ının geçirmesi gerekir. Üçüncü bir yolda araları açmaktır. Bu da tecrit etmektir. Toplumsal tecriti yapamayacağınıza göre bunu sadece salgını yavaşlatma şeklinde kullanıyoruz. Düşünün ki bir orman yangını var. Her tarafta bir yangın var ve küçük küçük yangınlar. Bu küçük alevleri zaman zaman yanarken görüyoruz, zaman zaman da tüttüğünü görüyoruz. Filyasyonla gidip onun etrafını çevirebiliyoruz. Etrafında alev devam etmesin diye etrafını çeviriyoruz ve sönmesini bekliyoruz. Diğer taraftan bu orman yangınını söndürmenin bir yolu ise ormana su serpmektir. Piyasada isimleri geçen farklı farklı aşılar var. Hangi aşı olursa olsun, hangi teknikle olursa olsun ateşe biri su sıkmak, diğeri köpük sıkmak. Dolayısıyla ‘su sıkarsam şöyle söndürür’, ‘köpük sıkarsam şöyle yapar’ hangisiyle yaparsanız yapın burada önemli olan yangını söndürmektir. Birinci aşamada ki yaklaşımımız bu şekilde olmalıdır. Bunlar çok kafanızı karıştırmamalıdır. Bu virüs bize birçok ezberimizi bozdurdu. Virüsün tespit edildiği andan itibaren virüsün genetiğini dizdirmemiz 3-4 ayımızı aldı. İlk genetik dizilimi de Erciyes Üniversitesi yapmıştı. Şimdi virüsle ilgili bugüne kadar bilmiş olduğumuz ilk zamanlardaki yapmış olduğumuz tedaviler komple değişti. Biliyorsunuz stokin fırtınası diye bir şey çıktı. Bir nevi vücutta yapılan ihtilaldi. İhtilal yapmaya başlayınca vücut çöküyor. Virüste birçok ezber bozulduğu gibi aşılamada da antikor düzeyine bakarak aşılamaya yaklaşılmıyor. Çünkü bu virüste antikor düzeyine bakıldığın da geçiren kişilerin birkaç ay içerisinde antikor seviyelerinin ölçülemeyecek şekilde düştüğü gözlendi. Diğer taraftan aynen çocuk felci virüsünde olduğu gibi hastalığı geçirme oranına bakılıp, hastalığı geçirme şiddetine göre aşının etkinliği değerlendirildi. Ona göre etkinlikleri ve oranları farklı farklı oldu” ifadelerini kullandı.

Çin aşısını vurulanların korona virüsü ağır atlatmadığını dile getiren Benli, “Aldığımız son verilere göre şöyle bir durum var. Özellikle Çin aşısı üzerinde yapılan bu spekülasyonda etkinliği yüzde 52 falan deniliyor ama geçirenlerin içerisinde ağır geçiren hiç kimse olmadı. Yani, aşı yapıldıktan sonra eğer korona virüs enfeksiyonu geçirmişse, bunu ağır geçiren kimse olmadı. Eğer virüs hafıza hücresine tanıtılmışsa virüs vücuda girdiği zaman hemen hücre onu tanıyıp hızlı bir şekilde askerlerini artırıp savaşa başlayabiliyor. Şu bir gerçek; bu virüs çok ciddi can kayıplarına neden oldu. Önümüzde hafife alınacak bir durum yok. Dolayısıyla bu pandemiyi ne kadar iyi yönetirseniz yönetin pandemiden çıkış yolunu da bir şekilde görmeniz gerekiyor. Bu çıkış yolu da başlayan aşılamadır.” şeklinde konuştu.