KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KAYSERİ'DE İÇ ISITAN FOTOĞRAF

ÇOLAKBAYRAKDAR TALİMAT VERDİ

SAĞLIK ÇALIŞANININ 'TÜRK BAYRAĞI' HASSASİYETİ

KAZA YAPAN MİNİBÜSÜN ÜZERİNDE BAYRAĞI TEMİZLEDİ

YABAN VE SOKAK HAYVANLARI TEDAVİ EDİLİYOR

SAHİPSİZ HAYVANLAR BÜYÜKŞEHİR KORUMASINDA

TRAFİK KAZASI MAĞDURU KÖPEKLERE ÖZENLİ KORUMA

BACAK: HAYVANLARDA CAN TAŞIYOR

TÜİK, TEMMUZ RAPORU YAYINLANDI

GİYİM VE AYAKKABI TÜKETİMİ AZALDI

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ YAMULA’DA BOĞULDU

20 YAŞINDAKİ GENÇ GÖZ YAŞLARI İLE UĞURLANDI

“DÖNMEYİ DÜŞÜNMEYENLER” SANAL ORTAMDA

1915 ÇANAKKALE – 15 TEMMUZ RUHU SERGİSİ’NE İLGİ ARTTI

JANDARMANIN DİKKATİ HAYAT KURTARDI

BABASININ OMZUNDAN DÜŞEN ÇOCUĞU JANDARMA PERSONELİ HAVADA YAKALADI

TÜRK KIZILAY KAYSERİ'DE KURBAN ETİ DAĞITTI

149 BİN HİSSE DAĞITILDI

KIBRIS GAZİSİ HAYATINI KAYBETTİ

TUTLU İÇİN ASKERİ TÖREN DÜZENLENDİ

ACEMİ KASAPLAR İŞ BAŞINDA

KAYSERİ’DE 130 ACEMİ KASAP YARALANDI

YABAN KEÇİSİ VE YAVRULARI GÖRÜNTÜLENDİ

YABAN KEÇİSİ SAYISI 1228’E YÜKSELDİ

YALIÇAPKINININ TEDAVİSİNE BAŞLANDI

MİLLİ PARKLAR EKİPLERİ TESLİM ALDI

ALİ DAĞI ZİRVEDE DOĞUM GÜNÜ KUTLAMASI

BU APARAT GERÇEK PAZARLIĞI ARATMIYOR

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar: "Bütün hazırlıklarımız tamam"

MEHMETÇİKTEN AKÜLÜ ARAÇ DESTEĞİ

2.MÜHİMMAT TABUR KOMUTANLIĞI’NDAN ÖRNEK DAVRANIŞ

HOBİ OLARAK BAŞLADIĞI BESİCİLİKTEKİ BAŞARISI ÖRNEK OLDU

BÖLGEDEKİ SÜRÜ SAYISINI DA ARTIRDI

Kayseri'de 4 koyunla hobi amaçlı başladığı besicilikte 16 yılda 1400 küçükbaşa ulaşan Mustafa Çalıksoy'un başarısı, bölgedeki sürü sayısını da artırdı.

Kayseri'nin Talas ilçesinde 16 yıl önce hobi amaçlı baba mesleğine başlayan 53 yaşındaki Mustafa Çalıksoy, 800 koyun ve 600 kuzuluk sürü ile çevresine de örnek oldu.

Başakpınar Mahallesi'nde yaşayan ve mermer işiyle uğraşırken 2004'te hobi olarak 4 koyun satın alan Çalıksoy, mesleğinin beklentilerini karşılamaması da nedeniyle besiciliğe atıldı.

Milli Emlak Müdürlüğünden kiraladığı hazine arazisinde hayvanları için yer yapan Çalıkssoy, işletmesinde 16 yılın sonunda 800 Kangal Akkaraman ırkı koyun ile 600 kuzuya ulaştı.

Çalıksoy'un başarısını gören mahalle sakinleri, bir hayvan sürüsüne kadar düşen bölgede yeniden besiciliğe başladı. 14 sürünün bulunduğu bölgede 7 bin civarında anaç koyun yetiştiriliyor.

Çalıksoy, uzun yıllar mermer işi yaptığını, hayvanları çok sevdiği için nerede bir koyun görse durup otlamasını ve yayılmasını seyrettiğini söyledi.

Hobi olarak 2004'te 4 koyun alarak mesleğe ilk adımı attığını anlatan Çalıksoy, şunları kaydetti:

"Daha sonra Tarım Kredi Kooperatifi vasıtasıyla biraz daha koyun aldım. Mermer de istediğim şekilde gitmeyince bu sektöre geçme kararı aldım. Köyde dedemden kalma ağıllarımız vardı, onları tamir ederek mesleğe devam ettim. İlerleyen yıllarda orası bize yetmemeye başladı. Koyun mevcudumuz her yıl sürekli artıyordu. Beklediğimizden daha iyi gidiyordu. Böyle olunca biz de işi daha bir şevkle yapıyorduk. 2011 yılında da bu tesisi kurdum, burada devam ettim."

"Önümüzdeki sezona da 800 koyundan 900 kuzu bekliyoruz"

Sonraki yıllarda mesleğe ilginin de artmasıyla bilimsel araştırmaya giriştiğini belirten Çalıksoy, "Sürüden daha iyi verim alabilmek için Sivas Kangal bölgesinden damızlık koyun ve koç getirdim. Kangal bölgesinden getirdiğim koyunlarda ikizlik oranı fazlaydı. Bu azimle bugünlere geldik. Şu anda işletmemizde 800 koyun ve 600 kuzumuz var. Önümüzdeki sezona da 800 koyundan 900 kuzu bekliyoruz. Böyle bir duruma geldik." diye konuştu.

Eşi ve 2 oğluyla mesleğini severek yaptığını ve bugünlere gelmesinde en büyük etkenin aile birliği olduğunu vurgulayan Çalıksoy, hayvanlarına yazın serin, kışın sıcak tuttuğu için kazdığı inlerde baktığını aktardı.

Üniversiteyi bitirdi, koyunlarından kopamadı

Mustafa Çalıksoy'un oğlu Hüseyin Çalıksoy da 2018'de Bahçeşehir Üniversitesi Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Önlisans Programı'ndan mezun olduğunu belirtti.

Okuduğu bölüm yerine, 2004'ten bu yana severek yaptığı hayvancılığı meslek edindiğini anlatan Çalıksoy, "Çocukluktan gelen mesleğimiz bana daha cazip geldi. Başka sektörlere yönelmeyerek, kendi sektörümüzü daha da büyütelim, geliştirelim hedefiyle burada çalışmaya devam ettim. Koyunculuk işinde hayvan sevgisi olmazsa bu iş yürümez. Kar amacı gütmeden yapılması gereken bir iş." dedi.

"Bölgede 13-14 sürümüz, 6-7 bin kadar anaç koyunumuz var"

Bölgede besicilik yapan İsmail Kılıçkaya ise yakın zamana kadar sadece bir kişide sürü kaldığını ve küçükbaş hayvancılığın bitme noktasına geldiğine işaret etti.

Mustafa Çalıksoy'un bu işe başlamasının ardından hayvanlarının aşırı derecede çoğaldığını görünce heveslendiklerini anlatan Kılıçkaya, "Kendisinden yardım talep ettik. Bize anaç hayvanları kendisi buldu, arkasından biz başladık. Biz başladıktan sonra bu bölgede hayvancılık çoğalmaya başladı. Bizden, ondan gören derken şu an bölgede 13-14 sürümüz, 6-7 bin kadar da anaç koyunumuz var. Bölgenin geçim kaynağı hayvancılık diyebiliriz." diye konuştu.

Kılıçkaya, 450 koyunu ve 400 kuzusu bulunduğunu sözlerine ekledi.


Haber Kaynak : AA