KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

BÜYÜKŞEHİR PERSONELİNDEN KAN BAĞIŞI

“KAYSERİ İNSANI SİSTEMİNİ FEDAKÂRLIK VE HAYIRSEVERLİK ÜZERİNE KURMUŞTUR”

AŞI KARŞITLIĞINI TAMAMEN REDDEDİYORUZ

Kayseri Eczacı Odası Başkanı Akın: “Vatandaşlarımız bilimsel kaynaklara inansınlar”

AZ UYUYAN İNSANLARDA OBEZİYE EĞİLİMİ ARTIYOR

İKİ GÜN ARKA ARKAYA UYKUSUZ KALMAK ÖLÜMLE EŞDEĞERDİR

KAYSERİ TABİP ODASI COVİD-19 AŞI KURULU SAĞLIK BAKANLIĞI’NA ŞÜKRANLARINI SUNDU

“ÜLKEMİZDE COVİD-19 AŞI UYGULAMASININ BAŞLAMIŞ OLMASI SEVİNDİRİCİDİR”

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA COVİD-19 AŞILARI VURULMAYA BAŞLANDI

1400 SAĞLIK ÇALIŞANI AŞI OLACAK

DEV SAĞLIK YATIRIMLARI GÜN SAYIYOR

75 YATAKLI BÜNYAN İLÇE DEVLET HASTANESİ İNŞAATINA İNCELEME

KORONA VİRÜS AŞILARI HASTANELERE DAĞITILMAYA BAŞLANDI

KAYSERİ'YE GELEN 15 BİN AŞI, HASTANELERE DAĞITILIYOR

MÜZİSYEN DOKTOR COVİTİ YENİP ÖLÜMDEN DÖNEN KÜÇÜK HASTASI İÇİN ÇALDI

ZEYNEP’ İ DOKTORLARI GEREKLİ TAHLİL VE TETKİKLERİ YAPTIKTAN SONRA HASTANEYE YATIRDILAR

KAYSERİ 112’NİN KADIN EKİPLERİNİ GÖREN GURURLANIYOR

“KADINLARIN HER ŞEYİ YAPABİLECEĞİNİ BU ŞEKİLDE ANLAMIŞ OLDUK”

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN ‘KAN BAĞIŞI’ SEFERBERLİĞİ

İLK OLARAK KASKİ PERSONELİ KAN BAĞIŞI YAPTI

112 ACİL SAĞLIK İSTASYONU ERCİYES’TE YENİDEN HİZMETE AÇILDI

CINGI: 112 ACİL EKİBİMİZ DOKTORLU OLARAK SÜREKLİ BURADA OLACAK

13 AMBULANS, AY VE YILDIZ KOREOGRAFİSİYLE HİZMETE ALINDI

Sağlık Bakanlığınca ‘Sıhhat Projesi’ kapsamında Kayseri'ye tahsis edilen 13 ambulans hizmete alındı.

DİKKAT UZMANLAR UYARIYOR !

“LAHANA BİNBİR DERDE DEVA”

BENLİ: ZOR BİR YIL OLDU, 2020 YILI BİZİM İÇİN UNUTULMAYACAK ANILAR BIRAKTI

"Kişi ve temaslılara ulaşma süremiz 4 buçuk-5 saat arasında. Filyasyon oranımız da yüzde 99.8'lerde gidiyor"

AMBULANS HELİKOPTERLERİN 21 GÜNLÜK BEBEĞİ HAYATTA TUTMA YARIŞI

21 GÜNLÜK BEBEK ANKARA'YA GÖTÜRÜLDÜ

BENLİ: "KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ TÜRKİYE'DE TEDAVİ BAŞARISINDA İLK 3'TEYİZ DİYEBİLİRİM"

"COVİD'İ KÜÇÜMSEDİĞİMİZ ZAMAN DARBEYİ YERİZ"

Anahtar Kelimeler: HAMİLELİĞİN - HAFTASINDA YAPILIYOR!
Gürkan Ofis Mobilyaları

HAMİLELİĞİN 19-23 HAFTASINDA YAPILIYOR!

BU İNCELEMEYİ İHMAL ETMEYİN!

Çocuk bekleyen her çift, bebeklerini sağlıkla kucaklarına almanın hayalini kuruyor. Bu hayali gerçek kılmak için yapılacaklar listesinin başında ise anne adayının tüm sağlık kontrollerini zamanında ve tam olarak yaptırması yer alıyor. Hamileliğin 19-23. haftaları arasında yapılan “ayrıntılı ultrasonografi” de anne karnındaki bebeğin sağlığı ve doğum süreci hakkında olası risk ve anomalilerin önceden tespit edilebilmesini mümkün kılıyor. Acıbadem Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Dinçer Sümer, bebeğin tüm fiziksel gelişimi, plasentası (halk arasında ‘eş’ olarak bilinen ve bebeğin anne karnında ihtiyaç duyduğu hemen her türlü kaynağı sağlayan yapı) içinde bulunduğu sıvının yapısı ve rahim ağzı boyu değerlendirildiği bu muayenenin çok önemli olduğunu vurgulayarak “Doğum oranının yüksek ve akraba evliliklerinin sık olduğu toplumumuzda doğumsal anomalilerin fark edilmesi önem taşıyor” diyor.

Kritik dönem: 19-23. haftalar

Bebeğin anne karnındaki gelişimi dinamik bir süreç ve anne babanın yapısal özelikleri başta olmak üzere birçok genetik ve çevresel faktörden etkilenebiliyor. Bu etkileşimler nedeniyle bebeklerde çeşitli “anomaliler” meydana gelebildiğini anlatan Dr. Dinçer Sümer, “Bu anomaliler bazen bebeğin yaşam şansını etkilemeyen ve sağlıklı gelişimine zarar vermeyen minör anomaliler olabiliyor. Bu tür durumların toplumda görülme sıklığı yüzde 3-4 oranında” diyor. Ancak bazen bebeklerde meydana gelen anomaliler onların sağlıksız olmasına hatta yaşamalarını sağlayacak organların gelişmemesine yol açabiliyor. Öyle ki bebekler canlı doğsalar bile yaşamaları mümkün olamıyor. “Majör anomali” olarak tanımlanan bu durumun nadir görülmesine karşın anne karnında tanılanmasının önemli olduğunu kaydeden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Dinçer Sümer, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Doğum oranının yüksek ve akraba evliliklerinin sık olduğu toplumumuzda bu anomalilerin fark edilmesi önem taşıyor. Üstelik bunların birçoğu daha bebek anne karnında iken tanılanabiliyor. Kapalı ve dışarıdan ulaşılması zor bir ortamda olan bebeğin sağlık durumunu anlayabilmek için ultrasonografiden faydalanıyoruz. Anne karnında gelişimi devam eden bebeğin sağlığını en doğru değerlendirme zamanı hamileliğin 19-23. haftaları arasına denk geliyor.”

Organlara ayrıntılı inceleme

Organ oluşumunun tamamlandığı bu dönemde ayrıntılı ultrasonografi ile bebeğin beyin ve kalp başta olmak üzere hayati organları muayene ediliyor. Organların varlığı, gelişimleri ve anormali durumları detaylı olarak inceleniyor. Bebek dışında bebeğin suyu, bebeğin plasentasının pozisyonu ve niteliği, anne rahminin özellikleri ve rahim ağzı boyu da değerlendirilen noktalar arasında yer alıyor. Bu muayenenin bebeğin pozisyonuna, suyuna, annenin yapısal özelliklerine bağlı olarak bir saat veya daha uzun sürebildiğini söyleyen Dr. Dinçer Sümer, “Ayrıntılı ultrasonografi ile en uygun koşullarda değerlendirme yapılmış olsa dahi anormaliler yaklaşık olarak yüzde 80-85 oranında tespit edilebiliyor. Bazı anomalilerin ultrasonografide görülememesi ve bazılarının daha ileri aylarda gelişebilmesi anne karnında tanınmasına engel oluyor” diye konuşuyor.

Doğum süreci planlanıyor

Ultrasonografi sonucunda tespit edilen anomaliye göre ebeveyne bebeğin durumu ile ilgili bilgi veriliyor. Anomalinin nasıl bir problem olduğunu, bebeğin anne karnındaki ve doğum sonrası yaşamını nasıl etkilenebileceğini anlattıklarını dile getiren Dr. Dinçer Sümer, “Eğer anomali yaşamla bağdaşmayacak bir problem ise gebeliği devam ettirip ettirmeme isteği ortaya konuyor. Eğer gebelik devam edecekse sonraki süreçte nasıl bir yol izlemek gerektiği, doğumun ne zaman, nasıl ve hangi koşullarda gerçekleştirileceği, doğum sonrası bebeğin müdahalesi gibi konular ebeveynler ile birlikte değerlendiriliyor ve planlama yapılıyor” diyor.

Toplumumuzda anomalilere yönelik önyargılı yaklaşım nedeniyle anne adaylarının bu testlerden uzak durduğunu belirten Dr. Dinçer Sümer, bunun da sorunlara neden olduğunu söylüyor. Bazı anomalilere anne karnında bile müdahale edilebildiğini, yakın takip ile doğumun uygun şekilde planlanmasının anne adayı ve bebek sağlığı için büyük önem taşıdığını vurgulayan Dr. Dinçer Sümer, “Anomali taşıyan fakat bilinmeyen bebeğin uygun olmayan koşullarda dünyaya gelmesi nedeniyle tedavisi gecikebiliyor. Bu nedenle ayrıntılı ultrasonografiyi ihmal etmemek gerekiyor” uyarısında bulunuyor.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ