KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM A.Ş.

DÜNYAYA AÇILDI

MELİKGAZİ’DE PANDEMİ KISITLAMASINDA

KÜLTÜR HİZMETİNE DEVAM EDİLDİ

BAŞKAN YALÇIN

“EĞİTİMLER, HİZMET KALİTESİNİ ARTIRIYOR”

KOCASİNAN’IN

YUNUS EMRE KONUTLARI'NDA MUTLU SON

HAVUÇ  DEYİP GEÇMEYİN  !

KANSERİ  ÖNLEYİP, YAŞLANMAYI YAVAŞLATIYOR…

METEOROLOJİ DUYURDU

KAR YAĞIŞI DEVAM EDECEK

ERCİYES'TE PİSTLER

KAYAKSEVERLERLE DOLDU

KAYSERİLİ 93 YAŞINDAKİ ŞERİFE NİNE’DEN

AŞI OLUN ÇAĞIRISI

KAYSERİ POLİSİ'NDEN

HAYVANLARA YEM DESTEĞİ

ÖZHASEKİ: KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR ZORUNLULUKTUR

“2000 öncesinde yapılmış 3, 4, 5 katlı evlerde oturan kardeşlerimizin mutlaka bu binaların depremselliğini kontrol ettirmesi lazım”

KOCASİNAN BELEDİYESİ 336 KİŞİYİ EV SAHİBİ YAPTI

YUNUS EMRE KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUTLARI 1. ETAP KURA ÇEKİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ARAÇ MUAYENESİ YAPTIRCAK VATANDAŞLARA İZİN

ARAÇ MUAYENESİ İÇİN RANDEVU ALAN VATANDAŞLAR İZİNLİ OLACAK

ERCİYES YERLİ VE YABANCI TURİSTLERE AÇIK

CINGI:"YAĞAN KAR İLE BERABER EKSTREM PİSTLERİMİZİ DE AÇACAĞIZ"

MELİKGAZİ BELEDİYESİ 'NDEN "KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI" EĞİTİMİ

Palancıoğlu, "Online olarak telefonferans üzerinden düzenlenen eğitim programında müdürlerimiz kanun hakkında bilgi edindi.”

OSB YÖNETİM KURULU’NDAN ‘SAVURGANLIK’ İDDİALARINA SAVUNMA

“VERİLEN HABER GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

BELLONA SANDALYE VE YATAK FABRİKASI AÇTI

GÜLAL: HOLDİNGİMİZ AKTİF OLARAK YÜZDE 90 SEVİYESİNDE BÜYÜDÜ

https://www.dailymotion.com/video/x7mstq7 Kayseri Haber Gazetesi Video Haber


(17 Ekim 2019)İÇANADOLU´NUN
EN BÜYÜK CANLI HAYVAN BORSASI KURULUYOR

Kayseri Haber Gazetesi

Gürkan Ofis Mobilyaları

İÇANADOLU´NUN EN BÜYÜK CANLI HAYVAN BORSASI KURULUYOR

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış:?7 Bin 688 metrekarelik tesisi 2020 yılının Haziran ayına kadar bitirip faaliyete geçirmeyi planladık?

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, Kayseri´de İç Anadolu´nun en büyük canlı hayvan projesini gerçekleştireceklerini duyurarak ?7 Bin 688 metrekarelik  tesisi 2020 yılının Haziran ayına kadar bitirip faaliyete geçirmeyi planladık? ifadesini kullandı.

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış tertiplenen kahvaltılı basın toplantısında ilimiz medya mensupları bir araya geldi?  Başkan Bağlamış toplantıda İçandolu´nun en büyük  canlı hayvan borsasını ilimize kazandıracaklarını müjdeleyip, söz konusu borsanın bölgenin ihtiyaçlarını  karşılayacak nitelikte olacağının altını çizerek şöyle konuştu? ?Bildiğiniz üzere şu an mevcutta Karpuzatan Bölgesinde Borsamıza ait Canlı Hayvan pazarı faaliyet göstermektedir.Hem fiziki olarak yetersiz hem de kapasite olarak Kayseri´ye yetmemektedir. Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Olarak göreve geldiğim günden beri çeşitli projeler üzerinde çalışmaktayız. Bunlardan en önemlilerinden biride Canlı hayvan borsası ve pazarı.Biliyorsunuz ki ilimiz Et ve et ürünleri üretim merkezi, Kayseri olarak Et ürünleri üretimin de önemli bir paya sahibiz. Ancak ilimiz de hayvan yeterli ve ulusal anlamda hitap edecek bir hayvan pazarımız yoktu ve üreticilerimiz bu anlamda sıkıntılar yaşıyordu. Yapacağımız bu proje ile birlikte Kayserimiz Tedarik sürecinde Üretimi sürecine kadar tüm süreçlerin bütünleştirildiği bir hayvancılık merkezi olacaktır.Yani Besilik hayvan üretimi, üretilen hayvanın pazarlanması, mezbacılık faaliyetleri ve daha sonrasında kavurma, pastırma ve sucuk gibi nihai ürünlerin ortaya çıkacağı kompleks bir hayvancılık merkezi konumuna geleceğiz.Projenin besicilerimize kazandıracağı avantajlar söz konusu; kayıt dışılık gibi bu proje ile kayıt dışılığın önüne geçeceğiz. Yine en önemli avantajlarından biri fiyat dengesi Pazar olmadığı için fiyat dengesi yakalanamıyordu. Borsamızın pazarıyla birlikte Üreticilerimizin önünü görebileceği dengeli bir sisteme geçilecek. Diğer bir avantajı ise üretimin arttırılması Üreticimizin pazara kolay ulaşımı ve fiyat öngörülebilirliği nedeniyle Üretim artacak ve Kayseri Besilik hayvan üretiminde de ön sıralara çıkacaktır.Kayseri Ticaret Borsası olarak bizler de bu sürecin sağlıklı yürütülmesi adına hem üretici hem tüketicinin yanında olacak bu sistemin garantörü olacağız.Projenin yapılacağı bölge; Kocasinan ilçesi Buğdaylı mahallesindedir. Arazinin tapusu kurumumuz tarafından bedeli ödenerek devir alınmış olup toplam; 7 Bin 688 metrekaredir.  İlimize ve Borsamıza yakışacağını düşündüğümüz, bölgemizin en büyük Canlı Hayvan Borsası ön projelendirme safhası tamamlanarak, yapım aşaması başlatılmıştır.Canlı Hayvan Borsamız 1500 Büyükbaş hayvan ve 1000 küçük baş hayvan kapasitesine sahiptir. 80 kişilik modern satışların yapılabileceği mezat salonu yine geleneksel satıların yapılabileceği satış alanlarına sahip olacaktır. Kayseri´ye yakışır tesisin 2020 Haziran ayına kadar bitirip faaliyete geçirmeyi de planlamaktayız.?

Toplantının sonunda geçtiğimiz hafta ortaya çıkan ve bazı markaların ürünlerinde tek tırnaklı eti kullandığı konusunda sorduğu sorulara cevap veren Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu başkanı Recep Bağlamış, "Öncelikle Kayseri´de at ve eşek kullanımı yok biliyorsunuz ki ama şu var, normal dana etinden olması gereken sucuklara tavuk ve dana baş etinden oluşan etler karıştırılmış. 2016 yılında şu an Kayseri´de faaliyet göstermeyen bir firma tarafından tek tırnaklı kullanımı çıktı ve ben de bu konulara vakıfım. O işletme şu an da faaliyet göstermiyor, onun dışındaki bütün üreticilerimizde çıkan sonuçlarda tavuk ve dana baş eti kullanımı olduğu görüldü. Burada vatandaşlarımızdan, yeme noktasında bir endişelerinin oluşmamasını istirham ediyorum. Yalnız üreticiler burada şöyle bir hata yapmış, fiyat aralığı yüksek olan ürünlerine, ürün fiyatları daha aşağıda olan ürünlerden katarak vatandaşımızı aldatmaya gitmiş. Biz Kayseri Ticaret Borsası olarak, her ne konuda hata yapmışlarsa şiddetle kınadığımızı buradan bir kez daha ifade ediyorum ve disiplin kurulumuza sevk ettiğimizi tekrar söylemek istiyorum. Biz hiçbir zaman bu tip üretimlere zafiyet göstermiyoruz. Kayseri Ticaret Borsası olarak, yöresel bağlamda sucuk ve pastırma festivali düzenliyorduk ve bu haber bizi çok derinden yaraladı. Bir diğer konumuzsa, Afyon ilimiz zaten Kayseri ilimize bir takım ithamlarda bulunuyordu ve bu haber onların ürettiği sucukları bizden biraz daha artı pozisyona getirecek. Bu bizim kabul ettiğimiz bir şey değil fakat bizim Kayseri olarak bunu çok dillendirmememiz gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu?

HABER: SÜLEYMAN ERDOĞAN


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ