KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

YERLİ VE MİLLİ KANAMA DURDURUCU

KAYSERİ COVİD 19’U KOVUYOR !

KORONA VİRÜS GÖZÜ DE ETKİLİYOR

ŞEHİR HASTANESİ’NDE GÜNLÜK ON BİN HASTA BAKIYORUZ

AFRİKALI HASTA KAYSERİ’DE ŞİFA BULDU

TÜRKOVAC İÇİN ACİL KULLANIM ONAYI BAŞVURUSU

DİZ VE KALÇA AĞRILARI

ÜNİVERSİTELİ SEVİM BİYONİK PROTEZ İSTİYOR

TOMARZA’DA KOLONOSKOPİ UYGULAMASI

DR. IŞILDAK:"ŞİDDETİ ÖNLEYECEK TEDBİRLER İSTİYORUZ"

TURKOVAC GÖNÜLLÜLERİ İÇİN ONLİNE TOPLANTI

ANTİBİYOTİKLERİ DAHA AKILCI KULLANMALIYIZ

PSİKOLOG ERTUĞRUL: “ÇOCUKLARINIZLA DAHA KALİTELİ ZAMAN GEÇİRİN”

PANDEMİ DÖNEMİNDE ÇOCUKLARIN RUH SAĞLIĞI

BAŞKAN ÖZTÜRK ÇOCUK HASTA ODASININ AÇILIŞINI YAPTI

KAYSERİ MAVİ KATEGORİ’DE

Anahtar Kelimeler: TURŞUSU YAPMANIN ALTIN KURALI
Gürkan Ofis Mobilyaları

EV TURŞUSU YAPMANIN 9 ALTIN KURALI

Sonbahara adım attığımız şu günlerde lahana, karnabahar ve kırmızı pancar gibi sebzeler tek tek tezgaha çıkmaya başladı. Kışlık konservelerin hazırlandığı şu dönemde en çok yapılan yiyeceklerden biri de hiç kuşkusuz turşudur.  Uzmanlar faydası saymakla bitmeyen ev turşusunu yaparken dikkat etmeniz gerekenleri 9 ana başlık altında toplarken kış boyunca turşuyu sofralarınızdan eksik etmeyin tavsiyesinde bulundu.

Uzmanlara göre kalp sağlığından metabolizmayı hızlandırmaya, kan şekerini dengelemekten kanserden korumaya kadar saymakla bitmeyecek kadar çok faydası  olan ev turşusu hazırlamanın bazı incelikleri var. Turşu yapımı için bunlara dikkat etmezseniz faydasından çok zararını görürsünüz. Turşunun içerisindeki sebze ve meyvelerin kalorisi de yüzde 30’a kadar düşüyor.

TURŞU NASIL YAPILIR? Evde turşu hazırlarken yararlı bakterilerin mayalanma sürecini başlatması ve zararlı bakterilerin turşuda bulunmaması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Aksi halde hem tat ve lezzet açısından başarılı bir turşu yapılamaz hem de zararlı bakteriler veya onların toksinleri besin zehirlenmelerine neden olabilir.

SEBZE VE MEYVELERİ DİKKATLİ SEÇİN Turşu yaparken içerisine koyacağınız sebze ve meyveleri dikkatli seçin. Diri, ezilmemiş, çürümeye başlamamış olanları seçmeye çalışın. Çürümeye ve yumuşamaya başlamış olan sebze ve meyveler asla turşunun içine konulmamalı. Çürümeye başlamış olan sebze ve meyvelerde zararlı bakteriler olabilir. Bu bakteriler gıda zehirlenmelerine yol açabilir.

MUTLAKA CAM KAVANOZ KULLANIN Turşu hazırlamak için kullanılacak kaplar; cam kavanoz veya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan onaylı tek kullanımlık plastik kaplar olmalı. Diğer kaplarda hazırlandığında turşunun içerisine kabın yapımında kullanılan ve insan vücudu için kanserojen olabilen maddelerin geçişi olabilir. Ayrıca kullanılan kabın temizliğine ve hava almamasına dikkat edilmeli.

TURŞUYU KAYA TUZU İLE HAZIRLAYIN Turşu hazırlarken sofra tuzu yerine kaya tuzu kullanın. Çünkü normal sofra tuzu ile yapılan turşularda kısa sürede yumuşama gözleniyor. Yüzde 8 tuzlu su hazırlamak için 1 litre suya 80 gram tuz eklemek gerekir.

İÇME SUYU KULLANIN Turşu kurarken kullanılacak olan salamura suyunu içme suyundan hazırlayın. Temiz olmayan su ile hazırlanan salamura suyu zarar bakteriler için üreme alanı olacaktır. Bu nedenle salamura için ya içme suyu tercih edin ya da kaynatıp soğuttuğunuz sudan kullanın.

SİRKE VE LİMON TUZU Sirke ve limon tuzu olmadan turşu eksik kalır. Özellikle bamya, fasulye gibi asitlik oranı düşük sebzelerden turşu yapıyorsanız mutlaka kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Sirke ve limon tuzu turşunun rengini korur, turşu fermente olurken istenmeyen bakterilerin oluşumu engellenir.

TURŞUNUN MUHAFAZA EDİLECEĞİ ORTAM ÇOK ÖNEMLİ Turşu kurarken hazırlanan sebze ve meyveler karanlık ve serin bir ortamda muhafaza edilmeli. Isının 20 dereceden yüksek olduğu bir ortamda bekletirseniz zararlı bakterilerin oluşması ve hızla artması için mükemmel bir alan oluşturmuş olursunuz.

BEYAZ TABAKAYI BEKLETMEDEN ALIN Turşu oluşumu sırasında turşunun üst yüzeyinde beyaz bir tabaka oluşur ise hemen alınması gerekir çünkü küf oluşmasına ve turşunun bozulmasına neden olur.