KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

HACILAR BELEDİYESİ ARAÇ FİLOSU ARTIK DAHA GÜÇLÜ

ÖZDOĞAN, “EKSKAVATÖR İLÇEMİZE HAYIRLI OLSUN”

BÜYÜKKILIÇ’TAN “19. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ” MESAJI

TÜRKİYE SEVDALISIYIZ

BEYDEĞİRMENİ’NE TALEP TOPLANACAK

BÜYÜKKILIÇ, 3. GRUP TALEP TOPLAMAYA 14 AĞUSTOS’TA BAŞLANACAĞINI AÇIKLADI

PALANCIOĞLU, 500 GÜNLÜK ÇALIŞMASINI ÖZETLEDİ

DOLU DOLU 500 GÜN

VEKİL ÖZDEMİR SORDU, BAKAN CEVAP VERDİ

YURTLARIMIZIN %91’İ DOLUYMUŞ

TALAS'LI ÇOCUKLAR HEM GEZİYOR HEM ÖĞRENİYOR

BAŞKAN AMCA SÖZÜNÜ TUTTU

ALTUN, MASKE DİKİM KURSUNU ZİYARET ETTİ

3 BİN MASKE ÜRETİMİ YAPTIK

DEVELİ'YE TARIM VE HAYVANCILIK TESİSİ

TARIMA DAYALI İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İÇİN İNCELEMELER BAŞLADI

GÖLET İLE ÇAYIRÖZÜ ARASI GENİŞLEYECEK

AKSU’DAN DEVELİ’YE 2. MÜJDE

KAYSERİ BÖLGE MÜDÜRÜ MUSTAFA USLU AÇIKLADI

KAYSERİ’DE EN FAZLA SİVAS'LI YAŞIYOR

KAYSERİLİLER METEOR YAĞMURUNU ERCİYES'TE İZLEDİ

ERCİYES’TE GÖRSEL ŞÖLEN

MİNİBÜS DUVARA ÇARPTI

KAZADA 2 KİŞİ YARALANDI

KARARSIZ KALDI KAZAYA NEDEN OLDU

KAZA ANI MOBESEYE YAKALANDI

DUYARLI MÜŞTERİDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

FAZLADAN VERİLEN 22 BİN 900 TL'Yİ İADE ETTİ

BÜYÜKSİMİTÇİ: ZORLUKLARA RAĞMEN SANAYİCİMİZ ÇALIŞIYOR

İSO İKİNCİ 500’DE 13 FİRMAMIZ VAR

“KAYSERİ TİCARETİNİ KARALAMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR”

GÜLSOY’DAN ‘TÖVBELER OLSUN’ DİZİSİNE TEPKİ!

https://www.dailymotion.com/video/x7ib3w1 Kayseri Haber Gazetesi Video Haber


(28 Ağustos 2019)TÜRKİYE ALABALIĞININ
%40´I KAYSERİ´DE

Kayseri Haber Gazetesi

TÜRKİYE ALABALIĞININ %40´I KAYSERİ´DE

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün öncülüğünde, basın mensuplarının da aralarında bulunduğu heyet Pınarbaşı´da faaliyet gösteren Uzunyayla Alabalık Çiftliğinde incelemelerde bulundu.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün öncülüğünde, basın mensuplarının da aralarında bulunduğu heyet Pınarbaşı´da faaliyet gösteren Uzunyayla Alabalık Çiftliğinde incelemelerde bulundu. Türkiye´de denize kıyısı olmayan şehirler arasında en fazla balık üreten ilk üç şehirden biri olduklarını belirten, İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin ? Binlerce kişinin ekmek yediği bu sektörün ülkemize tanıtılması ve beraberinde de insanların bu balığı tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.? Dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün öncülüğünde, basın mensuplarının da aralarında bulunduğu heyet Pınarbaşı´da faaliyet gösteren Uzunyayla Alabalık Çiftliğinde incelemelerde bulundu. İncelemelere İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya ve basın mensupları katıldı.

İncelemeler sırasında basın mensuplarına konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, Türkiye´de denize kıyısı olmayan şehirler arasında en fazla balık üreten ilk üç şehirden biri olduklarına dikkat çekerken şunları söyledi. ?Bugün burada sizlerle beraber olmamızdaki asıl amaç Türkiye´de denize kıyısı olmayan şehirler arasında en fazla balık üreten ilk üçteyiz. Bunu özellikle belirtmek istiyoruz. Bu sadece Kayseri´nin üretmiş olduğu balığı değil özellikle Pınarbaşı ilçemizdeki harika kaynak sularıyla üretmiş olduğumuz balıkların ve yavruların Türkiye´deki tüm çiftlerde dağıtıldığı hatta ihracatta ciddi anlamda gelir getirdiği bir tesis. Kayseri özelinde eğer bahsedecek olursak elimizdeki resmi verilere göre şu anda 185 milyon adet yumurta üretiyoruz. Bunun yavruya dönüşü 165 milyon civarlarında. İlimizdeki kapasitemiz eğer son noktaya kadar zorlarsak 30 bin ton civarındayız. Şu ana kadar fiili olarak işleyebileceğimiz alan 21 ton civarında ve bunun da belki de dörtte birini ancak faaliyette bulunduruyoruz. Kayseri aynı zamanda su ürünlerinden ihracat yapan önemli illerden bir tanesidir. Kayseri yıllık 9-10 milyon dolarlık ihracat yapan bir şehir. Binlerce kişinin ekmek yediği bu sektörün ülkemize tanıtılması ve beraberinde de insanların bu balığı tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. ?

Türkiye´nin alabalık ihtiyacının %40´ını kendilerinin karşıladığını belirten Uzunyayla Alabalık Çiftliği Sahibi Ahmet Sermed şunları kaydetti. ?Yaklaşık 25 yıldır burada alabalık üretiyoruz. Ben aynı zamanda Kayseri Su Üreticileri Birlik Başkanıyım. Dolayısıyla işimi severek yapıyorum. Biz sadece burada üretim göstermiyoruz. Sivas´ta 3 yerde üretim tesisimiz var. Şimdi Kayseri Yamula Barajında ciddi miktarlarda somon üretimi yapacak tesis kuruyoruz. Burada yılda yaklaşık 180-200 milyon civarında alabalık yumurtası üretiyoruz. Burada üretilen yumurtaların büyük bir kısmı yavruya dönüştürülüyor. Bir kısmı diğer üreticilere yumurta olarak da veriliyor. Diğer tesislerimizle birlikte %40 Türkiye´nin yavru ihtiyacını karşılıyoruz. Bu vesileyle de gururluyum. Ülkemizin yılda 980 milyon dolarlık balık ihracatı var. Hayvansal ihracat olarak bir tek su ürünleri var elimizde. Geçenlerde sayın bakanımız toplantıya çağırdı. Çok çabuk 2 milyar dolara çıkaracaksanız dedi. Ülkemizdeki şu an üretim 300 bin ton civarlarında, çok çabuk 600 bin tona çıkaracaksınız dedi. Biz bunun için çalışmalara başladık. Bakın çok önemli bir şey söylüyorum. Hayvansal ürün olarak tek su ürünleri ihraç ediyoruz. Bu sektöre herkesin destek sağlamasını istiyoruz. ?


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ