KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

ALO 153 VE BEYAZ MASA KİTAP FUARI’NDA

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ'TAN DEVELİ VE ERCİYES ZİYARETİ

KAYSERİ 4. KİTAP FUARI’NA 3 GÜNDE 214 BİN 610 ZİYARETÇİ

PALANCIOĞLU TEMA VAKFI YÖNETCİLERİNİ AĞIRLADI

ŞEHRİMİZE İKİ PRESTİJLİ PROJE...

GENÇLİK MECLİSİ’NDEN KÖY OKULLARI İÇİN KİTAP KAMPANYASI

BÜYÜKŞEHİR’İN ELEKTRİKLİ OTOBÜSLERİNDEN BÜYÜK TASARRUF VE KARBONDİOKSİT AZALTIMI

KASKİ İNLİÖREN’İN SU SIKINTISINI ÇÖZDÜ

BAŞKAN PALANCIOĞLU MEMUR-SEN ENGELLİLER KOMİSYONU İLE BİR ARAYA GELDİ

KOCASİNAN'DAN SOĞUK HAVADA SICAK ÇORBA İKRAMI

BAŞKAN ÖZDOĞAN “GENÇLER BİZİM GELECEĞİMİZ”

KAYSERİ KİTAP FUARI’NA ZİYARETÇİ AKINI  

TÜRKİYE'DE BİR İLK; DIŞ TİCARET VE LOJİSTİK MESLEK LİSESİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİ AV. MEHMET ALTUN ORTAOKULU’NUN TEMELİ ATILDI

TALAS OSMAN-NEYİRE AKGÖZ ASM HİZMETE GİRDİ

METE YARAR’DAN VALİ GÜNAYDIN’A ÖVGÜ DOLU SÖZLER


Anahtar Kelimeler: REKTÖRÜ ÇALIŞ CANLI YAYININA KATILDI
Gürkan Ofis Mobilyaları

ERÜ REKTÖRÜ ÇALIŞ KAY TV CANLI YAYININA KATILDI

ÇALIŞ: AŞI ÇALIŞMASINDA HAYVAN DENEYLERİNİ TAMAMLADIK

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Veteriner Fakültesi Öğrencileri İçin Akademisyenler Tarafından Tasarlanan Hayvan Simülatörlerini İnceledi. Rektör Çalış Kaytv’de katıldığı sabah programında ise Covid 19 aşısına yönelik çalışmaların hız kesmenden devam ettiğini vurgulayıp “Şuanda hayvan deneyini bitirdik ama ikinci bir hayvan deneyi aşaması var. Amerika’dan kuduz aşısı yapılmış bu maymuna benzer bir başka hayvan türü hayvan var onu sipariş ettik inşallah ekimin ortasında gelecek. Birde onda çalışma yapıp sağlık bakanlığına sunacağız” ifadesini kullandı.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Veteriner Fakültesini ziyaret ederek, ERÜ Veteriner Fakültesi Akademisyenleri tarafından öğrencilerin teşhis ve tedavi becerilerini geliştirmek için polyester kumaş, kauçuk, çelik, silikon gibi malzemelerle tasarlanan sığır ve at simülatörlerini inceledi.

ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayhan Düzler öncülüğünde ERÜ akademisyenleri tarafından öğrencilerin prosedürleri tam olarak uygulayabilmeleri ve el becerilerini geliştirmeleri için tasarlanan hayvan simülatörlerinde incelemelerde bulundu. Simülatörleri yakından inceleyen Rektör Çalış, Prof. Dr. Ayhan Düzler’den bilgiler aldı.

Öte yandan Kaytv- Erciyes Tv ortak yayınında Kayseri Gün Başlıyor programına konuk olan Prof.Dr. Çalış Covid 19 a yönelik aşı çalışmaları ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede hayvan deneylerini,n tamamlandığını belirtip, Amerika’dan gelecek bir hayvan üzerinde daha denemeler yapacaklarını vurgulayarak şunları kaydetti. “Şuanda hayvan deneyini bitirdik ama ikinci bir hayvan deneyi aşaması var. Amerika’dan kuduz aşısı yapılmış bu maymuna benzer bir başka hayvan türü hayvan var onu sipariş ettik inşallah ekimin ortasında gelecek. Birde onda çalışma yapıp sağlık bakanlığına sunacağız. Yani Türkiye’de ilk 2- 3 içerisinde bir tanesi de biz diyebiliriz. Tabi biz sağlık bakanımız nasıl bir bilgi verdi bilmiyoruz ama sağlık bakanlığımıza iletmiştik. Sağlık bakanlığı tüsep üzerinden çalışma yapan tek biz varız birkaç yer daha var. 6-7 merkezde sanayi bakanlığı üzerinden tübitak üzerinden konsorsiyum şeklinde yürüyorlar. Ama sağlık bakanlığı üzerinden yürüyen merkez biziz Erciyes Üniversite olarak. Biz zaten sağlık bakanımıza iki hafta önce ilettik. Yani şu aşamada en önde giden birkaç merkezden biriyiz diyebiliriz. İki tane aşı var bizim çalıştığımız. Bunlardan bir tanesi rekombinant aşı bir diğeri de inaktif aşı. Halkın anlayacağı şekilde şöyle söyleyebiliriz, virüsün zarar vermeyecek şeklinin inaktif şekli diyoruz ona. Onun insan vücuduna verilmesiyle olan bir aşı türü var. Bir de virüsün bir parçasının bir şekilde kopyalanarak sentetik bir benzerini yapıp onun üzerinden yapılan bir aşı var. Ona rekombinant diyoruz. Biz iki aşı üzerinden de çalışıyoruz ama hayvan deneyinde inaktif aşıda çok iyi bir sonuç aldık. Rekombinantta ilk deneyimde zaten bu çok bir iştir. 2-3 ayda fena değil belli bir aşamaya geldik ama inaktif de çok iyiyiz. Zaten sağlık bakan yardımcımızla da görüştük oda inaktif aşının çok daha etkili olacağı görüşünde bilim kuruluda. Dediğim gibi Amerika’dan gelecek olan hayvan üzerinde kuduz aşısı yapıldı büyük ihtimal 10-15 gün içerisinde gelir bir 15 gün gibide onun üzerinde deney olacak yani kasım ayı sonuna doğru inşallah hayvan deneyinin biteceğini ümit ediyoruz. Tabi her şey yolunda giderse. Şimdi yüz de yüz demiyoruz hiçbir şeye ama ilk hayvan deneyinde yüz yüze yakın bir sonuç aldık inaktif aşıda. İnaktif aşıdan çok ümitliyiz ama rekombinant aşıyıda unutmuyoruz tabi. Onun üzerinde 2 deneme yapılıp 3’üncü denemeye geçti hocalarımız. Aynı onla da ilgili belki biraz gecikecek ama çok iyi sonuç alacağımızı ümit ediyoruz ama inaktif çok iyi gidiyor. Burada Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi Önemli olan milli aşıyı bulmak. Şuanda zaten Hacettepe de falan yapılan faz çalışmaları insan deneyleri çin aşısı bildiğiniz gibi. Biz birkaç ay geçte olsa 5-6 ay geçte olsa milli aşımızı bulmamız gerekiyor bu bizim için çok önemli. Sonuçta bu virüs aşı yapılsa bile kendi milli aşımız olursa kimseye bağımlı olmayacağız inşallah. Amaç burada milli aşı inşallah bunu da başaracağımıza inanıyoruz.”