KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

TÜRKOVAC’DA PROBLEM YOK

ÇİFT AŞILI VATANDAŞA KARANTİNA YOK

"EN UFAK GRİP BELİRTİSİNDE DAHİ ECZANEDEN ÖNCE HASTANEYE GİDELİM"

BÜYÜKŞEHİR’DEN İLK YARDIM SERTİFİKA YENİLEME EĞİTİMİ

VAKA SAYILARINDA EN ÇOK ARTIŞ OLAN KAYSERİ'DE BAŞKAN UYARDI

KORONA VİRÜSTE 'ÇOCUK' KORKUSU

KAYSERİ’DE COVİD 19 VAKA ARTIŞI HIZ KESMİYOR

MOBİL SAĞLIK EKİPLERİ DAĞ, TEPE DEMEDEN VATANDAŞLARI AŞILIYOR

LİSE ÖĞRENCİSİ ZORLU YOĞUN BAKIM SÜRECİNİ ATLATTI

SİVRİSİNEK LARVALARINDA BİLİNMEYEN TEHLİKE

KAYSERİ PANDEMİDE 4. DALGAYI YAŞIYOR

BÜYÜKŞEHİR, DMD HASTALIĞINA KAYITSIZ KALMADI,

GECE AŞISI YÜREKLERE SU SERPTİ

TURKOVAC’TAN GÜZEL HABER

YOĞUN BAKIMLARI AŞISIZLAR DOLDURUYOR

KAYSERİ BİR KEZ DAHA COVİD 19’A TESLİM Mİ OLUYOR?

Anahtar Kelimeler: HAVUZ KEYFİNİZ GELMESİN!
Gürkan Ofis Mobilyaları

HAVUZ KEYFİNİZ GÖZE GELMESİN!

Yurt genelinde kavurucu yaz sıcakları hüküm sürmeye devam ederken uzmanlar serinlemek için havuza giren vatandaşları önemli bir göz hastalığı olan ‘konjonktivit’e yakalanma riskine karşı dikkatli ve tedbirli olma çağrılarını yineliyorlar.

Sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyen vatandaşlar için havuzun vazgeçilmez bir seçenek olduğunu ancak hijyenik şartlarına dikkat edilmediği takdirde havuzlar insan sağlığı için büyük tehlike oluşturduğuna dikkat çeken uzmanlar; hijyenik olmayan havuzların başta göz hastalıkları olmak üzere birçok rahatsızlığa sebep olabileceği konusunda uyarını yineleyerek “Pek çok kişinin aynı anda girdiği havuzlarda temizlik şartlarına çok dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer yeterli hijyen sağlanmaz ise, çok sayıda insan, havuzlardan bakteri kapıyor. Üstelik temizlik kurallarına uymayan havuzlar, kirli olarak adlandırılan denizlerden daha tehlikeli.” değerlendirmesinde bulunuyorlar.

Özellikle havuzlardaki klor miktarının çok önemli olduğunun altını kalın çizgilerle çizen uzmanlar "Klor aşırı miktarda olursa gözde irritasyon meydana getirerek kızarma ve yanmaya neden olur. Bir havuza temiz diyebilmek için klor kullanmanın yeterli olmadığını unutmamak gerekir. Sadece klor kullanılarak temizliği sağlanan havuzlarda yüzenler dikkatli olmalı. Havuzların en sık sebep olabileceği enfeksiyonların başında ise 'Konjonktivit' denilen göz iltihaplarının gelmekte. Gözlerde meydana gelen kızarıklık, yanma, batma, sulanma, ağrı ve görme bulanıklığı gibi belirtilerin görülmesi durumunda vakit geçirilmeden bir göz hekimine başvurmak şart. Sadece havuzların değil, tuvalet, duş alanları, sauna, soyunma dolabı, havlu, terlik, şezlong ve diğer ortak kullanılan malzeme ve alanların da temiz tutulması çok önemli. Hele de koronavirüs riskinin devam ettiği bugünlerde. Aksi halde havuz keyfiniz önemli bir göz hastalığı ile yarım kalır” ifadesini kullanıyorlar.