KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KAYSERİ’DEN SAMSUN’DAKİ ÖĞRENCİLERİNE DERS

ÖĞRETMENLERDEN TELEKONFERANSLI EĞİTİM

İL MİLLİ EĞİTİM’DEN ONLİNE TOPLANTI

Ekinci, 16 ilçe Milli Eğitim Müdürü, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve şube müdürleriyle online bağlantılı toplantı gerçekleştirdi

ÜNİVERSİTELERDE UZAKTAN EĞİTİM

AGÜ REKTÖRÜ PROF. DR. SABUNCUOĞLU: BU DÖNEMDEN ÖNEMLİ DERSLER ÇIKARMALIYIZ

AGÜ’DEN GENÇLERE ONLİNE DESTEK PROGRAMI

Gençler her akşam çevrimiçi platformda bir araya gelerek deneyimlerini ve bilgilerini paylaşıyorlar

KÜTÜPHANELERE EVLERİNİZDEN BAĞLANIN

E kütüphaneye kutuphane.kayseri.bel.tr adresinden girilebiliyor

KAYÜ, UZAKTAN ÖĞRETİME HAZIR

Kayseri Üniversitesi, 23 Mart 2020 tarihinde başlayacak olan uzaktan öğretime hazır.

UZAKTAN EĞİTİM BUGÜN SABAH BAŞLADI

UZAKTAN EĞİTİMDE ÖĞRENCİLER TELEVİZYON BAŞINA GEÇTİ

EKİNCİ'DEN 'EBA' AÇIKLAMASI

İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci: "Eğitim öğretim her aşamada devam ediyor"

PROJE OKULU İDARECİLERİN HAK KAYBINA

MAHKEME ” DUR” DEDİ

BAŞKAN ALAN, KAYÜ'DE ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ ANLATTI

ÖĞRENCİLER GELİŞTİRDİ,

LIFE SOLUTIONS HACKATHON İNOVATİF PROJELERİ ÖDÜLLENDİRDİ

TALAS, ROBOTİK KODLAMA EVİ AÇIYOR

YALÇIN: ÇOCUKLARIMIZI BU EĞİTİME TABİ TUTACAĞIZ

TOMARZA'DA ROBOTİK KODLAMA SINIFI AÇILDI

Tomarza ilçesinde, Rahime Akıncıoğlu Ortaokulunda robotik kodlama sınıfı törenle açıldı.

EĞİTİM BİR SEN SINIF ÖĞRETMENLERİ İÇİN

İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

51. TÜBİTAK LİSELER ARASI PROJE YARIŞMASI BAŞLADI

ÖĞRENCİLER PROJELERİ İLE EKONOMİDE 30 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLAYACAK

FABRİKA GİBİ OKUL

AHİ EVRAN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ, GEÇEN YIL 217 BİN TL KAR ELDE ETTİ

Anahtar Kelimeler: FABRİKA

FABRİKA GİBİ OKUL

AHİ EVRAN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ, GEÇEN YIL 217 BİN TL KAR ELDE ETTİ

Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde bulunan Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenciler öğrenirken para kazanıyor. Öğrenciler, okuldaki atölyelerde ürettikleri ürünler ile okulun döner sermayesine 2019 yılında 217 bin TL kazandırdı.

Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adeta bir fabrikayı andırıyor. İtfaiye ve Yangın Güvenliği, Kimya Teknolojisi, İç Mekan Tasarım ve Kuyumculuk bölümlerinin yer aldığı lisede üç bölümün öğrencileri kurulan atölyelerde hem eğitimlerini sürdürüyor hem de el becerilerini geliştiriyor. Kimya Teknolojisi Bölümü öğrencileri yüzey temizleyici, sıvı sabun, köpük sabun, yoğun çamaşır suyu, normal çamaşır suyu ve kireç çözücü gibi 18 çeşit ürün üretirken, diğer bölüm öğrencileri de yarı değerli süs taşları, yüzük, küpe, kolye ve tespih gibi hediyelik ürünleri el emeği ile işliyor.

Okul Müdürü Halis Karabulut, “Okulumuzda İtfaiye ve Yangın Güvenliği, Kimya Teknolojisi, İç Mekan Tasarım ve Kuyumculuk olmak üzere 4 tane bölümümüz var. Bu bölümlerimizde atölyelerimiz var. Atölyelerimizde öğrencilerimiz öğrendikleri ile imalatlar yapıyorlar. Bu imalatlarımızı da döner sermayemizde satıp gelir elde ediyorlar. Öğrencilerimiz bu şekilde üretirken öğreniyorlar. Kuyumculuk alanımızda Türkiye’de olmayan taş atölyemiz var. Burada yarı değerli süs taşlarımızı imal ediyoruz. Yüzük, küpe, kolye ve tespih gibi taşlar imal ediliyor. Bunun dışında telkâri imalatımız var. Bunun dışında yine öğrencilerimizin elle tasarladıkları diğer ürünlerimiz mevcut. Kimya alanında biraz daha geniş bir ürün yelpazesi var. Sıvı grubu dediğimiz deterjanların tamamını imal ediyorlar. Yüzey temizleyici, sıvı sabun, köpük sabun, yoğun çamaşır suyu, normal çamaşır suyu ve kireç çözücü gibi daha sayacağımız 18’e yakın ürünümüz burada mevcuttur. Bunun dışında bu yıl ilk kez kimya atölyesinde zeytinyağlı doğal sabun üretimine başladık. Bu üretimden sonra zeytinyağı elimize almışken kremler yapalım istedik ve iki tane krem yaptık. Bunların dışında da doğal sirkeyi de çocuklarımızla birlikte üretiyoruz” ifadelerini kullandı.

Karabulut, “Okulumuzda hangi bölümden olursa olsun mezun olan bir öğrenci kendi başına işletmesini açabilecek seviyeye gelmiş oluyor. Zaten okul olarak da iş yeri açma belgesini veriyoruz. 2 yıl içerisinde işyerini açabiliyor. İşyerini açtığı zaman KOSGEB’ten faizsiz 5 yıla kadar 360 bin TL’ye kadar destek alabiliyor. Bu aldığı destekle de evini geçindirecek, kendini idame ettirecek bir iş kurabilir ve bunların tamamını yapabilirler. 2019 yılında 217 bin TL’lik döner sermaye ürünü sattık. Buradan olan karımızda öğretmenler ve öğrenciler paylarını aldılar. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların dışında özel kurumlara ve bazı kamu kurum kuruluşlarına satışlarımız devam etmektedir” diye konuştu.

Haber Kaynak : İHA