KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

58 KİŞİNİN YAŞADIĞI 6 APARTMANDAKİ KARANTİNA

14 GÜN UZATILDI

TÜRK SAĞLIK SEN ŞUBE BAŞKANI KAMİL ÜNAL

PANDEMİ HEMŞİRESİ’NİN HAKKINI ARADI

DEVELİ'DE 27 EV VE 90 KİŞİ KARANTİNAYA ALINDI

Kayseri'nin Develi ilçesinde 27 evde 90 kişi korona virüs nedeniyle karantina altına alındı.

KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİNDE "NORMALLEŞME" YOĞUNLUĞU

İLK GÜNDE HASTA SAYISI 4 BİNİ GEÇTİ

BESLENME VE DİYETETİK UZMANI UÇAN:

“GÜNDE 10-15 BARDAK SU TÜKETMELİYİZ”

BELKİ DE YAZ AYLARINDA VİRÜSE HİÇ RASTLAMAYACAĞIZ

Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik: "Virüsü birbirimize bulaştırmayı engellersek ikinci dalga gelmeyecek"

SAĞLIK İL MÜDÜRÜ ALİ RAMAZAN BENLİ:

NORMALLEŞME SÜRECİ TAMAMEN NORMALLEŞME OLARAK ALGILANMAMALI

YAHYALI YENİ HASTANESİNE EKİM AYINDA KAVUŞACAK

BAŞKAN ÖZTÜRK İNCELEMEDE BULUNDU

RAMAZANDAN SONRA DAHA SAĞLIKLI ŞEKİLDE BESLENMELİYİZ

MEYVE-SEBZE VE BOL MİKTARDA SU TÜKETİN

KARAYOLLARI LOJMANLARI KARANTİNAYA ALINDI

6 BLOK 120 DAİRE KARANTİNAYA ALINDI

HAVA38 KAHRAMANMARAŞ'TAKİ HASTA İÇİN UÇTU

Kayseri'de bulunan hava ambulansı Hava38, dağlık arazide ekiplerin ulaşamadığı hastaya ulaşarak hastanede tedavi altına alınmasını sağladı.

KAYSERİ'DE BİR MAHALLEDEKİ 4 EV KARANTİNAYA ALINDI

TALAS'DA 4 EV KARANTİNAYA ALINDI

BAYRAMDAN SONRA VAKA KALMAYABİLİR

Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik: "Anne sütünden virüs bulaşmaz"

TOMARZA İLÇESİ’NE YENİ SAĞLIK MERKEZLERİ

İl Sağlık Müdürülüğü’nden yazılı bir açıklama yapılarak Tomarza İlçesi’ne yapılması planlanan ‘Aile Sağlığı Merkezi’, ‘112 Acil Sağlık Hizmetleri ve Toplum Sağlığı Merkezi’ nin inşaatına en kısa sürede başlanacağı duyuruldu.

15 AYLIK BEBEK UÇAK AMBULANSLA

ERZURUM'DAN KAYSERİ'YE GETİRİLDİ

KAYSERİ'DE KARANTİNA SÜRESİ DOLAN 157 KİŞİ MEMLEKETLERİNE UĞURLANDI

KARANTİNADAN ÇIKAN VATANDAŞLAR: BELKİ DE HAYATIMDA BU KADAR İLGİ GÖRMEMİŞTİM

https://www.dailymotion.com/video/x7liy52 Kayseri Haber Gazetesi Video Haber


(21 Eylül 2019)HAVALAR SOĞUDU
VATANDAŞ AKTARLARIN YOLUNU TUTTU

Kayseri Haber Gazetesi

HAVALAR SOĞUDU VATANDAŞ AKTARLARIN YOLUNU TUTTU

Havaların soğuması, nezle, grip, soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıkların artış göstermesi, yurt genelinde aktarlarda mevcut bulunan şifalı bitklerin satışını diğer aylara göre biraz daha yükseltti.

Havaların soğuması, nezle, grip, soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıkların artış göstermesi, yurt genelinde  aktarlarda mevcut bulunan şifalı bitklerin satışını diğer aylara göre biraz daha yükseltti. İlimizde de aktarların iş yoğunluğu iki katına çıkarken  haber ekibimize durumu değerlendiren  aktar esnafı şifalı diye adlandırılan bitki ve otların ancak kişinin rahatsızlığı sebebiyle doktorun verdiği ilaçların yanında destek amaçlı kullanılması gerektiğinin altını çizip, ilk adresin doktorlar olması gerektiğini vuguladılar?

Sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte aktarlarda hareketlilik yaşanmaya başlarken, vatandaşlar nezle, grip, soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıklar için çareyi aktarlarda arıyor. Ancak mevsim geçişlerinden kaynaklı bu tür rahatsızlıklarda ilk adresin doktorlar olması  gerektiğini  belirten  Aktar Muhammed Fatih Yıldız, sattıkları  bitkiler hakkında haber ekibimiz aracılığı ile  yaptığı bilgilendirmede özellikle soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi hastalıklara bitkisel çözümler arayan vatandaşlar ıhlamur, zencefil, zerdeçal, hatme çiçeği, tarçın, narçiçeği, ada çayı gibi bitkileri tercih ettiklerinin altını çizip şunları kaydetti? ?Zayıf olan bağışıklık sistemini güçlendirmek ve soğuk algınlığına faydalı olduğu içi zencefil, adaçayı ve ıhlamurun en çok satılan bitkilerdir. Diğer adı narçiçeği olan hibiskusun bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve koruyucu olması sebebiyle özellikle kış aylarında, her gün bir bardak içilmesini öneriyoruz. Ihlamur çayının düzenli tüketimi sonucu birlikte mevsim geçişlerinde ve kış aylarında hastalıklara karşı koruyucu bir etkisi gözlenebilir. Soğuk algınlığını ve gribal enfeksiyonu tedavi edici etkidedir. Öksürüğe neden olan bakterilerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar, bununla birlikte öksürük yumuşatıcı ve kesici etkisi vardır. Boğazı yumuşatarak boğaz tahrişinin ve ağrısının azalmasına yardımcı olur. İdrar sökücü etkisiyle karaciğer ve safra rahatsızlıklarını iyileştirici etkisi vardır. Terlemeyi sağlayarak enfeksiyonlara karşı savaşçı özelliktedir. Vücut direncini artırır, stresi ve yorgunluğu azaltır.?^

Sözlerinin sonunda  bu bitkilerin  fiyatlar hakkında bilgiler de veren Aktar  M.Fatih Yıldız, fiyatların yıl boyunca sabit kaldığını belirterek; ıhlamur 120 TL, kuşburnu 15 TL, zençefil ve zerdeçal 40 TL´den satışa sunduklarını da sözlerine ekledi.

Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ