KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

BÜYÜKŞEHİR’DE ‘İSTİŞARE’ TOPLANTISI

Başkan Büyükkılıç, 16 ilçe belediye başkanı ve teşkilatlar ile dayanışma içerisinde hizmetlerin süreceğini söyledi

“TEMİZ İÇME SUYUNUN GÜVENCESİ KASKİ”

“SUYUN KALİTESİ SÜREKLİ TAKİP EDİLİYOR”

"ASANSÖRLERDE SORUMLULUK SİGORTASI ZORUNLU"

Başkan Palancıoğlu: “Bina yöneticilerinin bu hassas konuya daha önem vermeleri gerekmektedir”

ZİNCİDERE GÖLETİ'NDE ÇALIŞMALAR TAM GAZ

“TALAS’A DEĞER KATACAK”

HİSARCIK'TA YENİ BAĞLANTI YOLUNDA ÇALIŞMALAR BAŞLADI

2021 YILINDA DA YENİ YOLLAR YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN BORÇ YAPILANDIRMA HATIRLATMASI

SON GÜN 1 ŞUBAT

TALAS BELEDİYESİ’NDEN KEPEZ’E MODERN ORTAOKUL

EĞİTİME SÜREKLİ DESTEK

ERCİYES YÜKSEK İRTİFA KAMP MERKEZİ İÇİN YATIRIM TOPLANTISI

“ERCİYES, ARANILAN MERKEZ OLMAYA DEVAM EDECEK”

DEVELİ’YE E-SINAV SALONU

CABBAR BAŞKAN: “E-SINAV SALONU DEVELİMİZE HAYIRLI OLSUN”

YATIRIM VE HİZMETLERİN İLÇESİ KOCASİNAN’DA VATANDAŞ MEMNUNİYETİ

“HİZMETLERLE YAŞAM STANDARTLARI YÜKSELİYOR”

MELİKGAZİ'DEN HİZMETTE BİR İLK DAHA

DİJİTAL E-İMAR SİSTEMİ GELİŞTİRİLDİ

BÜYÜKKILIÇ’TAN HAFTANIN İLK GÜNÜ ZİYARETLER

BÜYÜKKILIÇ, 'İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN'

BAŞKAN YALÇIN'DAN VERGİ YAPILANDIRMASINDA SON HAFTA HATIRLATMASI

“YAPILANDIRMADA TALAS, BİR İLKİ BAŞLATTI”

SEYİR EVLERİ KONAKLAMA YÖNETİMİ’NDEN KAY GRUP’A NEZAKET ZİYARETİ

BAŞKAN DURAN: SEYİR EVLERİ, BİR KAYSERİ MARKASI OLACAK

MUHTARLAR: “BU YOLU HAYAL BİLE EDEMEZDİK”

“OTOBAN GİBİ YOL ORTAYA ÇIKTI”

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’IN

PAZAR MESAİSİ


Anahtar Kelimeler: REKTÖRÜ ÇALIŞ CANLI YAYININA KATILDI
Gürkan Ofis Mobilyaları

ERÜ REKTÖRÜ ÇALIŞ KAY TV CANLI YAYININA KATILDI

ÇALIŞ: AŞI ÇALIŞMASINDA HAYVAN DENEYLERİNİ TAMAMLADIK

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Veteriner Fakültesi Öğrencileri İçin Akademisyenler Tarafından Tasarlanan Hayvan Simülatörlerini İnceledi. Rektör Çalış Kaytv’de katıldığı sabah programında ise Covid 19 aşısına yönelik çalışmaların hız kesmenden devam ettiğini vurgulayıp “Şuanda hayvan deneyini bitirdik ama ikinci bir hayvan deneyi aşaması var. Amerika’dan kuduz aşısı yapılmış bu maymuna benzer bir başka hayvan türü hayvan var onu sipariş ettik inşallah ekimin ortasında gelecek. Birde onda çalışma yapıp sağlık bakanlığına sunacağız” ifadesini kullandı.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Veteriner Fakültesini ziyaret ederek, ERÜ Veteriner Fakültesi Akademisyenleri tarafından öğrencilerin teşhis ve tedavi becerilerini geliştirmek için polyester kumaş, kauçuk, çelik, silikon gibi malzemelerle tasarlanan sığır ve at simülatörlerini inceledi.

ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayhan Düzler öncülüğünde ERÜ akademisyenleri tarafından öğrencilerin prosedürleri tam olarak uygulayabilmeleri ve el becerilerini geliştirmeleri için tasarlanan hayvan simülatörlerinde incelemelerde bulundu. Simülatörleri yakından inceleyen Rektör Çalış, Prof. Dr. Ayhan Düzler’den bilgiler aldı.

Öte yandan Kaytv- Erciyes Tv ortak yayınında Kayseri Gün Başlıyor programına konuk olan Prof.Dr. Çalış Covid 19 a yönelik aşı çalışmaları ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede hayvan deneylerini,n tamamlandığını belirtip, Amerika’dan gelecek bir hayvan üzerinde daha denemeler yapacaklarını vurgulayarak şunları kaydetti. “Şuanda hayvan deneyini bitirdik ama ikinci bir hayvan deneyi aşaması var. Amerika’dan kuduz aşısı yapılmış bu maymuna benzer bir başka hayvan türü hayvan var onu sipariş ettik inşallah ekimin ortasında gelecek. Birde onda çalışma yapıp sağlık bakanlığına sunacağız. Yani Türkiye’de ilk 2- 3 içerisinde bir tanesi de biz diyebiliriz. Tabi biz sağlık bakanımız nasıl bir bilgi verdi bilmiyoruz ama sağlık bakanlığımıza iletmiştik. Sağlık bakanlığı tüsep üzerinden çalışma yapan tek biz varız birkaç yer daha var. 6-7 merkezde sanayi bakanlığı üzerinden tübitak üzerinden konsorsiyum şeklinde yürüyorlar. Ama sağlık bakanlığı üzerinden yürüyen merkez biziz Erciyes Üniversite olarak. Biz zaten sağlık bakanımıza iki hafta önce ilettik. Yani şu aşamada en önde giden birkaç merkezden biriyiz diyebiliriz. İki tane aşı var bizim çalıştığımız. Bunlardan bir tanesi rekombinant aşı bir diğeri de inaktif aşı. Halkın anlayacağı şekilde şöyle söyleyebiliriz, virüsün zarar vermeyecek şeklinin inaktif şekli diyoruz ona. Onun insan vücuduna verilmesiyle olan bir aşı türü var. Bir de virüsün bir parçasının bir şekilde kopyalanarak sentetik bir benzerini yapıp onun üzerinden yapılan bir aşı var. Ona rekombinant diyoruz. Biz iki aşı üzerinden de çalışıyoruz ama hayvan deneyinde inaktif aşıda çok iyi bir sonuç aldık. Rekombinantta ilk deneyimde zaten bu çok bir iştir. 2-3 ayda fena değil belli bir aşamaya geldik ama inaktif de çok iyiyiz. Zaten sağlık bakan yardımcımızla da görüştük oda inaktif aşının çok daha etkili olacağı görüşünde bilim kuruluda. Dediğim gibi Amerika’dan gelecek olan hayvan üzerinde kuduz aşısı yapıldı büyük ihtimal 10-15 gün içerisinde gelir bir 15 gün gibide onun üzerinde deney olacak yani kasım ayı sonuna doğru inşallah hayvan deneyinin biteceğini ümit ediyoruz. Tabi her şey yolunda giderse. Şimdi yüz de yüz demiyoruz hiçbir şeye ama ilk hayvan deneyinde yüz yüze yakın bir sonuç aldık inaktif aşıda. İnaktif aşıdan çok ümitliyiz ama rekombinant aşıyıda unutmuyoruz tabi. Onun üzerinde 2 deneme yapılıp 3’üncü denemeye geçti hocalarımız. Aynı onla da ilgili belki biraz gecikecek ama çok iyi sonuç alacağımızı ümit ediyoruz ama inaktif çok iyi gidiyor. Burada Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi Önemli olan milli aşıyı bulmak. Şuanda zaten Hacettepe de falan yapılan faz çalışmaları insan deneyleri çin aşısı bildiğiniz gibi. Biz birkaç ay geçte olsa 5-6 ay geçte olsa milli aşımızı bulmamız gerekiyor bu bizim için çok önemli. Sonuçta bu virüs aşı yapılsa bile kendi milli aşımız olursa kimseye bağımlı olmayacağız inşallah. Amaç burada milli aşı inşallah bunu da başaracağımıza inanıyoruz.”


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ