II. ULUSLARARASI DEVELİ-AŞIK SEYRANİ VE TÜRK KÜLTÜRÜ KONGRESİ BAŞLADI
Kayseri Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Erciyes Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Develi Kaymakamlığı ve Develi Belediyesi tarafından düzenlenen “II. Uluslararası Develi-Aşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresi” başladı.
Tarih: 10.10.2019 17:16:44/ 440okunma / 0yorum

Kayseri Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Erciyes Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Develi Kaymakamlığı ve Develi Belediyesi tarafından düzenlenen “II. Uluslararası Develi-Aşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresi” başladı.

Develi Belediyesi Mustafa Aksu Kültür Merkezi´nde düzenlenen kongrenin açılışına, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Develi Kaymakamı Murat Duru, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ile çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı.

Büyükşehir Belediyesi mehteran takımının konserinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kongrenin açılış konuşmasını yapan Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Recep Özkan, kongrenin bilimsel programı hakkında bilgiler verdi.

Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ile Develi Kaymakamı Murat Duru da birer konuşma yaparak, kongreye ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını belirttiler.

Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa da konuşmasında, Kayseri Üniversitesi Develi Kampüsü´ne Seyrani Araştırma ve Uygulama Merkezi kurma sözünü verdi.

Rektör Karamustafa, “Aşık Seyrani kadim Türk kültürü açısından son derece önemlidir. Burada bir kampüsü olan bir üniversitenin rektörü olarak şu vaatte bulunmak istiyorum. Bizde ikinci büyük kampüsümüzde Seyrani Araştırma ve Uygulama Merkezini kurarak, gerek Türk Dünyası´na ilişkin çalışmaların burada derinleştirilmesi, gerek diğer akademik alanlardaki çalışmaların derinleştirilmesi açısından başta Develi´ye, Kayseri´ye ve ülkemize akademik katkılar oluşturmaya devam edeceğiz. Burada şunu ifade etmek istiyorum. Erciyes Üniversitesi´nden devralmış olduğumuz Develi Kampüsünün çok önemli bir özelliği var. Anadolu´nun özelliği aslında bu. Kayseri´nin özelliği. Develi Seyrani Kampüsü´nde ki bütün binalarımız, bütün fiziksel oluşum, hayırsever Develililerin katkısı ile gerçekleşmiştir. Dolayısıyla huzurlarınızda bu hayırsever güzel insanlara bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Biz onlarla, onların sayesinde bu kampüsü ülkemizin önemli bir akademik müessesi haline de getireceğiz. Sözlerime son verirken dün başlayan Fırat´ın doğusundaki barış harekâtının, sınırlarımızda terör kantonları oluşturmak isteyen şebekelerin def edilmesi açısından huzura vesile olacağını ve Türk Milleti´nin birliği, dirliği açısından olumlu sonuçlara gideceğini biliyorum. Ve bu bağlamda da askerimize, ordumuza zaferler diliyorum” dedi.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış ise konuşmasında, köklü bir geçmişe sahip Türk Milletinin yaşadığı ve yaşattığı kültürü, örf ve adetleri, sanatı ve bilimiyle tarihte önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Rektör Çalış, “Edebiyatta da önemli konuma sahip milletimizin yetiştirdiği ve halka mal ettiği şair ve ozanlar arasında bulunan Aşık Seyrani, 19. yüzyıl halk şiirinin büyük ustalarındandır. Aşık Seyrani haksızlığa, rüşvete, toplumsal dengesizliklere, ahlaksızlığa karşı gözünü budaktan esirgemeden, korkmadan, çekinmeden savaş veren; bu arada inancının gereklerini de bir yana itmeden, şiirsel yapıdan, söyleyişten uzaklaşmadan, etkin, kalıcı şiirlerini sazıyla halk içinde söyleyen güçlü bir ozandır. Köklü ve gelenekleri olan büyük bir devlet olmamızda tabiki muazzam bir kültür hazinemizin bulunmasının yeri büyüktür. Bununla gurur duyuyoruz. Şairleriyle, yazarlarıyla, ozanlarıyla ve bunların sayısız eserleriyle zengin Türk kültürünün değerini iyi bilmeli ve gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmalıyız. Biz ne kadar geçmiş kültürümüzü bilir ve bu kültürü yaşatır isek, gelecekteki varlığımızı da o kadar güçlendirmiş oluruz. Geçmişten beri birçok devlet, birçok imparatorluk kurulmuş ve bunların birçoğu yok olmuştur. Fakat geriye kalan bunların kültürleri ve sanatlarıdır. Türk Milletinin de çok büyük bir kültüre sahip olduğunu ifade etmek istiyorum.  Türk Milleti her zaman gittiği yere adaleti, hakkı, eşitliği ve barışı götürmüştür. Asla sömürgeci zihniyet gütmemiştir. Bu vesile ile dün başlayan Barış Pınarı Harekâtımızın başarıyla sonuçlanmasını diliyorum. Allah ordumuzun, Mehmetçiğimizin yar ve yardımcısı olsun” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından kongrenin açılış konferansını Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruhi Ersoy verdi.

Prof. Dr. Ersoy´un konferansının ardından ise İl Millî Eğitim Müdürlüğü Olgunlaşma Enstitüsü tarafından ‘Selçuklu Kıyafetleri´ defilesi gerçekleştirildi.

Defilenin ardından akademik sunumlar ile devam eden kongre, 12 Ekim 2019 da sona erecek.
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

MELMEK´TE İŞARET DİLİ KURSU…
MELMEK´TE İŞARET DİLİ KURSU…
Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, çok farklı branşlarda Meslek ve Sanat Edindirme kursları arasında en çok ilgi gören branşlardan biri olan ‘Türk İşaret Dili Kursu´ nun açarak bu yöndeki ihtiyacı gidereceklerini kaydetti…
TALAS´TA ANTİKA GÜNLERİ BAŞLIYOR
TALAS´TA ANTİKA GÜNLERİ BAŞLIYOR
Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın´ın seçim dönemi projelerinden birisi daha hayata geçiriliyor. ‘100 Ağartan Projeler´ olarak bütünleştirilen projelerden birisi olan Antika Günleri, 13 Ekim Pazar günü başlayacak ve her ayın ikinci pazar günü devam edecek.
ÇERKEZOĞLU MUSTAFA BEY KONAĞI TARİHE IŞIK TUTACAK
ÇERKEZOĞLU MUSTAFA BEY KONAĞI TARİHE IŞIK TUTACAK
Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Ağırnas Bölgesinde bulunan Çerkezoğlu Mustafa Bey Konağı´nda aslına uygun onarım çalışmasının devam etiğini ve bu yılsonunda tamamlanarak hizmete sunulacağını söyledi.
TALAS´TAN ÇOCUKLARA SANATSAL DESTEK
TALAS´TAN ÇOCUKLARA SANATSAL DESTEK
Talas Belediyesi çocukların kültür sanat yönünden kendilerini geliştirebilmeleri için özel sanat kursları düzenliyor.
SULTANHANI KERVANSARAYI KÜLTÜR SANAT MERKEZİ OLACAK
SULTANHANI KERVANSARAYI KÜLTÜR SANAT MERKEZİ OLACAK
Kayseri´nin Bünyan ilçesinde Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından 1232-1236 tarihlerinde yaptırılan Sultanhanı Kervansarayı, kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak
MEHTER TAKIMI YURT DIŞINA AÇILDI
MEHTER TAKIMI YURT DIŞINA AÇILDI
Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 23 yıl önce kurulan mehter takımı, kentin ve çevre illerin yanı sıra yurt dışındaki etkinliklere de katılarak konserler veriyor
KONSERVATUVAR KAYITLARI SÜRÜYOR
KONSERVATUVAR KAYITLARI SÜRÜYOR
KIŞ KURSU KAYITLARI 27 EYLÜL CUMA GÜNÜ SONA ERECEK
TALAS BELEDİYESİ´NDEN AHİLİK HAFTASI KONSERİ
TALAS BELEDİYESİ´NDEN AHİLİK HAFTASI KONSERİ
Türk Sanat Müziği Sanatçısı Muzaffer Elitaş´ın konseri ve Adıyaman Harfane Topluluğu´nun gösterisi coşkuyla izlendi
HACILAR´DA EL SANATLARI SERGİSİ BÜYÜLEDİ
HACILAR´DA EL SANATLARI SERGİSİ BÜYÜLEDİ
Rasim Çetinkaya Halk Eğitim Merkezi bünyesinde düzenlenen Yaz Kurslarında eğitim gören kursiyerlerin el emeği göz nuru eserlerin sergilendiği el sanatları sergisi, düzenlenen törenle açıldı.
DEVELİ´DE  TÜRK SANAT MÜZİĞİ GECESİ
DEVELİ´DE TÜRK SANAT MÜZİĞİ GECESİ
Develi Belediyesi, kültür-sanat etkinlikleri kapsamında Do Türk Sanat Müziği Topluluğunu Develililerle buluştu.
İNCESU ÜZÜM FESTİVALİ BAŞLADI
İNCESU ÜZÜM FESTİVALİ BAŞLADI
İLMEK: “ÜZÜM İNCESU´NUN SİMGESİDİR”
“KUKLA” KİTABI DÜNYA GÜNDEMİNDE
“KUKLA” KİTABI DÜNYA GÜNDEMİNDE
TBMM 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek´in yazdığı Kukla: Küresel Güçlerin Yeni Oyuncağı: FETÖ isimli kitap İngilizceden sonra Arapçaya da çevrildi.
AHİLİK HAFTASI 16-20 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA KUTLANACAK
AHİLİK HAFTASI 16-20 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA KUTLANACAK
Kayseri Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Ahmet Övüçtertiplenen basın toplantısında ‘Ahilik Haftası´ kutlamalarının 16-20 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirileceğini duyurup, ilimiz sakinlerini kutlamalara davet etti…
OBM´DE SANAT KONULU KONFERANS
OBM´DE SANAT KONULU KONFERANS
Personelin motivasyonu için Kayseri Orman Bölge Müdürlüğünce her ay düzenli olarak yapılan konferanslardan “Sanat Nedir? Sanatçı Kimdir?” konulu konferans yapıldı.
KAYMEK YENİ DÖNEM KAYITLARI BAŞLADI
KAYMEK YENİ DÖNEM KAYITLARI BAŞLADI
Sanat ve mesleki eğitimde Anadolu´nun markası olan KAYMEK´te 2019-2020 eğitim dönemi için kayıtlar başladı.
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
19 Ekim 2019 Cumartesi
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL