KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

KAYSERİ TABİP ODASI COVİD-19 AŞI KURULU SAĞLIK BAKANLIĞI’NA ŞÜKRANLARINI SUNDU

“ÜLKEMİZDE COVİD-19 AŞI UYGULAMASININ BAŞLAMIŞ OLMASI SEVİNDİRİCİDİR”

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA COVİD-19 AŞILARI VURULMAYA BAŞLANDI

1400 SAĞLIK ÇALIŞANI AŞI OLACAK

DEV SAĞLIK YATIRIMLARI GÜN SAYIYOR

75 YATAKLI BÜNYAN İLÇE DEVLET HASTANESİ İNŞAATINA İNCELEME

KORONA VİRÜS AŞILARI HASTANELERE DAĞITILMAYA BAŞLANDI

KAYSERİ'YE GELEN 15 BİN AŞI, HASTANELERE DAĞITILIYOR

MÜZİSYEN DOKTOR COVİTİ YENİP ÖLÜMDEN DÖNEN KÜÇÜK HASTASI İÇİN ÇALDI

ZEYNEP’ İ DOKTORLARI GEREKLİ TAHLİL VE TETKİKLERİ YAPTIKTAN SONRA HASTANEYE YATIRDILAR

KAYSERİ 112’NİN KADIN EKİPLERİNİ GÖREN GURURLANIYOR

“KADINLARIN HER ŞEYİ YAPABİLECEĞİNİ BU ŞEKİLDE ANLAMIŞ OLDUK”

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN ‘KAN BAĞIŞI’ SEFERBERLİĞİ

İLK OLARAK KASKİ PERSONELİ KAN BAĞIŞI YAPTI

112 ACİL SAĞLIK İSTASYONU ERCİYES’TE YENİDEN HİZMETE AÇILDI

CINGI: 112 ACİL EKİBİMİZ DOKTORLU OLARAK SÜREKLİ BURADA OLACAK

13 AMBULANS, AY VE YILDIZ KOREOGRAFİSİYLE HİZMETE ALINDI

Sağlık Bakanlığınca ‘Sıhhat Projesi’ kapsamında Kayseri'ye tahsis edilen 13 ambulans hizmete alındı.

DİKKAT UZMANLAR UYARIYOR !

“LAHANA BİNBİR DERDE DEVA”

BENLİ: ZOR BİR YIL OLDU, 2020 YILI BİZİM İÇİN UNUTULMAYACAK ANILAR BIRAKTI

"Kişi ve temaslılara ulaşma süremiz 4 buçuk-5 saat arasında. Filyasyon oranımız da yüzde 99.8'lerde gidiyor"

AMBULANS HELİKOPTERLERİN 21 GÜNLÜK BEBEĞİ HAYATTA TUTMA YARIŞI

21 GÜNLÜK BEBEK ANKARA'YA GÖTÜRÜLDÜ

BENLİ: "KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ TÜRKİYE'DE TEDAVİ BAŞARISINDA İLK 3'TEYİZ DİYEBİLİRİM"

"COVİD'İ KÜÇÜMSEDİĞİMİZ ZAMAN DARBEYİ YERİZ"

YERLİ AŞI MUTASYONA UĞRAYAN VİRÜSE KARŞI DA ETKİLİ

"GÖNÜLLÜ OLARAK KENDİ AŞIMIZA KATKI VERMELİYİZ"

VATANDAŞLARIMIZI KAN VERMEYE BEKLİYORUZ

Sırsaklar: “Covid 19 geçirmiş vatandaşlarımızın plazmaları bizler için çok önemli onlar için mutlaka Kızılay Kan Merkezlerine bekliyoruz”

KAYSERİ AFAD GÖNÜLLÜLERİNDEN KAN BAĞIŞI KAMPANYASI

Kayseri AFAD Gönüllüleri, farkındalık oluşturmak için Kızılay'a kan bağışı kampanyası başlattı.

Gürkan Ofis Mobilyaları

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİNİN BİLİMSEL BAŞARISI

PROF. DR. ABDURRAHMAN OĞUZHAN, DÜNYANIN EN PRESTİJLİ TIP DERGİSİNE YAYIN OLDU!


ERÜ TIP FAKÜLTESİ KARDİYOLOJİ ANADABİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. ABDURRAHMAN OĞUZHAN´ın BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ VAKA, DÜNYANIN EN PRESTİJLİ TIP DERGİSİNE YAYIN OLDU!
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan´ın, 77 yaşındaki bir kadın hastanın akciğer ana atardamarlarından mekanik yöntemle pıhtı çıkartma görüntüsü, ABD´de iki asırdır yayında olan dünyanın en prestijli tıp dergisi ?The NEW ENGLAND JOURNAL of MEDICINE´ yayın oldu. Dünyaca önemli haftalık tıp dergisinde Türkiye´den bugüne kadar vakasına yer verilen ikinci kardiyolog olan Prof. Dr. Oğuzhan, ?Daha önceki yayın klinik çalışmadan oluşuyordu. Görüntü dalında dergide yayınına yer verilen ilk kardiyolog ben oldum. Bu yayın Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kayseri ve Türkiye´nin dünya tıp alanında tanıtımı açısından da oldukça önemli? dedi.
ERÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, konuyla ilgili açıklamasında, 7 Ocak 2016 tarihinde ?The NEW ENGLAND JOURNAL of MEDICINE´ de yayınlanan vakası ile ilgili şunları söyledi:
?Geçtiğimiz 2015 yılında Tıp Fakültemiz Acil Servisine göğüs ağrısı, çarpıntı ve nefes darlığı şikâyetleri ile 77 yaşında bir kadın hasta başvurmuştu. Elektrokardiyografisinde kalp krizini düşündüren bulgular tespit ettik. Acilde solunumu ve kan dolaşımı duran hastaya önce acil hekimlerimiz müdahale etti, ardından hastayı biz kliniğimize devraldık. Hastanın bu durumunun kalbinden kaynaklandığını düşünerek hastaya kalp anjiyografisi yaptık. Anjiyografi işleminde hastanın kalp damarları normal çıktı. Sonra yine anjiyografi yöntemi ile hastanın akciğerindeki ana atardamarlarını görüntüledik. Hastanın akciğer ana atardamarlarının içerisinde ?pulmoner emboli´ denilen yoğun pıhtı oluşumu tespit ettik. Hastanın akciğerlerinde kan dolaşımı durmuştu. Sonra mekanik yöntemle katater adını verdiğimiz borucuk vasıtasıyla hastanın akciğer ana atardamarlarına girdik ve akciğer ana atardamarındaki pıhtıyı parçalara ayırıp dışarı aldık. Bu işlem sırasında yine kateter vasıtası ile hastanın akciğer ana atardamarının içerisine pıhtı eritici ilaç enjekte ettik. Aynı zamanda hastada bu işlemin tamamını görüntüledik. Bu görüntüler daha önce hiçbir hastada bu derece net tespit edilemediğinden orjinaldi. Görüntüleri hastanın öyküsü ile birlikte yayınlanması için dünyanın en prestijli tıp dergisi olan The NEW ENGLAND JOURNAL of MEDICINE´ne gönderdik. Dergi yaklaşık 1 yıllık incelemenin ardından vakamızı görüntü dalında yayınlamaya uygun görerek, 7 Ocak 2016 tarihinde çıkan sayısında yayınladı. Vaka görüntümüzün olgu sunumu ile dünyanın en prestijli tıp dergisinde yayınlanması için bizim için büyük gurur oldu. Çünkü dünya genelinde tanınırlılığa sahip oluyorsunuz. Türkiye´den daha önce bu dergide kardiyoloji kategorisinde bir yayın çıkmış, fakat o yayın da klinik çalışmadan oluşuyor. Bizim çıkan bu yayınımız görüntü kategorisinde Türkiye´den ilk. Dolayısıyla Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kayseri ve Türkiye´nin tanıtımı açısından bu yayın oldukça önemli.
SESSİZ KATİL ?PULMONER EMBOLİ´
Açıklamasında Prof. Dr. Oğuzhan, pulmoner embolinin hastanede yatan hastalarda ölüm nedenleri arasında 3. sırada yer aldığına dikkat çekti. Prof. Dr. Oğuzhan, ?Biz buna sessiz katil de diyoruz. Aniden ortaya çıkabiliyor. Akciğerin neresine ulaşacağı ve yapacağı tahribat belli olmuyor. Akciğer ana atardamarlarını tamamen tıkadığında hastayı aniden öldürebiliyor. Tıkanma daha küçük damarlarda ise hastada nefes darlığı, göğüs ağrısı, çarpıntı ve öksürükle kan tükürmeye yol açıyor. Pıhtının kaynağı sıklıkla bacakların derinindeki toplardamarlar. Burada oluşan pıhtı akciğere doğru hareket ediyor. Bacaklarda, özellikle baldırda ortaya çıkan şişlik, kızarıklık ve ağrı durumunda uyanık olmak ve hemen doktora başvurmak gerekiyor. Peki, nedenleri neler? Büyük ameliyatlar özellikle kalça ve diz ameliyatları sonrası, obezite, sigara, hareketsiz yaşam, doğum kontrol hapları, hamilelik, varisler, uzun otobüs ve uçak yolculukları pulmoner emboli oluşumunda yatkınlık oluşturuyor. Pıhtı oluşumuna neden olan genetik hastalıklar da mevcut. Ancak bazı vakalarda ise hiçbir sebep bulunamıyor. Sigarayı bırakmak, fazla kilolardan kurtulmak, düzenli egzersiz ve uzun süren yolculuklarda molalarda yürüyüş yapmak ve bol su tüketmek riski azaltıyor. Özel durumlarda ise pıhtı oluşumunu engellemek için kan sulandırıcı ilaçlar kullanılabiliyor. Eğer koruyucu önlemler alınmazsa; erken tanı ve tedavi uygulanmaz ise pulmoner embolinin ölümcül bir hastalık olabileceğini hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor? şeklinde konuştu.