KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

FARUK YAMAN’DAN ONLİNE SERGİ

Melikgazi Belediyesi Basın –Yayın Müdürü Faruk Yaman bayram süresince kişisel kütüphanesini online sitemle Kayserililerin hizmetine açtı.

TUZLA-PALAS GÖLÜ KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR

KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN İLAN EDİLEN TUZLA-PALAS GÖLÜ KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR

KAYSERİ DEVLET TİYATROSU İÇİN KADRO TALEBİ

40 KİŞİLİK KADRO İSTENDİ

PALANCIOĞLU’NDAN KUTLAMA VE YARIŞMA

ÇOCUKLARA ÖZEL ŞİİR YARIŞMASI

ANADOLU KADINININ MESAJLARI "MOTİFLER" KAYIT ALTINA ALINDI

MOTİFLER ANADAN KIZA, HAFIZADAN HAFIZAYA AKTARILMIŞ

KAYÜ’DE ‘ZAHİDE ŞAHİN KOLEKSİYON SERGİSİ’ AÇILDI

ŞAHİN: “BUNLAR ATALARIMIZIN BİZLERE BIRAKTIĞI KÜLTÜREL MİRASLARDIR “

KAYSERİ DEVLET TİYATROSUNUN İLK OYUNU

"FEHİM PAŞA KONAĞI" SAHNELENDİ

‘GESİ BAĞLARI’ OYUNU

TİYATRO SEVERLERDEN TAM NOT ALDI

BÜYÜKKILIÇ’IN GAYRETLERİYLE DEVLET TİYATROSU KAYSERİ’DE

BÜYÜKKILIÇ TİYATRO BİNASI İÇERİSİNDE YAPILAN ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

‘USTA’ OYUNUNA BÜYÜK İLGİ

PALANCIOĞLU: “KÜLTÜREL ETKİNLİKLERİMİZ ARTACAK”

FİLİSTİNLİ RESSAM NESRİN AYYAD RESİM SERGİSİ AÇTI

SERGİDE TOPLAM 15 ESER GÖRÜCÜYE ÇIKTI

AHMET YENİLMEZ İLE 'USTA’ OYUNU SAHNELENECEK

PALANCIOĞLU: “2.ABDÜLHAMİD HAN’I ANACAĞIZ”

7,5 MİLYON YILLIK FOSİLLER İNCE İŞÇİLİKLE SERGİYE HAZIRLANIYOR

UZMAN ANTROPOLOG ÖMER DAĞ: “YAKLAŞIK 290 CİVARINDA FOSİLİMİZ VAR”

KÖKLERİN RENGİNE İLGİ BÜYÜK

PAZAR’A KADAR AÇIK

BÜYÜKKILIÇ’TAN İLK DEVLET TİYATROSU OYUNU MÜJDESİ

İLK OYUN 28 ŞUBAT’TA

'MUHAMMED AŞKINA' PROGRAMINA YOĞUN İLGİ

CİHANNÜMA VE TALAS BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİYLE 'MUHAMMED AŞKINA' PROGRAMI DÜZENLENDİ

II. ULUSLARARASI DEVELİ-AŞIK SEYRANİ VE TÜRK KÜLTÜRÜ KONGRESİ BAŞLADI

Kayseri Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Erciyes Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Develi Kaymakamlığı ve Develi Belediyesi tarafından düzenlenen ?II. Uluslararası Develi-Aşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresi? başladı.

Kayseri Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Erciyes Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Develi Kaymakamlığı ve Develi Belediyesi tarafından düzenlenen ?II. Uluslararası Develi-Aşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresi? başladı.

Develi Belediyesi Mustafa Aksu Kültür Merkezi´nde düzenlenen kongrenin açılışına, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Develi Kaymakamı Murat Duru, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ile çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı.

Büyükşehir Belediyesi mehteran takımının konserinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kongrenin açılış konuşmasını yapan Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Recep Özkan, kongrenin bilimsel programı hakkında bilgiler verdi.

Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ile Develi Kaymakamı Murat Duru da birer konuşma yaparak, kongreye ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını belirttiler.

Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa da konuşmasında, Kayseri Üniversitesi Develi Kampüsü´ne Seyrani Araştırma ve Uygulama Merkezi kurma sözünü verdi.

Rektör Karamustafa, ?Aşık Seyrani kadim Türk kültürü açısından son derece önemlidir. Burada bir kampüsü olan bir üniversitenin rektörü olarak şu vaatte bulunmak istiyorum. Bizde ikinci büyük kampüsümüzde Seyrani Araştırma ve Uygulama Merkezini kurarak, gerek Türk Dünyası´na ilişkin çalışmaların burada derinleştirilmesi, gerek diğer akademik alanlardaki çalışmaların derinleştirilmesi açısından başta Develi´ye, Kayseri´ye ve ülkemize akademik katkılar oluşturmaya devam edeceğiz. Burada şunu ifade etmek istiyorum. Erciyes Üniversitesi´nden devralmış olduğumuz Develi Kampüsünün çok önemli bir özelliği var. Anadolu´nun özelliği aslında bu. Kayseri´nin özelliği. Develi Seyrani Kampüsü´nde ki bütün binalarımız, bütün fiziksel oluşum, hayırsever Develililerin katkısı ile gerçekleşmiştir. Dolayısıyla huzurlarınızda bu hayırsever güzel insanlara bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Biz onlarla, onların sayesinde bu kampüsü ülkemizin önemli bir akademik müessesi haline de getireceğiz. Sözlerime son verirken dün başlayan Fırat´ın doğusundaki barış harekâtının, sınırlarımızda terör kantonları oluşturmak isteyen şebekelerin def edilmesi açısından huzura vesile olacağını ve Türk Milleti´nin birliği, dirliği açısından olumlu sonuçlara gideceğini biliyorum. Ve bu bağlamda da askerimize, ordumuza zaferler diliyorum? dedi.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış ise konuşmasında, köklü bir geçmişe sahip Türk Milletinin yaşadığı ve yaşattığı kültürü, örf ve adetleri, sanatı ve bilimiyle tarihte önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Rektör Çalış, ?Edebiyatta da önemli konuma sahip milletimizin yetiştirdiği ve halka mal ettiği şair ve ozanlar arasında bulunan Aşık Seyrani, 19. yüzyıl halk şiirinin büyük ustalarındandır. Aşık Seyrani haksızlığa, rüşvete, toplumsal dengesizliklere, ahlaksızlığa karşı gözünü budaktan esirgemeden, korkmadan, çekinmeden savaş veren; bu arada inancının gereklerini de bir yana itmeden, şiirsel yapıdan, söyleyişten uzaklaşmadan, etkin, kalıcı şiirlerini sazıyla halk içinde söyleyen güçlü bir ozandır. Köklü ve gelenekleri olan büyük bir devlet olmamızda tabiki muazzam bir kültür hazinemizin bulunmasının yeri büyüktür. Bununla gurur duyuyoruz. Şairleriyle, yazarlarıyla, ozanlarıyla ve bunların sayısız eserleriyle zengin Türk kültürünün değerini iyi bilmeli ve gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmalıyız. Biz ne kadar geçmiş kültürümüzü bilir ve bu kültürü yaşatır isek, gelecekteki varlığımızı da o kadar güçlendirmiş oluruz. Geçmişten beri birçok devlet, birçok imparatorluk kurulmuş ve bunların birçoğu yok olmuştur. Fakat geriye kalan bunların kültürleri ve sanatlarıdır. Türk Milletinin de çok büyük bir kültüre sahip olduğunu ifade etmek istiyorum.  Türk Milleti her zaman gittiği yere adaleti, hakkı, eşitliği ve barışı götürmüştür. Asla sömürgeci zihniyet gütmemiştir. Bu vesile ile dün başlayan Barış Pınarı Harekâtımızın başarıyla sonuçlanmasını diliyorum. Allah ordumuzun, Mehmetçiğimizin yar ve yardımcısı olsun? diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından kongrenin açılış konferansını Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruhi Ersoy verdi.

Prof. Dr. Ersoy´un konferansının ardından ise İl Millî Eğitim Müdürlüğü Olgunlaşma Enstitüsü tarafından ?Selçuklu Kıyafetleri´ defilesi gerçekleştirildi.

Defilenin ardından akademik sunumlar ile devam eden kongre, 12 Ekim 2019 da sona erecek.

Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ