KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

GRİP AŞISI ÇAĞRISI

HAVUÇ  DEYİP GEÇMEYİN  ! KANSERİ  ÖNLEYİP, YAŞLANMAYI YAVAŞLATIYOR…

İl Sağlık Müdürü Benli: “4. dalgayı oluşturan kesim aşısızlardır”

KORONA VİRÜS GÖZYAŞI İLE DE BULAŞIYOR

YERLİ VE MİLLİ KANAMA DURDURUCU

KAYSERİ COVİD 19’U KOVUYOR !

KORONA VİRÜS GÖZÜ DE ETKİLİYOR

ŞEHİR HASTANESİ’NDE GÜNLÜK ON BİN HASTA BAKIYORUZ

AFRİKALI HASTA KAYSERİ’DE ŞİFA BULDU

TÜRKOVAC İÇİN ACİL KULLANIM ONAYI BAŞVURUSU

DİZ VE KALÇA AĞRILARI

ÜNİVERSİTELİ SEVİM BİYONİK PROTEZ İSTİYOR

TOMARZA’DA KOLONOSKOPİ UYGULAMASI

DR. IŞILDAK:"ŞİDDETİ ÖNLEYECEK TEDBİRLER İSTİYORUZ"

TURKOVAC GÖNÜLLÜLERİ İÇİN ONLİNE TOPLANTI

ANTİBİYOTİKLERİ DAHA AKILCI KULLANMALIYIZ

Anahtar Kelimeler: GİLABURU ALMANIN ZAMANI
Gürkan Ofis Mobilyaları

GİLABURU ALMANIN TAM ZAMANI

BÖBREK TAŞI DÜŞÜRÜYOR, AĞRI KESİYOR

Bünyan ve Akkışla ilçesi ile civarında yetişen, böbrek taşı düşürme ve ağrı kesici özelliğinin bilimsel olarak kanıtlanan Gilaburu’ ya ilgi her geçen gün artarken; yöre halkı hasat dönemi olması nedeni ile Gilaburu almanın tam zamanı olduğunu vurguluyorlar…

Üzüme benzeyen kırmızı meyvesi ve çalı şeklinde bitkisiyle bilinen gilaburu, yöre halkı tarafından toplanıyor ve meyve suyu olarak tüketiliyor. Ekim ayının ilk haftasında hasadı tamamlanan gilaburu, salamura olması için şişelere doldurularak bekletiliyor. Kış aylarında meyvesi ezilen gilaburu tatlandırılarak meyve suyu şeklinde içiliyor. Bazı firmalarca işlenen gilaburu, içecek olarak raflarda, lokantalarda yerini alırken, ilçe halkı tarafından farklı yöntemlerle satışa sunuluyor.

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Bölümünce ‘Böbrek Taşı’ düşürmesi özelliğinin klinik öncesi ve klinik çalışmalarla doğrulanan ‘Gilaburu’ ağrı kesici etkisinin de bilimsel deneylerle doğrulanırken; içeriğindeki mineraller ve asit dolayısıyla “gençlik iksiri” olarak da anılıyor.

Ağırlıklı olarak Bünyan ve Akkışla İlçesince yetişen Gilaburu yüksek miktarda C vitamini içerir. Sonbaharda toplanan gilaburu meyvesi ve Gilaburu’nun suyu böbrek hastalıklarının yanı sıra, astım, romatizma, yüksek tansiyon, kabakulak, uyku bozukluğu gibi sorunlara iyi geldiği uzmanlarca vurgulanmaktadır.

Regl ve menopoz döneminde gilaburu kabuğunun da son derce faydalı olduğunun altını çizen uzmanlar “Yumurtalık ve dölyatağı kasları ile ilgili problemlere karşı etkili olan gilaburu kabuğu dölyatağını yatıştırıcı ve adet sancısını azaltıcı etki gösterir. Gilaburu kabuğunun fazla görülen regl kanamaları ve menopoz döneminde yaşanabilecek aşırı kanamalara karşı da etkilidir” değerlendirmesinde bulunup hasat mevsimi olması vesilesiyle “Gilaburu almanın tam zamanı” ifadesini kullanıyorlar.